За повідомленням німецького видання Bild, Федеративна Республіка Німеччина значно затримує постачання одних із видів бронемашин для Збройних сил України. На сьогодні поставлено лише 6,5% від запланованого до передачі до кінця 2024 року. Ситуацію в ефірі телеканалу FREEДОМ прокоментував директор Діалогового офісу для громадянського співробітництва зі Східною та Південно-Східною Європою Штефан Мелле.
Так, Bild уперше порушив тему затримок постачання ще у квітні цього року. Очікувалося, що ФРН передасть Україні 400 важких колісних бронемашин з посиленим протимінним захистом MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). Їхнім виробництвом займається німецька компанія Flensburger Fahrzeugbau GmbH (FFG). Фінансування в розмірі 315 млн євро здійснюється коштом бюджету ФРН. Як пише Bild, на сьогодні поставлено лише 26 машин, їхнє постачання переноситься на 2025 р.
Мелле вважає, що проблема в затримці криється в політиці та структурі економіки Німеччини.
“У нас практично всі підприємства в приватних руках, і є лобіювання. Але вони розв’язують свої питання саме як приватні компанії. Вони думають, якщо зараз треба інвестувати, тоді гроші мають повернутися з прибутком. Тоді вони виходять на [канцлера Німеччини] Шольца і кажуть, мовляв, ми можемо зі своєї мануфактури робити невелику фабрику, саме так. У нас виробляють техніку поштучно, а не великими серіями, як зараз, на жаль, у Росії”, — зазначив експерт.
На думку Мелле, не менш важливий бюрократичний та історичний аспекти проблеми.
“Ми, німці, розпочали Другу світову війну, і не тільки програли, але й скоїли страшні злочини. Уся держава, і вся економіка вибудувана так, що якщо зброю кудись відправляти, то треба перевіряти, як там із правами людини. З німецького боку перевіряють парламент, технічні комітети, спецслужби, і все це місяцями та роками триває. Часто це просто не відбувається”, — пояснив він.
Експерт вважає, що приватні компанії готові збільшити виробництво, маючи гарантії державного фінансування замовлень, але тут виникає проблема боргової політики федерального уряду, закріпленої на рівні Конституції ФРН.
“Приватні компанії готові розширити свої виробництва, тільки якщо їм дадуть державні гарантії, наприклад, на найближчі 10 років. Держава не здатна це робити. Чому? Тому що у нас зараз у Конституції закріплено, що піти на борги можна тільки в дуже кризових, катастрофічних або якихось непередбачуваних обставинах. І тільки в певному розмірі. Нещодавно Конституційний суд постановив, коли хотіли змінити цю ситуацію, що не можна. Будь ласка, направте всі гроші не на озброєння. Віддайте їх назад у бюджет. І таким чином дуже багато психологічних і правових перепон”, — зазначив гість ефіру.
Читайте також: Підтримка України від Німеччини триватиме, — Розе про ситуацію, що склалася у ФРН
Нагадаємо, глава МЗС ФРН Анналена Бербок заявила під час візиту до Києва, що Німеччина “твердо стоїть на боці України”.