Нові розробки ракет, дронів і не лише: як Україна контролює ситуацію в повітрі — в огляді FREEДОМ (ВІДЕО)

Українські захисники. Фото: zsu.gov.ua

Україна отримала дефіцитні ракети до наявних систем ППО, а також нові зенітні комплекси для захисту українського неба, про що раніше повідомив президент Володимир Зеленський. Крім того, Київ нарощує та модернізує вітчизняне виробництво. Йдеться про вдосконалення ракет “Нептун”. У Міністерстві оборони України зазначають, що ведеться робота зі створення так званого довгого “Нептуна”, інформує FREEДОМ.

Початковий комплекс “Нептун” розробляли для обстрілу кораблів противника. Зараз же, імовірно, йдеться про ураження наземних цілей. 

Про дальність застосування модифікованої далекобійної ракети поки що невідомо, проте експерти говорять про радіус ураження до 500 кілометрів. 

“Думаю, що нам ця модифікація корисна. Оскільки таким чином ми зможемо стріляти крилатими ракетами, потужними такими як “Нептун”, по цілях на березі. Зараз ми можемо використовувати крилаті ракети повітряного базування. А тут простіше буде наносити удари. Думаю, радіус дії цієї ракети дозволить завдавати ударів по цілях на окупованих противником територіях”, — зазначив капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020) Андрій Риженко. 

Успіхів Україна досягає у виробництві та використанні дронів. Український ВПК виробляє для фронту як найменші та найдешевші FPV-дрони, так і далекобійні аналоги “Шахедів”. Йдеться про 70 модифікацій БпЛА і понад 20 різних типів боєприпасів до них. Також Києву активно допомагають західні партнери.

“У нас чимало компаній, які займаються безпосередньо виробництвом БпЛА як мультикоптерного виду, так і виду криланів. Я думаю, що ми на рівні з Росією. Просто в РФ виробництво за рахунок державних коштів і безпосередньої підтримки держави. У нас, здебільшого, велика кількість компаній і стартапів, які намагаються допомогти. Думаю, що у нас є великі перспективи не тільки наздогнати, а й у рази наростити виробництво”, — сказав авіаексперт Анатолій Храпчинський.

Вміє українська армія і оборонятися в повітрі. На захисті українського неба стоять найкращі західні системи: німецький комплекс IRIS-T, норвезький NASAMS, американські Hawk, Patriot, а також німецькі зенітні установки Gepard. З їхньою допомогою, як повідомляли в Повітряних силах ЗСУ, відсоток збитих російських дронів і ракет становить близько 80%. Так само працює й українське виробництво. 

“Є, звичайно, розробки, у нас хороша галузь оборонних підприємств у плані радіотехнічних військ. І в галузі радіолокаційних станцій у нас є повний цикл виробництва обладнання в Україні. І ремонту, і модернізації, — тут у нас все більш-менш”, — наголосив речник командування Повітряних сил України Юрій Ігнат. 

Один із проблемних напрямків українського повітряного захисту — авіація. Росія має кількісну перевагу повітряних суден. Однак і тут на допомогу Україні прийшли західні партнери. Понад 10 країн сформували авіаційну коаліцію. Вони навчають пілотів, а також готуються поставити ЗСУ десятки винищувачів четвертого покоління.  

“З урахуванням того, що F-16 — це багатоцільовий літак, його можна використовувати як протиповітряну оборону, для захисту повітряного простору України, проти крилатих ракет, так і безпосередньо на лінії фронту, за рахунок чого ми зможемо відігнати російську ворожу авіацію, яка скидає керовані бомби, крилаті ракети малої дальності. Це не стане панацеєю, але ми зможемо заволодіти повітряним простором і захистити цими літаками наземні операції”, — упевнений Анатолій Храпчинський. 

Перші F-16 можуть з’явитися в Україні навесні 2024-го, саме до цього моменту їх розраховує поставити Данія, зазначив міністр оборони країни Трольс Лунд Поульсен. А його бельгійська колега Людивін Дедондер підтвердила, що Брюссель буде готовий передати свої F-16 у 2025-му. Такі часові межі встановлюються насамперед через те, що, крім технічної складової, потрібно навчити українських пілотів.

Читайте також: РФ накопичує ракети і модернізує “Шахеди” — як Україна може протистояти загрозам: думка експерта

Як повідомлялося раніше, найближчим часом очікується підкріплення сил ППО американо-норвезькими та французькими ЗРК. Крім того, Україна, як самостійно, так і у співпраці з партнерами, розробляє вітчизняні зенітно-ракетні комплекси та нові ефективні системи радіоелектронної боротьби. 

Прямий ефір