Нормальне явище для правової держави: експерти пояснили, навіщо Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ

Місцеві жителі Суджі Курської області РФ. Фото: ukrinform.ua

З кожним днем операції Сили оборони України контролюють дедалі більше території Курської області в РФ. Так, станом на вечір 20 серпня територія, яку опанували ЗСУ, розширилася до 1263 кв. км, а кількість населених пунктів під їхнім контролем — до 93. Про це повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

У зв’язку з цим Україна створила військову комендатуру в Суджі — відносно великому місті Курської області. Крім цього Київ формує зону безпеки на контрольованій ЗСУ території. Це дозволить міжнародним організаціям моніторити ситуацію, а також евакуювати цивільних осіб.

Зона контролю — зона відповідальності

Російська армія намагається не допустити подальшого просування підрозділу Сил оборони України вглиб території РФ, нарощує угруповання і переміщує війська з інших напрямків. При цьому російські війська пустили в хід авіабомби, від яких страждає мирне населення Курської області. Так, згідно з даними Генштабу ЗСУ, відомо про 17 авіаційних ударів із застосуванням 27 керованих авіаційних бомб по населених пунктах РФ.

Бойові дії тривають, тим часом звичайним росіянам, які вирішили залишитися вдома, в Курській області, необхідна допомога. Далеко не всі жителі сіл і міст, підконтрольних ЗСУ, змогли вчасно евакуюватися. Одні — не захотіли, не встигли, інші — хотіли, але російська влада не змогла забезпечити їхній виїзд. Тож тепер елементарні побутові потреби мирного населення допомагає вирішувати українська військова комендатура — саме для цього її й створювали. Її очолив генерал Едуард Москальов.

Таким чином в України з’явилися нові обов’язки, адже вона контролює території іншої країни. Ці зобов’язання закріплені в Гаазьких і Женевських конвенціях. Один з основних принципів — статус quo ante bellum. Юристи пояснюють його як незміна і нормалізація життя цивільного населення.

“Для того, щоб була координація серед військових частин, які там перебувають, зокрема для добровільної позиції ЗСУ у вигляді надання гуманітарної допомоги місцевому населенню, потрібно буде створити військові комендатури”, — пояснив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Київ також вирішив створити і безпечну зону на підконтрольних територіях Курської області. Як зазначила міністр з питань реінтеграції Ірина Верещук, це дасть змогу міжнародним організаціям моніторити ситуацію в регіоні, а також допоможе в евакуації місцевих — як у Росію, так і в Україну.

“Це гуманітарна частина з нашого боку. Ми дотримуємося всіх правил ведення війни, дотримуємося всіх конвенцій, які повинні виконуватися навіть під час війни, і це бачить весь світ. І це дуже хороша робота наших інформаційників і насамперед наших військових”, — коментує речник Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук.

Операція ЗСУ в Курській області націлена не на захоплення територій, а на захист прикордонних українських областей і життя місцевих. Президент України Володимир Зеленський також підкреслив, що Сили оборони суворо дотримуються вимог міжнародних конвенцій і міжнародного гуманітарного права.

“Непорівнянний тип війни, яку веде Росія в Україні, з тією, яку веде Україна на території Російської Федерації. Тому що різні завдання, різне розуміння і різне трактування міжнародного права. Росія це все відкидає. Для того, щоб зрозуміти, наскільки різні ці війни, достатньо порівняти, що відбувається з українськими містами під окупацією Росії. Тобто ми бачимо, що було з Маріуполем, Вугледаром, з будь-якими містами, які Росія просто зносить, зачищає повністю і від цивільного населення, і від соціальної інфраструктури. І інший вигляд мають міста, які тимчасово перебувають під ефективним контролем України”, — зазначив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

В ефірі телеканалу FREEДОМ він вкотре наголосив, що Україна не окупує Кураську область — там вирішується завдання забезпечення безпеки прикордонних регіонів України.

