Німеччина відіграє лідерську роль у питанні військової підтримки України країнами ЄС, — політолог

Прапори України та Німеччини. Фото: ukrinform.com

Європейський Союз був лідером в інституційній та фінансовій підтримці України, але в умовах політичної кризи всередині США тепер йому потрібно налагодити систему військової допомоги Києву. Лідером у наданні військової допомоги Україні серед країн ЄС стала Німеччина, яка також відіграє ключову роль у фінансовій та політичній підтримці. Таку думку сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Максим Джигун.

За його словами, у перші тижні та місяці повномасштабного вторгнення РФ до України 2022 року країни ЄС перебували у стані шоку, коли вони не розуміли, як далі діяти, як допомогти Україні та як відкинути російські сили подалі від європейських кордонів. І тоді дуже швидко це питання закрили Сполучені Штати. І між США та Європою склався певний консенсус щодо того, що озброєнням допомагають насамперед Сполучені Штати, маючи колосальні запаси зброї та фінансовий ресурс для підтримки виробництва і переправлення до України. Зі свого боку, країни ЄС допомагають інституційно та фінансово.

“І цей розділ зобов’язань був дуже логічним і працював протягом практично двох років. Але сьогодні ми опинилися в ситуації, коли США через політичну кризу всередині країни, передвиборчі перегони не можуть забезпечити Україну тим, чим забезпечували впродовж усього часу. І країни ЄС знову опинилися в ситуації, коли вони не знають, що робити для забезпечення української армії озброєнням, щоб допомогти відкинути російські сили подалі від кордонів Польщі, Словаччини, Угорщини. Тому ми бачимо спроби окремих представників ЄС якось налагодити систему допомоги Україні”, — сказав Джигун.

За словами політолога, лідерську роль у цьому питанні відіграє саме Німеччина.

“Як лідер і інституційний, і економічний Євросоюзу, як країна, яка має найкращі стосунки зі США, і, напевно, якийсь протекціонізм теж якоюсь мірою з боку Американської держави. Тому зараз ми бачимо перші, напевно, спроби повернення до ідей, що Євросоюз має відігравати також важливу роль у підтримці України, і що в умовах проблем у США тепер це питання лежатиме на плечах європейських лідерів. Утім, через це і виходить таке враження, що всі в якомусь стресі, не розуміють, як діяти далі. І тільки деякі політики Євросоюзу хочуть реально розв’язати цю проблему”, — каже Максим Джигун.

Читайте також: Лідери Євросоюзу убезпечили фінансову допомогу для України, — Шольц

Як повідомлялося раніше, п’ять лідерів країн ЄС закликали подвоїти зусилля з надання військової допомоги Україні заради майбутнього Європи. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністри Данії Метте Фредеріксен, Чехії Петр Фіала, Естонії Кая Каллас і Нідерландів Марк Рютте написали спільний лист-звернення до партнерів і союзників Києва. Політики зазначили, що воля України до боротьби зберігається і є джерелом натхнення для Європи.

Прямий ефір