“Зерновий коридор” у тому форматі, який існував у рамках Чорноморської зернової ініціативи до виходу з неї Росії, Україні зараз не потрібний. Вона забезпечує експорт морем, і забезпечує добре. Про це сьогодні, 13 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова громадської організації “Українська аграрна асамблея” Олександр Гапон, коментуючи заяву президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана про роботу щодо відновлення Чорноморської зернової ініціативи.
“Чи потрібен Україні чорноморський “зерновий коридор” у тому вигляді, який існував у двох тристоронніх угодах (у рамках договорів між ООН, Туреччиною, Україною та ООН, Туреччиною, Росією, — ред.)? Ні, він не потрібний. Я про це говорив увесь час, коли мені навіть говорили про те, що ти кажеш нісенітницю, бо без Російської Федерації нічого не вийде. Це — перше: він нам не потрібен. Друге: чому все це виникло? Це ланки одного ланцюга. Ви бачите, який “кур’єрський поїзд” поїхав по всьому світу з боку наших сусідів-угорців. Це все — домовленості про те, що треба тиснути з усіх боків на Україну, щоб вона йшла на переговори. Я гадаю, що зараз будуть провокації на Чорному морі. Для цього це все зроблено. Чому каже Туреччина? Тому що пан [прем’єр-міністр Угорщини Віктор] Орбан мав контакт із Ердоганом”, — вважає гість ефіру.
Він припустив, що можуть мати місце навіть військові провокації, щоби активізувати це питання.
“Бо зараз ми працюємо без них [без Росії], і у нас це виходить дуже добре. Коли нам дуже добре, у них дуже погано — це факт. І цей “кур’єрський поїзд”, який проїхав через Китай, Україну, Росію та зустрічі, зараз навіть зустрічі з Трампом — це все для того, щоб Україну почати примушувати до переговорів. Зерновий експорт та взагалі експорт Чорним морем для України означає дуже багато. Тож цьому приділятимуть дуже багато часу і коштів, і сил”, — коментує Гапон.
На його думку, кожна сторона при цьому може мати свої інтереси. Гапон припускає, що турецький лідер хоче повернутися до миротворчості, щоб через посилення своїх позицій у світі посилити їх усередині країни. Китаю потрібний якнайшвидший мир для сухопутного транзиту до Європи, а Росія хоче змусити Україну піти на ультиматум Путіна.
“А Україна має тримати те, що вона зараз тримає, — свій власний експорт. Жодних зернових угод. Ми йдемо так, як ми йшли, і ні на які угоди не треба йти, ні на які переговори йти не потрібно. Говорили всі про те, що це не спрацює без Росії, а воно чудово працює. Те, що знизився експорт — так, але він знизився через крадіжки [Росією] зерна. Він знизився через те, що на сьогоднішній момент просто ми не маємо стільки оброблюваних площ”, — каже голова громадської організації “Українська аграрна асамблея”.
Проте, як наголосив Олександр Гапон, український коридор у Чорному морі працює на повну силу, і Україна постачає зерно.
Читайте також: Київ та Анкара готують конференцію щодо продовольчої безпеки — що відомо (ВІДЕО)