“Це завдання дуже чітко і конкретно зафіксоване в рішеннях Ставки Верховного головнокомандувача, і воно закріплюється міжнародним правом, яке дозволяє вести війну на території країни-агресора, якщо під загрозою перебувають цивільне населення або цивільна інфраструктура країни, яку атакує агресор”, — сказав Подоляк.

Як повідомили в Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Київ планує відкрити гуманітарний коридор до Сумської області — він зобов’язаний це зробити згідно з міжнародним законодавством. Евакуювати людей українські військові не будуть, але можливість покинути зону бойових дій дадуть.

“Ми не очікуємо, що буде велика кількість охочих до нас приїхати, якщо взагалі вони будуть. Але я точно не переживаю за те, що буде небезпечно для цивільного населення з території Курської області… Ми запропонували кожному і кожній з мешканців Курської області, в разі бажання, евакуюватися з цієї території. Україна відкриє гуманітарні коридори. Чи то на територію, яку контролює Російська Федерація, чи то на територію незалежної України. Ми не збираємося порушувати їхні права”, — сказав Лубінець.

Читайте також: Як Курська операція ЗСУ вдарила по репутації Путіна — думки експертів і глядачів FREEДOM

Думки експертів

Про функції військової комендатури України та міжнародних спостерігачів у Курській області РФ — в ефірі телеканалу FREEДОМ детально розповіли:

  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Олександр Павліченко, юрист, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • В’ячеслав Потапенко, керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Поки правильні рішення Путіна “дозрівають” Україна повинна забезпечити порядок на підконтрольних територіях

— У перші дні військової операції в Курській області було багато припущень, припущень, а що це таке, можливо, це лише якась тимчасова ситуація, короткий рейд українських військ або невизначених військових формувань на територію Курської області. Зараз уже очевидно, що це серйозно і, мабуть, досить надовго. Наскільки надовго, залежить від Росії, від готовності російської влади йти на розумні компроміси заради захисту власної території.

І мова має йти не про переговори на російських умовах, про виконання російських ультиматумів. Ні. Йдеться про те, що якщо росіяни хочуть повернути свою територію, їм потрібно йти на поступки і звільняти щонайменше частину української території. А українські війська і українська влада демонструють, що для того, щоб витіснити росіян з нашої землі, ми готові вести військові дії на російській території.

На цей час на території Курської області дійсно створюються плацдарми і у військовому, і в адміністративно-політичному сенсі. Це буде інструмент політичного і військового тиску на Росію для того, щоб вона якнайшвидше припинила війну проти України. І оскільки це не питання кількох днів, Володимир Путін має “дозріти” до правильних рішень і на нього ще потрібно тиснути постійно.

Необхідно забезпечити порядок на території, яку контролюють ЗСУ. Для цього створюються військові комендатури. І для тих росіян, які або змушені були залишитися на цій території, або нікуди й не хотіли виїжджати, їм треба надати посильне сприяння, зокрема для літніх людей. Це може бути гуманітарна допомога для тих, хто захоче переїхати на територію, контрольовану російською владою.

По-перше, українська влада діє системно, послідовно, а мова не йде про якусь коротку демонстративну акцію. Це серйозний військово-політичний тиск на Росію. По-друге, Україна діє принципово інакше, не так, як Росія діяла в Україні. Ми не збираємося здійснювати якусь помсту, хоча настрої в Україні такі присутні.

Комендатура — це адміністративний орган. Він насамперед необхідний саме мирним жителям, які залишилися на цій території.

Україна прийшла не на один день. Ми не збираємося анексувати ці території. Про це є заява Міністерства закордонних справ України. Для нас це спосіб тиску на Росію, не більше.

Але оскільки перебування українських військ на цій території може затягнутися на невизначений час, то для забезпечення порядку на цих територіях мають створюватися органи адміністративного управління. І оскільки це зона військових дій, то за історичним досвідом, досвідом різних країн світу створюються військові комендатури. Вони й будуть допомагати вирішувати, зокрема й гуманітарні завдання, забезпечувати правопорядок. Наприклад, коли виникає сіра зона, яку не контролюють ні українські, ні російські війська, то можуть проявлятися і випадки мародерства.

