Нові гарантії безпеки для України від “Великої сімки” обговорюємо з експертами

Прапори країн G7. Фото: redeptphotos.com

На полях саміту НАТО у Вільнюсі, що проходив 11-12 липня, країни “Великої сімки” (G7) та Україна підписали Спільну декларацію про підтримку України (Support for Ukraine).

На сьогодні до документу крім членів G7 приєдналися Іспанія, Чехія, Нідерланди, Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія, Бельгія та Португалія.

Що відомо

Декларація передбачає двосторонні домовленості та зобов’язання між Києвом та іншими країнами, які одночасно узгоджуються з НАТО.

Домовленості передбачають:

  • допомогу у забезпеченні безпеки та сучасної військової техніки, з пріоритетом на протиповітряній обороні, артилерійських та далекобійних снарядах, бронетехніці та інших ключових військових засобах, таких як бойова авіація;
  • підвищення оперативної сумісності сил оборони України з євроатлантичними партнерами;
  • підтримку подальшого розвитку оборонно-промислової бази України;
  • підготовку та навчання українських сил;
  • обмін розвідувальними даними та співробітництво в галузі розвідувальної діяльності;
  • підтримку ініціатив у галузі кіберзахисту, безпеки та стійкості, у тому числі для боротьби з гібридними загрозами;
  • зміцнення економічної стабільності та стійкості України, у тому числі шляхом реконструкції та відновлення;
  • енергетичну безпеку;
  • технічну та фінансову підтримку для невідкладних потреб України, пов’язаних з війною з Росією.

“Гарантії безпеки, які Україна отримає за результатами погодження декларації, позбавлені будь-якої теоретичності. Вони враховують весь досвід нашої війни. Двосторонні договори з країнами-гарантами дуже чітко визначатимуть механізми підтримки нашої держави”, — наголосив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на дебатах Генеральної Асамблеї ООН з питань України 18 липня закликав кожного члена ООН приєднатися до декларації G7 щодо гарантій безпеки для України.

“Я закликаю кожну державу-член ООН розглянути можливість приєднання до декларації Групи семи, яка відкрита для підписання. Внесіть особистий практичний внесок у безпеку України”, — сказав Кулеба під час свого виступу.

Першою країною, яка приєдналася до декларації G7, була Норвегія.

Глава МЗС зазначив, що Україні потрібний всеосяжний, справедливий та довготривалий світ на основі “формули миру”, запропонованої президентом України Володимиром Зеленським.

Гарантії безпеки, надані країнами Групи семи, сам Володимир Зеленський назвав першим випадком формування “фундаменту безпеки для України на шляху до НАТО”.

Розбір експертів

Детальніше про гарантії безпеки для України та їхню реальну ефективність — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Єгор Чернєв, заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України, голова Постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО;
  • В’ячеслав Потапенко, керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього, президент аналітичного центру “Політика”;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Олег Саакян, політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості”.

ЄГОР ЧЕРНЄВ: Потрібно передбачити відповідальність за невиконання гарантійних зобов’язань

— Гарантії безпеки, які дає ООН, це вже більш ніж достатньо. Але список країн відкритий для приєднання.

Сьогодні є рамкове бачення гарантій безпеки, які закріплені у декларації. Це і нове озброєння для нас, і навчання наших солдатів і офіцерів, у тому числі у сфері кібербезпеки, і допомога, і фінансування нашого військово-промислового комплексу, і пряме фінансування при загрозах або агресії РФ, і санкції.

Думаю, що наступним кроком має бути підписання двосторонніх договорів, які передбачатимуть відповідальність за невиконання гарантій безпеки. Тобто, це мають бути не просто декларативні заяви, а певні механізми.

Є всі шанси для того, щоб закінчити цю війну, і провести всі реформи.

Я дуже оптимістично дивлюсь на саміт НАТО наступного року у Вашингтоні.

Вільнюський саміт важливий тим, що він остаточно показав, що ніхто Україну не віддаватиме Росії, що її насичуватимуть зброєю, їй допомагатимуть, у неї будуть гарантії безпеки, і наша країна стане членом НАТО рано чи пізно.

Шансу у РФ повторити подібну історію через 3-10 років не буде.

Ми накопичуватимемо озброєння, збільшуватимемо свою армію, збільшуватимемо обороноздатність, розроблятимемо свої ракетні програми для стримування РФ, і наші партнери нам готові в цьому допомагати як зброєю, тренуваннями, так і інвестиціями.

В’ячеслав ПОТАПЕНКО: Україні важливі гарантії у сфері ядерної безпеки

— Якщо ми говоримо про гарантії безпеки, то за фактом основною такою непереборною загрозою з боку РФ є ядерна зброя. Тому гарантією для України можуть бути гарантії країн, які володіють ядерною зброєю в обсязі, співставному з РФ. Це НАТО, США. Ядерну зброю мають також Велика Британія та Франція.

