Росія та її союзники використовуватимуть віртуальні активи для обходу санкцій, заявив голова Національного банку України Андрій Пишний у коментарі “Голосу Америки”. На його думку, західні інституції мають звернути увагу на такі зусилля Москви. Щодо планів Кремля відмовитися від долара, то, як вважають в українському Нацбанку, це нереалістично, інформує FREEДОМ.
Саміт БРІКС (міжнародного економічного альянсу, який у 2006 році створили Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР) у Казані став наймасштабнішою міжнародною подією на території країни-агресора з початку повномасштабної війни Росії проти України. Однією з центральних тем обговорення був пошук альтернативи долара. Через агресивну політику Москви, на Заході заморозили російські активи на 280 мільярдів доларів, а провідні російські банки відключили від міжнародної платіжної системи SWIFT. Після цього низка антизахідних держав замислилася над тим, як обійти подібні обмеження.
“Ведеться пошук альтернативи долара, яка буде захищена від санкцій. Деякі центральні банки купують злитки золота і намагаються переправити їх у сховища у своїх державах. Це говорить про те, що вони хочуть захистити себе від економічної війни. Країни, стурбовані впливом Америки, також намагаються торгувати своїми власними валютами”, — з публікації видання The Economist.
Утім, більшість аналітиків сходяться на думці, що БРІКС це не вдасться. За даними Міжнародного валютного фонду, три чверті світових валютних резервів зберігаються в доларах і євро. Крім того, більшість країн блоку мають валюти з обмеженою конвертованістю. Створення спільної валюти всередині БРІКС проблематичне, вважають експерти.
“Під санкціями тільки Росія. Інші банки світу не бажають опинитися в одному човні з РФ. Будь-які рухи у створенні системи, яка має обійти обмеження наявної банківської моделі, безпосередньо загрожують санкціями цим країнам… Більше національних валют у двосторонніх операціях — так, відмова від долара — ні. Нова валюта, новий SWIFT — усе це потреби Москви, Ірану, КНДР. Але не глобального Півдня, де ніхто не відчуває проблем зі світовою фінансовою системою”, — зазначив політичний оглядач Петро Шуклінов.
Ініціатива Москви зі створення спільної валюти не отримала належної підтримки, і в Кремлі заявили, що держави БРІКС до неї поки що “не готові”. Замість цього в об’єднанні сконцентрувалися на обговоренні альтернативної платіжної системи. До речі, учасників саміту в Казані російська влада попросила привозити з собою готівкові долари через те, що в Росії не працюють Visa і Mastercard. У тому, що БРІКС вдасться розробити життєздатну альтернативу SWIFT експерти теж сумніваються.
“Доти, доки Росія залишається під санкціями, ні Китаю, ні Індії, ні Бразилії, ні Саудівській Аравії, ні будь-кому ще, окрім Сирії, нецікаво створення якоїсь паралельної системи. Тому що поява такої системи означатиме появу санкцій для тих компаній, банків, корпорацій, які використовуватимуть цю систему, тому що ця система однозначно буде кваліфікована як інструмент обходу санкцій”, — наголосив політолог-міжнародник Володимир Воля.
Спроба розробити паралельну фінансову систему провальна і з суто економічних причин. Економіки країн БРІКС занадто різнорідні. Між ними навряд чи складеться стійкий торгівельний баланс, вважають економісти.
Крім того, деяким державам банально нічим забезпечити свій фінансовий проєкт.
Читайте також: Фіаско Кремля: чим обернувся саміт БРІКС для Путіна (ВІДЕО)