Половинчастих санкційних рішень, які ухвалювала чинна американська адміністрація — таких як стеля у 60 дол. за барель російської нафти, коли Україна наполягала на 30 дол., або довге “розгойдування” щодо обмежень для цілої низки російських товарів — більше не буде. До Білого дому приходять люди іншого складу, і вони не церемоняться. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив економіст, радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко.
Він вважає, що у новообраного президента США Дональда Трампа та його майбутньої адміністрації вже є доповіді про доходи бюджету РФ від енергетичного сектора, про те, що саме на них тримається її військова машина, а значить, їх треба “обрізати”.
“Нафта — це те, що може реально змінювати ситуацію. Трамп давав обіцянку під час своєї передвиборчої кампанії, коли говорив “бури, дитинко, бури”. Нафтова галузь Штатів, Техас чекає, що зараз буде отримана відмашка на те, що буде розморожена ціла низка нафтових проєктів. Попри те, що адміністрація, що йде, начебто продовжила їхню заморозку, Трамп вже заявив про те, що він припинить це. Це перше. І це серйозно вплине на стан цін на світовому ринку на нафту… Після сьогоднішніх та вчорашніх меседжів, які звучать від нової команди, від нового президента Сполучених Штатів Америки з приводу того, що буде розморожено цілу низку нафтових свердловин та надано нові можливості для партнерів Штатів з продажу нафти на світовому ринку, ціна на нафту почала коригування вниз”, — зазначає гість ефіру.
На його думку, варто очікувати “найсерйозніших санкцій”, пов’язаних з тіньовим флотом Росії.
“Трамп та його адміністрація заявляли про це. Це точно не ті, хто збирається заплющувати очі або дивитися крізь пальці на те, що хтось піратським способом возить нафту і порушує рішення, ухвалені Сполученими Штатами Америки. Тут вторинні санкції діятимуть значно серйозніше і сильніше”, — каже економіст.
І додає: не слід забувати, що Трамп — виходець із бізнесу.
“Можна згадати досвід Мексики. Минулої своєї каденції президент Трамп говорив про введення штрафних санкцій, які були просто запаморочливими, за кожен день прострочення ухвалення рішення з боку мексиканського уряду. Можна уявити собі, про який рівень штрафних санкцій буде йти мова зараз за порушення рішень, ухвалених США… Тут вони поводитимуться куди агресивніше, і це вплине на можливість фінансувати війну і, зрештою, буде додатковим аргументом для того, щоб Росія сіла за стіл переговорів. Це є серйозним аргументом. Ще раз повторюся: хлопці, які прийшли з бізнесу, саме така команда, схоже, збирається у Трампа, зокрема і формальні, і неформальні його радники — це люди, які прийматимуть жорсткі та швидкі рішення”, — впевнений Устенко.
Що стосується половинчастих рішень команди, що йде з Білого дому, то економіст зазначає, що там існувало два підходи щодо заходів щодо Росії, які уособлювали дві групи. Одна наполягала на жорсткому підході, інша дотримувалася покрокового — традиційної дипломатії 1970-х років, яка й узяла гору. А, крім того, давав свої плоди ядерний блеф Кремля.
“Я думаю, що це і була основна помилка адміністрації, що йде, — такий м’який підхід: кілька кроків уперед, потім один-два кроки назад, зачекаємо, подивимося, як буде далі. Це було видно навіть на початку санкційної політики. Мені здається, що Штати, які розпочали активну санкційну політику після 24 лютого [2022 року], загальмувалися у квітні”, — зазначив Олег Устенко.
Читайте також: Кремль може втратити понад 40% нафтових доходів через нові санкції, — економічний експерт
Раніше повідомлялося, що після введення нових санкцій США та Великої Британії проти російської нафтової промисловості міжнародні ціни на нафту зросли, а рубль ослаб.
Читайте також: Росії буде дедалі складніше продавати свою нафту й отримувати прибуток: наслідки нових санкцій США