Жителі Росії та окремих окупованих територій України продовжують радикально протестувати проти війни, розв’язаної путінським режимом.
У Росії партизанські акції, а також радикальні акти на кшталт підпалів військкоматів відбуваються хвилеподібно. Так до липня було відносне затишшя. А з кінця липня в Росії та в окупованому Криму підпалили понад три десятки військкоматів.
Багато із затриманих стверджують, що стали жертвою шахраїв, які давали вказівки від імені “співробітників ФСБ”.
Палії — не протестуючі, а жертви шахраїв?
Тільки за один день 31 липня в Росії підпалили військкомати в 9 населених пунктах. Спроби підпалу військових комісаріатів зафіксовано в Казані, Омську, Санкт-Петербурзі, Подольську, Калузі, Верхньому Уральську та інших містах. Палії розповіли, що їх про це нібито просили шахраї телефоном.
Наприклад, телефонні шахраї нібито попросили підпалити військкомат і 24-річну вчительку історії з Россоші. За словами жінки, вони переконали її в тому, що в будівлі перебувають невідомі, які намагалися оформити на неї кредити, і щоб затримати їх, їй потрібно кинути в будівлю “коктейль Молотова”.
Днями Генеральна прокуратура і міністерство внутрішніх справ РФ офіційно заявили, що шахраї телефоном змушують росіян підпалювати військкомати. Російські силовики стверджують, що аферисти дзвонять телефоном з території України і обирають своїми жертвами росіян похилого віку. Ті, хто телефонує, нібито називають себе співробітниками банків або поліцейськими.
“Особи, що фінансуються організаціями, пов’язаними з київським режимом, називалися співробітниками правоохоронних органів і кредитних установ, і нібито з метою погашення кредитних зобов’язань, сприяння в затриманні злочинців або запобіганні іншим суспільно небезпечним діям схиляли громадян до скоєння злочинів”, — стверджує російська Генпрокуратура.
Силовики РФ розцінюють підпали військкоматів як терористичний акт або диверсію, за що людину можуть позбавити волі строком до 20 років.
Експерти припускають, що випадки підпалів військкоматів, які почастішали, могли бути викликані посиленням закону за неявку за повісткою до військкомату без поважної причини. Наприкінці липня уряд РФ заснував єдину форму повісток і постановив, що взяття на військовий облік може проводитися без явки у військкомат.
Держдума підняла призовний вік до 30 років. А президент РФ Володимир Путін підписав низку законів, які суттєво підвищують штрафи за недотримання правил взяття на військовий облік. Штраф за неявку до військкомату без поважної причини зріс у 20 разів, і тепер становить від 10 до 30 тисяч рублів. Ці рішення не збігаються з гаслами офіційної пропаганди Кремля, і багато росіян це розуміють.
За даними “Медіазони”, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну військкомати та інші держустанови в РФ підпалювали щонайменше 113 разів. За підозрою в підпалах силовики затримали щонайменше 102 людини. При цьому 37 паліям призначили позбавлення волі строком до 19 років.
Оцінки експертів
Чи посиляться радикальні методи протесту в Росії найближчим часом, в ефірі телеканалу FREEДОМ журналісти обговорили з:
- Михайлом Подоляком, радником голови Офісу президента України (ОПУ);
- Іваном Чувіляєвим, прессекретарем фонду “Идите лесом”;
- Дмитром Гудковим, російським опозиційним політиком.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Рано чи пізно війна перетече на територію РФ
— Єдиний спосіб впливу на путінський режим — силовий протест. Він може проявлятися в різних видах: заколотах, підривах об’єктів, підпалах абсолютно непотрібних військкоматів. Адже вони є репресивними органами, які мають максимально жорстоко придушувати людей і відправляти їх на смерть у рамках окупаційної війни.
Це абсолютно природна реакція людей. Я сподіваюся, що ця реакція буде масштабуватися. Тому що інших способів захисту в Росії не існує.
Там немає можливості публічно дискутувати щось. Є можливість тільки знищити репресивні органи і шляхом цього отримати шанс на внутрішню революцію. Вони, природно, підуть цим шляхом. Російська влада отримає внутрішню не ціннісну революцію бунтівського типу.