Коли ми говоримо про гарантії, ми говоримо передусім про гарантії у сфері ядерної безпеки.

Тобто, якщо буде загроза ядерного удару по Україні і одна з ядерних країн нам гарантує наш захист, у тому числі із застосуванням ядерної зброї, це, по суті, є гарантією, яка може убезпечити Україну.

Слід поділяти роль країн у системі оборони НАТО та роль країн як їх військово-виробничий потенціал, військово-промисловий комплекс, можливості постачання зброї, навчання українського військового персоналу тощо.

Об’єктивно Україна так інтегрована в НАТО, як не інтегровані ні Чорногорія, ні Болгарія, ні Албанія, ні Ісландія, ні інші країни, які давно формально є членами Альянсу.

ІГОР ПОПОВ: Програти Україні точно не дадуть

— Більшість країн Заходу, а також Південна Корея, Японія від початку підтримували Україну у війні проти Росії. Але головним підсумком Вільнюського саміту НАТО стала задекларованість цієї підтримки як багаторічної, систематичної та дуже конкретної.

Наразі наші союзники оголосили не просто про те, що вони готові підтримувати Україну до перемоги, а про те, що вони готові вкладати в це ресурси та закріпити це у вигляді двосторонніх договорів. Це показує, що програти Україні вже точно не дадуть.

У цій війні Росія зазнала дипломатичної поразки. Вона розраховувала, що це буде бліцкриг, і що відносини із Заходом не встигнуть настільки сильно зіпсуватися. Більше того, Росія явно розраховувала на підтримку Китаю, інших незахідних країн.

Через те, що “спецоперація”, як у РФ це називали, провалилася, вони влаштували найбільшу, несправедливу війну в Європі і втратили навіть тих союзників, які були.

Росія справді не має союзників, і з цього треба робити правильні висновки. Не звинувачувати весь світ у тому, що весь світ об’єднався проти Росії, а можливо іноді дивитися в дзеркало і розуміти, чому так сталося.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Це гарантія забезпечення обороноздатності України

— Йдеться про рамкову політичну заяву. Це ще не надання гарантії. Це озвучення політичного рішення, що Україна матиме гарантії безпеки на наступний період та на період до вступу до НАТО.

Це не альтернатива членству в НАТО. Це ті гарантії, які ми здебільшого вже зараз отримуємо. Це підтримка країн НАТО у протидії російській агресії. Головний інструмент такої підтримки.

І на сьогодні це гарантії не безпеки, а забезпечення обороноздатності України.

Ми отримуємо зараз підтримку зброєю, боєприпасами, і це нам гарантовано на більш тривалий період і на період завершення війни, і на післявоєнний період, тому що обороноздатність нам знадобиться і після війни.

Саме забезпечення обороноздатності України у післявоєнний період — це одна з найважливіших гарантій того, що Росія не нападе на нас знову.

ОЛЕГ СААКЯН: Є запобіжник від розхитування коаліції підтримки України

— Значимо, що ці гарантії обговорювали саме у форматі G7, не країн НАТО, а виходячи за межі атлантичної коаліції.

Це дуже добрий прецедент, оскільки фактично таким чином створюється багаторівнева чи багатоконтурна система, запобіжник від того, щоби не вдалося розхитати коаліцію підтримки України.

Це розподілена тяга на різні колеса. У разі політичної турбулентності в одних країнах витягують інші. У випадку, якщо настане політична криза, наприклад, у європейському регіоні є Японія та Австралія, які беруть участь у різних конфігураціях.

В принципі, в основі цього рішення та самих гарантій лежить модель, створена форматом “Рамштайн”. У цьому можемо знайти ряду країн мотивацію приєднуватися до цього рішення.

Це не тільки рішення країн G7, це просто на базі G7 відбувається персоналізація формату “Рамштайн”. А він, у свою чергу, є вже вісником з майбутнього. Це така цеглинка у майбутню глобальну систему безпеки, як мінімум європейську систему колективної безпеки.

Ми справді бачимо зараз де-факто колосальну підтримку України. Вільнюський саміт став важливим з погляду приведення добровільної допомоги Україні де-факто у багатосторонню допомогу де-юре.

Ця трирівнева система дозволяє пройти будь-яку кризу в окремих країнах або навіть групах країн, не маючи критичних викликів для України. З Україною все одно буде більша частина держав, і її підтримка залишатиметься достатньою, щоб протистояти Росії.

Читайте також: 10 нових країн приєдналися до гарантій безпеки для України — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір