Євросоюз налаштований максимально обмежити можливості постачати комплектуючі для роботи військово-промислової галузі РФ через треті країни та розроблятиме нові підходи до експортного контролю, повідомляє FREEДОМ.
“Ми стикаємося з геополітичним і технологічним середовищем, що швидко змінюється, і ризиками, пов’язаними з новими технологіями, такими як високотехнологічні напівпровідники, штучний інтелект, квантова техніка, гіперзвук, біотехнології”, — пояснив віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс в інтерв’ю виданню Bloomberg.
Наразі ЄС та США зосередили зусилля на тому, щоб Росія не могла оминати санкції, введені проти неї. Експорт комплектуючих та технологій з ЄС та країн “Великої сімки” до РФ значно впав з моменту введення обмежень та експортного контролю. Водночас зріс обсяг їхніх поставок до низки країн Азії. А звідти — реекспорт до Росії.
“Ми поглиблюємо нашу спільну роботу з агресивного дотримання наших санкцій та заходів експортного контролю, а також для припинення та стримування обходу та зворотного ввезення, зокрема шляхом розширення повноважень, щоб закрити доступ Росії до всіх ресурсів, які можуть підтримати її військову машину”, — наголосили у спільній заяві президент США Джо Байден та голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Європейський Союз планує звернутися до третіх країн, які за останній рік різко збільшили імпорт передових технологій та інших товарів з ЄС, для посилення контролю та збирання інформації про торгівлю. До них належать, зокрема, Туреччина, Об’єднані Арабські Емірати, Казахстан та ще низка країн Східної Європи та Центральної Азії. Тільки Казахстан у 2022 році експортував до Росії передові напівпровідники на суму 3 млн 700 тис. дол. Тоді як роком раніше обсяги постачання комплектуючих та технологій не перевищували 12 тис. дол.
“Дані показують, що Туреччина, Сербія, ОАЕ та ще пів дюжини економік у Східній Європі та Центральній Азії допомогли заповнити цей дефіцит. Водночас постачання високотехнологічних компонентів до цих країн із країн-союзників зросло на аналогічну суму”, — йдеться у публікації “Європейської правди”.
ЄС запровадив санкції проти майже 1 500 фізичних осіб, обмежив експорт сотень товарів та технологій, вплинув на багато ключових джерел доходів Москви. Водночас постачання з Китаю до Росії за останній рік зросли. Пекін став відігравати важливу роль у постачанні Кремлю. Європейські лідери мають намір розірвати ці ланцюжки поставок до Росії.
“Ми підтримуватимемо Україну і зменшуватимемо здатність Росії вести війну. Ми посилюємо застосування наших санкцій, щоб запобігти ухиленню та обходу. Ми маємо перервати маршрути постачання, які продовжують живити російську військову машину, і застосовуватимемо санкції до причетних”, — заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Нові обмеження на експорт напівпровідникових технологій для захисту національної безпеки вже анонсував уряд Нідерландів. Тим самим Амстердам приєднався до зусиль США щодо заборони експорту чипів до Китаю, звідки вони перенаправляються до РФ.
Читайте також: Повна ізоляція підсанкційної РФ глобально не вплине на світову економіку — думка експерта