Нові пакети допомоги для України на тлі складних політичних питань — експерти про підсумки “Рамштайну”

Засідання "Рамштайн" 6 вересня 2024 року. Фото: president.gov.ua

У Німеччині 6 вересня відбулася чергова зустріч Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. У зустрічі особисто взяв участь президент Володимир Зеленський. Також у засіданні взяли участь представники близько 50 країн. Посилення української протиповітряної оборони стало однією з ключових тем засідання.

Як відбулася 24-та зустріч “Рамштайну”

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи перед партнерами, акцентував — щоб зупинити російський повітряний терор, необхідна рішучість західних країн. Дуже важливо, щоб кожен анонсований пакет військової допомоги починав працювати якомога швидше, без затримок.

“Це те, про що було домовлено, і це те, що не було виконано в повному обсязі. У світі достатньо систем протиповітряної оборони для того, щоб у російського терору не було результатів. Я закликаю вас бути більш активними в цій роботі з нами щодо протиповітряної оборони. І ми вже почали експлуатувати F-16. Дякую за цю підтримку, міністре! І вам, партнери! Вони збивають ракети і безпілотники, дуже ефективні, але їх мало. Ви це знаєте. Нам потрібен набагато сильніший флот F-16, і в мене є пропозиції, які я озвучу, коли преса піде”, — сказав президент України.

Читайте також: Якщо Путін не матиме успіхів на Донеччині, він не матиме успіхів ніде й ні в чому, — Зеленський до учасників “Рамштайну”

Говорячи про потребу в далекобійності, Зеленський зауважив, що це — один з інструментів, який змусить Росію шукати мир.

“Ми повинні мати далекобійний потенціал не тільки щодо окупованої території України, а й російської території, щоб Росія була вмотивована шукати миру”, — наголосив Володимир Зеленський.

Окрім цього, Україна хотіла б нарощувати спільне з країнами-партнерами виробництво озброєння та боєприпасів.

“Ми готові виробляти більше власного озброєння просто тут, в Україні. Ми готові працювати з вами над спільним виробництвом — сюди входять дрони, ракети та інше озброєння, яке зарекомендувало себе на полі бою і може зміцнити ваших людей у силах оборони після цієї війни”, — сказав Зеленський.

Щоб досягти цього, за словами глави держави, необхідне фінансування такого спільного виробництва.

Системи ППО і ракети до них — один із пріоритетів України на засіданні Контактної групи. Про це заявив міністр оборони України Рустем Умєров. Також важливим є посилення далекобійних можливостей України.

“Акцент на ППО — критично важливий компонент нашої оборони, особливо в контексті захисту цивільного населення та інфраструктури від російських повітряних терористичних атак. Окремо зупинилися на зміцненні оборонного потенціалу України. Українська оборонна індустрія має можливості, потенціал. Працюємо над тим, щоб спільно з нашими найближчими союзниками виробляти більше зброї в Україні”, — повідомив Умєров у Facebook.

Також, за словами міністра оборони України, Київ і союзники створять коаліцію морських можливостей — акцент на морській обороні.

Своєю чергою глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що для довгострокового протистояння російській агресії Україна повинна розвивати власні можливості з виробництва зброї. За його словами, для цього США виділили понад 200 мільйонів доларів на закупівлю компонентів для виробництва БпЛА і систем радіоелектронної боротьби.

Також, за його словами, США, Україна та низка європейських країн працюють над проєктуванням і створенням заміни для зенітної ракетної системи С-300 і ракети класу “повітря-повітря” Р-27.

За його словами, США надає свої промислові бази для задоволення потреб України та підтримки їх у довгостроковій перспективі.

“Але для своєї довгострокової безпеки Україні належить пройти довгий шлях. Україна повинна продовжувати нарощувати власне оборонне виробництво, і багато членів контактної групи вже підтримують ці зусилля”, — наголосив Остін.

Це не єдина позитивна новина, що прозвучала від Білого дому. Президент Джо Байден підписав пакет допомоги Україні на суму 250 млн доларів. Пакет включає ракети, протитанкові системи, бойові машини, боєприпаси та інше.

“Цей пакет документів прийшов якраз того дня, коли ми зібралися в контактній групі з питань оборони України на базі Рамштайн для важливого обговорення з партнерами та рішучих кроків із підтримки наших чоловіків і жінок на передовій”, — зазначив зі свого боку Володимир Зеленський.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль обговорив з т.в.о. спеціального представника США з економічного відновлення України, заступником держсекретаря США Річардом Вермою ключові напрями співпраці, захист і відновлення енергетичної інфраструктури.

“Окремо наголосив на необхідності оперативної передачі Україні 50 мільярдів доларів від доходів заморожених російських активів. Наразі спільно з партнерами активно працюємо над відповідним механізмом”, — повідомив Шмигаль.

Зі свого боку Велика Британія пообіцяла поставити Києву 650 багатоцільових ракет для посилення протиповітряної оборони. Швеція виділить 5 млн євро на розмінування.

Канада надасть велику партію двигунів для некерованих авіаційних ракет і 1300 боєголовок до них, а також виділить 389 млн доларів на навчання пілотів F-16.

Німеччина, Данія та Нідерланди планують передати українським воїнам ще 77 танків Leopard 1A5. Про це заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Також Берлін поставить Києву ще 12 самохідних артилерійських установок Panzer-haubitze на 150 мільйонів євро. Шість із них будуть уже цього року, ще шість — наступного.