Війна поступово переходить на територію Росії. Це вже всі бачать. Це не якісь поодинокі ексцеси, це щодня, постійно. Десь атакують невстановлені дрони, десь підриви, десь військкомати горять. Це вже етап війни.
Тобто війна поступово масштабується на території Російської Федерації. І росіяни мають у себе в містах відчути, що ти в будь-який момент можеш отримати повноцінні бойові дії у своєму регіоні. І це буде справедливо.
Не можна буде домогтися спокути від Росії, якщо вона не відчує все, що ці 17 місяців відчуваємо ми в Україні.
ІВАН ЧУВІЛЯЄВ: У Росії величезна кількість людей готові виходити і протестувати
— Далеко не всі можуть не жити за місцем реєстрації. У декого є літні родичі. Далеко не всі можуть виїхати з країни. Хто міг виїхати, той виїхав.
Але те, що росіяни будуть ховатися, я дуже на це сподіваюся. Тому що закон ухвалено насамперед для залякування тих, хто не хоче брати участь у війні, щоб у них склалося відчуття, що їм цього не уникнути. Тут і штрафи, і тюремне ув’язнення, і машину не можна водити, і квартири не можна здавати або продавати, нічого не можна.
Боюся, що російська влада насправді справляється. Але ми на це повинні відповідати своєю діяльністю і тим, що ми будемо все одно пропонувати людям рішення.
Хоч би як вони посилювали законодавство, все одно залишаються лазівки для того, щоб не брати участі у війні.
Все одно є можливість оформити довіреність на маму, бабусю, подружку, щоб вона носила документи за вас у військкомат. Тому боятися не треба. Потрібно просто знати свої права і бути готовим боротися за своє життя.
У Росії живе величезна кількість людей, які готові виходити і протестувати. Всупереч всій репресивній машині, яка за 20 років чудово налагоджена, попри всю жорстокість влади, на те, що рівень репресій стає дедалі жорсткішим буквально з кожним днем. Люди знаходять у собі сили для того, щоб протестувати і виступати проти цієї війни.
Буквально кілька днів тому свій термін отримав звичайний підприємець із невеликого селища в Калінінградській області, який виступав проти війни настільки гучно і у всіх сенсах яскраво — він перетворив свій магазин на агітаційний з інформацією про воєнні злочини російської армії в Україні.
У країні дуже багато людей, які готові виступати проти війни, готові говорити голосно, кричати, будити своїх земляків, сидіти у в’язниці за свої переконання і за своє небажання воювати і небажання жити в країні терористів.
ДМИТРО ГУДКОВ: У Росії майже не залишилося людей, які б не зрозуміли, що відбувається
— За 20 років Путін створив таку систему, за якої ти слово сказати не можеш, на виборах проголосувати не можеш, на вулицю вийти тобі заборонено. Тобто, коли придушуються всі легальні форми участі в політиці, протест стає радикальним.
Уже всі приблизно уявляють, що відбувається в Україні — ніяка це не “СВО”. Це справжнісінька кривава війна, яку веде путінський режим. І навіть найостанніший ідіот прекрасно розуміє, що звідти можна не повернутися живим.
Тому якщо ти не можеш вплинути на рішення влади, ти не можеш переобрати, не можеш організувати мітинг, вийти на цей мітинг із плакатом “Я проти війни”, значить, залишається простір тільки для радикальних форм протесту.
Зрозуміло, що на таке здатна невелика кількість людей. Хтось військкомати підпалює, хтось потяги пускає під укіс. Але це буде далі тривати.
І далі ми побачимо, я думаю, прояв цього радикального протесту ще більш несподіваним чином. Так що, тут є і страх, і відчай, і ненависть до режиму.
Ненависть за те, що режим веде криваву війну і через це знищується майбутнє Росії, країна йде в глибоку ізоляцію, потрапляє під санкції. Тобто люди прекрасно розуміють, до чого це все йде, тому так і діють. Вони змушені. Хоча, можливо, багато хто б і не хотів, і вважав за краще б інші способи.
Читайте також: Нова хвиля мобілізації розлютить росіян — ситуація може вийти з-під контролю — думка