ОЛЕКСАНДР ПАВЛИЧЕНКО: Україна діє в рамках міжнародного гуманітарного права

— Перш за все, Україна є стороною, яка дотримується норм і стандартів міжнародного гуманітарного права. Вони викладені в Женевських конвенціях, і Конвенції про захист цивільного населення в умовах конфлікту. Ці документи передбачають цілу низку ситуацій, які сьогодні застосовні до того, що відбувається в Курській області.

Україна сьогодні повинна подбати про те, щоб був незалежний контроль, щоб не було порушень і воєнних злочинів, які здійснювала Росія, вторгнувшись на територію України.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Україна сигналізує, що буферна зона в Курській області — надовго

— Комендатура здійснює взаємодію між Збройними силами України, які наразі перебувають на цій території, і місцевими адміністраціями. Основні завдання військових комендатур — це боротьба з мародерством, протидія розвідувально-диверсійним групам і проведення стабілізаційних заходів.

Тому не випадковим є створення і військових комендатур, і наступним кроком – місцевих представницьких органів влади. Створення військових комендатур насамперед має величезне, не тільки військове, але насамперед політичне, інформаційне значення.

Створення військових комендатур підкреслює той факт, що Україна залишається на цих територіях. Це не рейдовий характер військової операції. Тобто ця військова операція відрізняється від попередніх рейдів “РДК” (Російський добровольчий корпус, — ред.) і легіону “Свобода Росії” тим, що ми розгортаємо повністю інфраструктуру на цих територіях, беремо на себе відповідальність за соціально-економічне, медичне забезпечення місцевого населення.

Це величезний політичний сигнал як усередині Російської Федерації, що Україна буде забезпечувати функціонування цих територій згідно з міжнародними нормами, насамперед Женевських конвенцій, так і сигнал нашим європейським партнерам. Тобто ні про який тимчасовий характер перебування Сил оборони України на території Російської Федерації не йдеться. Йдеться саме про постійний контроль цих територій.

Захід Сил оборони в Курську область — це створення буферної зони. Її мета — припинити вогневе ураження території України з боку РФ. Переважно вогневе ураження наноситься з використанням мінометів і ствольної артилерії. І якщо наразі глибина просування українських військ, за даними самої російської сторони, становить 30-35 кілометрів, то населені пункти, розташовані на території Сумської області, вже перебувають поза зоною ураження ствольної артилерії, реактивної артилерії та мінометного вогню.

В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: Міжнародні сили збалансують інформаційний порядок денний у Курській області

— З початку операції ЗСУ в Курській області минув час і зрозуміло, що в населених пунктах області виникла низка проблем, пов’язаних із забезпеченням життя мирних жителів. Перш за все, це житлово-господарські потреби. Потрібно забезпечувати електроенергію, постачання продуктів. Відповідно, цим усім хтось має розпоряджатися. Плюс на цій території потрібно забезпечити безпеку мирним жителям, щоб їх не грабували, не було насильства тощо. Ось для цього насамперед і створюється військова комендатура, яка в таких випадках бере на себе адміністрування території.

Я думаю, що присутність міжнародних спостерігачів і організацій у Курській області матиме стабілізаційний характер в інформаційній сфері. Тому що російська сторона, офіційні російські ЗМІ розповідатимуть щось одне, українські блогери — інше, а міжнародні організації можуть давати інформацію, якій може довіряти місцеве населення.

Сенс у тому, щоб місцеве населення почувалося у відносній безпеці, забезпечувалися їхні основні права і потреби. І тут роль міжнародних організацій — що стабілізує, урівноважує, нейтральна. Плюс гуманітарна допомога, яку вони можуть надати.

Війна — на те війна, що ніхто не знає її підсумків. Є купа прогнозів, які зазвичай не виконуються. Купа припущень, які відбуваються не так, як очікували. Сьогодні частина російських територій перебуває під адміністративним контролем українських військ. Значить, поки що житимуть так, а далі життя покаже, як складатиметься ситуація.

Читайте також: Військова комендатура ЗСУ в Курській області та строковики РФ на передовій: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною

Прямий ефір