Читайте також: Чи наважаться в НАТО збивати російські ракети, які летять в Україну — думки експертів

Після засідання у форматі “Рамштайн”, президент України Володимир Зеленський провів зустріч із федеральним канцлером Олафом Шольцом. Зеленський подякував за надання комплексної допомоги. Також президент висловив подяку за лідерство в посиленні української ППО, яка зберігає життя людей. Лідери серед іншого обговорили імплементацію формули миру та підготовку до другого Саміту миру.

Думки експертів

Особливості чергової зустрічі у форматі “Рамштайн” та нові можливості України в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”;
  • Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.

ІГОР ЧАЛЕНКО: Зволікання ключових рішень обходиться дорого — життями українців

— Що більше Російська Федерація зараз посилюватиме свою атаку проти цивільних, ясна річ, то активніше це стимулюватиме Захід змінювати свою позицію щодо дозволу стріляти далекобійним озброєнням. Але не потрібно обмінювати життя українців на час, щоб подумати. Треба ухвалювати це рішення і думати вже з погляду превентивного використання того чи іншого озброєння для того, щоб не дозволяти Путіну творити ті бешкети, які відбуваються на нашій землі.

Швидше за все США підв’язують питання далекобійної зброї до можливості організувати переговорний процес. Але це повністю розходиться з розумінням, що Україна повинна зайти в переговорний процес із сильною позицією. Саме надання дозволу на далекобійні удари по території РФ допоможе Україні покращити свої позиції.

Цілком очевидно, що ми маємо інтенсифікувати двосторонню співпрацю з країнами. Підписані десятки безпекових договорів — це чудовий фундамент для проведення таких переговорів. Тут стоїть не тільки питання виживання конкретної країни або конкретної нації. Питання стоїть набагато глобальніше, оскільки російські війська в Україні атакують західні цінності, демократичні стандарти.

Я нагадаю, що український ВПК сьогодні не завантажений на половину. Понад 10 мільярдів доларів можна влити зараз в оборонпром для того, щоб виробляти українське озброєння, яке дасть змогу сьогодні українським силам оборони захищати не тільки Україну, а й західний світ від агресора. Далі питання йде про різні незалучені досі фінансові інструменти.

Дуже часто оголошені пакети допомоги передаються не тижнями, а місяцями. Це все потрібно прискорювати, максимально оптимізувати. Якщо НАТО оптимізувало логістичні шляхи для того, щоб перекидати, зокрема й військову техніку на східний фланг Альянсу, то чому не можна використати всі ці логістичні рішення для прискорення надання допомоги Україні?

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Питання захисту українських міст — знову актуальне

— Якщо на засідання “Рамштайн” поїхав президент Володимир Зеленський, отже, Україна ставить перед собою максимально амбітні та серйозні цілі. Так, на тлі обстрілу мирних міст і трагедії в Полтаві, ми знову звертаємо увагу наших союзників на необхідність поліпшення нашої протиповітряної оборони.

До того ж союзники України і наша сторона, включно з Рустемом Умєровим (міністр оборони України, — ред.) і президентом Зеленським, у своїх публічних висловлюваннях наголошують на необхідності посилення системи ППО України перед настанням холодів.

Немає сумнівів, що Росія продовжить обстрілювати енергетичну інфраструктуру. Тому посилення ППО стало нагальним питанням засідання “Рамштайн”.

Ще одне важливе питання — посилення українського ВПК. Тут, звісно, все досить засекречено. Але те, що ми вже можемо сказати, — Сполучені Штати виділили близько 200 мільйонів доларів на закупівлю компонентів для виробництва БпЛА прямо в Україні, тобто з повною локалізацією. Це надзвичайно важливо, тому що, по-перше, створюються робочі місця, а найголовніше — наше виробництво не залежить від наших партнерів.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Заходу потрібно визначитися, з якою метою вони підтримують Україну

— “Рамштайн” — це дуже важливий формат. І чергове засідання тривало на тлі жахливих трагедій в українських містах. Усі держави, зокрема ті, які входять до цього формату, прекрасно усвідомлюють, що необхідно вживати конкретних і водночас радикальних дій, спрямованих на захист України.

Ми очікуємо рішень про постачання зброї широкого радіуса дії та зняття всіх обмежень на використання західної зброї, насамперед дальнього радіуса дії на території держави-агресора. Це вкрай необхідно, оскільки виграти війну із зав’язаними руками, як це відбувається зараз, досить складно.

Найбільш важливим сьогодні є чітке розуміння мети надання допомоги Україні. Близько двох років тому, після початку повномасштабної російської агресії проти України, я був присутній на одному “круглому столі”, розповідав про те, що конкретно нам необхідно, які види озброєння. І один з учасників, дуже цікава і мудра людина, сказав: “Вам насамперед необхідно щось інше”. Я запитав, а що ж? Він відповів, що нам необхідна “Касабланка”. Усі ми знаємо з історії Другої світової війни, що Касабланкська конференція 1943-го чітко визначила мету антигітлерівської коаліції: повна перемога над нацистською Німеччиною. Нам і насамперед нашим союзникам необхідно визначитися з головною метою.

Коли буде усвідомлена чітко головна, основоположна мета, тоді все стане на свої місця. І буде зрозуміло з усією визначеністю, які інструменти, які механізми, види зброї необхідно використовувати і як їх використовувати для того, щоб досягти цієї основної мети.

Читайте також: Генеральний секретар НАТО закликав союзників посилити військову допомогу Україні — заява

Прямий ефір