Норми міжнародного гуманітарного права написані кров’ю, Росія відповість за їх порушення, — Полозов

Микола Полозов. Фото: rubryka.com

За підсумками протистоянь ХХ століття у світі виписано правила ведення війни, які закріплені низкою конвенцій. Основний принцип — пошук балансу між військовою необхідністю та гуманністю. Більш того, сторони не просто не повинні вбивати цивільних, а мають їх захищати. Росія ж у війні проти України демонструє зовсім протилежні речі. Про це сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів адвокат, правозахисник, експерт із прав людини Микола Полозов.

“Норми міжнародного гуманітарного права написані кров’ю. Їх виписували спочатку за підсумками Першої світової війни, потім — Другої світової війни. У них описані основні принципи того, як війна, якщо її не вдалося уникнути, має відбуватися цивілізовано. І, звичайно ж, РФ у цьому випадку грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права, оскільки у діях Москви йдеться не про удари по легітимних військових цілях, а про підлі терористичні удари по мирних жителях, мирних об’єктах, об’єктах інфраструктури. Зрозуміло, для чого це робиться. Але з погляду міжнародного права це, звичайно, воєнний злочин”, — зазначив Полозов.

Більш того, Москва не лише навмисно чинить терор проти мирного населення України, її представники хизуються такими діями, виступаючи на міжнародних майданчиках. Так, на надзвичайному засіданні Ради безпеки ООН постійний представник РФ при ООН Василь Небензя не заперечував, що Росія завдає ударів по енергетичній інфраструктурі України. І заявив, що Росія завдає таких ударів нібито у відповідь на постачання західного озброєння та намір Києва здобути воєнну перемогу над Москвою. Небензя також заявив, що російські війська продовжать завдавати ударів, доки Україна не погодиться на переговори.

“Це повне не те що безкультур’я, а демонстративна зневага з боку Росії та її представників до світової спільноти. І роблять вони це з наміром. Зумовлено це тим, що поточна архітектура колективної міжнародної безпеки передбачає наявність у Росії права вето в Раді безпеки ООН. Саме наявність ядерної зброї та право вето в Раді безпеки ООН показує ось ті зразки, які нам демонструє ця людина (Небензя, — ред.)”, — прокоментував Полозов.

Правозахисник додав, що всі виступи в Раді безпеки ООН записуються, і їх надалі можна буде використовувати як доказ у Міжнародному кримінальному суді, а також на спеціальному трибуналі, який буде створено стосовно РФ та її посадових осіб.

Міжнародний кримінальний суд може розглядати лише індивідуальну відповідальність кожного з воєнних злочинців, причому незалежно від рангу.

“Відповідальність за воєнні злочини індивідуальна. Але це ланцюжок ухвалення рішень, починаючи від особи, яка віддала злочинний наказ, до безпосереднього виконавця. Це однаковий ступінь відповідальності, просто різна форма провини. І в цьому випадку і ті, хто віддає злочинні накази, і ті, хто їх виконують, — порушують закон. Вони всі повинні підлягати відповідальності”, — пояснив правозахисник.

Полозов звернув увагу, що на засіданнях ООН присутні й представили західних країн. І наміри Росії зупинити військову допомогу Україні після виступів, подібних Василю Небензі, можуть мати зворотні наслідки.

“Представники західних країн усе це (промову Небензі, — ред.) чули, вони все це чудово розуміють. І гадаю, що подібні заяви, навпаки, можуть лише збільшити підтримку України. Якщо Російська Федерація вустами свого представника відкрито заявляє про терористичні методи ведення війни, гадаю, що на Заході мають розуміти, що лише посилення підтримки України дозволить у цій війні перемогти”, — вважає адвокат.

Читайте також: Знищити інфраструктуру: Москва зізналася у порушенні законів війни на засіданні ООН — деталі

Нагадаємо, за 9 місяців повномасштабного вторгнення Росії, за даними Національної поліції України, зафіксовано понад 45 тисяч воєнних злочинів. При цьому країна-агресор фактично не заперечує, що одна із цілей так званої “спеціальної операції” полягає в тому, щоб знищити українську інфраструктуру.

Читайте також: “Це неможливо пережити, але ми — сильні”: подробиці ракетного обстрілу Дніпра (ВІДЕО)

Прямий ефір