Англійський криголам “Джеймс Кларк Рос” і наукове судно “Бельгіка” отримали нові назви – “Ноосфера” і “Борис Олександров”.
Про це пише Радіо Свобода, повідомляє UA.
Перша назва була обрана, оскільки одним з основних завдань криголама буде транспортування наукового персоналу на станцію “Академік Вернадський”. Станцію названо іменем українського вченого, який ввів у науковий обіг поняття “ноосфера”.
Борис Олександров – директор Інституту морської біології Національної академії наук України (з 1994 по 2019 рр.), член-кореспондент НАН. Він загинув у пожежі, яка майже повністю знищила будівлю інституту на початку грудня 2019 року.
“Бельгіку” Україна отримала в подарунок від уряду Бельгії. Судно використовуватимуть для моніторингу Чорного моря, зокрема, дослідження морського дна і збору екологічних даних. До Одеси судно прибуло 21 жовтня 2021 року. В першу експедицію його планують спорядити вже в грудні цього року.
Криголам James Clark Ross Україна придбала в серпні 2021 року, а на початку жовтня він також прибув до Одеси. На момент спуску на воду криголам входив в головну трійку наукових суден світу. Він також незабаром вирушить на південь земної кулі, але спочатку має пройти технічне обслуговування.
Втім, як повідомив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, проблем із криголамом вони не очікують. В експедицію він вирушить або в середині грудня, або на початку наступного року.
“Він у “повній автономці” цілком успішно перейшов з Данії до України, обійшовши всю Європу. Тобто це означає, що за суднохідними властивостями до судна питань немає. Але одна справа – перехід навколо Європи, зовсім інша – йти в льодовики. Тому ми наполягаємо, що хочемо перше обслуговування зробити до виходу в Антарктиду. Це десь друга половина листопада”, – сказав вчений.
У МОН додали, що завдяки криголаму українські науковці зможуть не тільки повернутися до досліджень Світового океану, але й вирішити логістичні проблеми на антарктичній станції “Академік Вернадський”. А також розширити можливості сезонних експедицій.
Нагадаємо, Україна придбає у Британії два тральники, які будуть використані для пошуку та знешкодження мін у Чорному морі.
Читайте також: Володимир Зеленський заявив про плани відродити науково-дослідний флот України