Німеччина є другою в рейтингу країн, які підтримують Україну, — німецький політолог

Прапори України та Німеччини. Фото: ukrinform.com

Краще пізніше, ніж ніколи — Німеччина прийшла до того, що незабаром на оборону країни буде виділятися 2% від ВВП, вперше за 30 років, як сказав канцлер Олаф Шольц. І це теж підвищить здатність Німеччини допомагати Україні. Таку думку сьогодні, 20 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.

“Тому що вона буде зі своєї зброї і далі передавати Україні те, що вона запитує. Щоправда, може бути не все, як, наприклад, далекобійні ракети зараз, на жаль, не постачаються. Якби Україна запросила б бойові літаки, тоді б із цим теж була б проблема. Але цілу низку інших видів зброї Німеччина надає, і вона зараз є другою в рейтингу тих країн, які підтримують Україну. Другою країною не тільки щодо гуманітарної, економічної, фінансової допомоги, а й військової”, — сказав він.

Аналітик уточнив, щодо виділення 2% ВВП на оборону, Німеччина не виконувала зобов’язання, які вона на себе взяла багато років тому в межах НАТО.

Також політолог прокоментував заяву міністра оборони ФРН Бориса Пісторіуса, що в Європі може виникнути загроза війни, німцям потрібно бути до неї готовими.

“Зараз була стаття моїх колег про те, що навіть це могло б трапитися, що в разі поразки України і перемоги Росії в Україні Росія могла б піти далі, вона б могла, може бути, не одразу напасти на Німеччину, але, наприклад, на центрально- і східноєвропейські країни-члени НАТО, тоді б і сама Німеччина стала б частиною цієї війни. Такий сценарій зараз обговорюється”, — каже Умланд.

Хоча, на його думку, все-таки війна на території Німеччини — це не те, що насамперед зараз хвилює німців. А скоріше те, що руйнується міжнародний порядок, що такі базові правила як непорушність кордонів, територіальна цілісність, політичний суверенітет втрачають свою цінність.

Аналітик погодився, що можливий варіант, що Москва швидко нарощуватиме свої військові потужності, і тому НАТО має від 5 до 9 років, щоб також наростити свій потенціал і запобігти прямому або опосередкованому конфлікту. Ймовірно, Росія може зазіхати на країни Балтії.

“Це, напевно, самий такий прямий варіант того, що Німеччина справді стане частиною цієї війни, якщо Путін або його спадкоємець придумали б повертати не тільки українські землі, а й балтійські. Я думаю, що це сценарій на найгірший випадок. Це завдання експертів з безпеки дбати про найгірше. І в принципі Німеччина зараз повертається до того, що вона вже мала до 1989 року, коли почав розпадатися Варшавський договір. Німеччина до цього була доволі добре озброєною країною з великою армією, і понад 2% ВВП витрачалося на зброю. Німеччина має такий досвід, вона його просто забула за останні 30 років, коли здавалося вже не потрібні такі великі кошти”, — резюмував Андреас Умланд.

Читайте також: Німеччина подвоїть військову допомогу Україні у 2024 році — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, Київ і Берлін почали перемовини щодо двосторонніх гарантій безпеки, як це передбачено Спільною декларацією про підтримку України, укладеною на саміті НАТО у Вільнюсі. За словами політолога Володимира Фесенка, це чергове підтвердження того, що союзники України дотримуються своїх зобов’язань і будуть гарантами безпеки.

Прямий ефір