“Німеччина поступово погоджується, що танки Україні треба постачати”: що дасть результат, пояснив Фесенко

Володимир Фесенко. Фото: ukrinform.ua

Рішення про постачання танків до України ще не ухвалено, але Німеччина не перешкоджатиме в цьому іншим країнам. Політичний тиск на Німеччину дасть свій результат, і країни, в яких на озброєнні є танки Leopard 2 (“Леопард 2”), все ж таки передадуть їх Україні. Про це сьогодні, 20 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

Він зазначив, що за оцінками військових експертів, Німеччина є виробником найефективнішої танкової зброї. Танки “Леопард”, “Леопард 2” вважаються найбільш ефективним зразком танкової зброї зараз. Американський “Абрамс” — важча машина, складніша у використанні, більш енергомістка. А “Леопард” за параметрами та ефективністю використання ресурсів найоптимальніший вид танків, зброї на сьогодні.

“Але і Німеччина все-таки в Європі і за своїми масштабами, і за ресурсами — ключова країна. Тут уже політичні обставини — коливання Німеччини в питаннях постачання зброї були і до війни. Я нагадаю, що до 24 лютого торік Німеччина взагалі не постачала Україні будь-яку летальну зброю, будь-яку навіть стрілецьку. А зараз уже постачають і артилерію, і системи ППО, і боєприпаси. Щодо танків, так, “червоні лінії”, які існують у свідомості політиків американських, особливо європейських, доводиться поступово долати. Одна з таких якісних “червоних ліній” у Німеччині — це танки. Є дискусія всередині правлячої партії СДПН у коаліції з трьох партій, яка зараз править у Німеччині, там різні точки зору”, — каже Фесенко.

Крім того, за словами політолога, і в громадській думці є різні думки. І це зумовлює і коливання канцлера Шольца.

“Він, знаєте, як політичний флюгер, і тут немає нічого негативного в такій оцінці, це відображення суті політиків такого типу, вони реагують на коливання громадської думки. Ось і він теж реагує, він коливається. Я розмовляв із нашим колишнім послом у Німеччині, з деякими іншими дипломатами, українськими, теперішніми і в минулому, і розповідали, наприклад, що рішення канцлера Шольца про підтримку статусу кандидата в члени ЄС для України було ухвалене ледь не в останній момент, значною мірою під впливом колег, з якими він разом відвідував Київ. І зараз дуже схожа ситуація”, — сказав він.

На думку Фесенка, нинішня 8-ма зустріч у форматі “Рамштайн” якраз і важлива тим, що це політико-психологічна підготовка Німеччини до того, що все-таки треба постачати танки Україні.

“Поки що, судячи з усього, буде половинчасте рішення таке паліативне, компромісне. Німеччина не заперечуватиме проти постачання танків, зокрема “Леопардів”, іншими європейськими країнами, які вже готові це зробити. А німці ще, скажімо так, видихнуть, проведуть останні консультації у своїй коаліції, там новий міністр оборони, добре, що він взяв участь у “Рамштайні”. І після цього, мабуть, уже буде остаточно визначатися, як вони сказали “перевірять запаси”. Скільки у них “Леопардів” у себе в запасах і в їхніх ресурсах, скільки треба собі залишити, скільки можуть поставити. Після цього, мабуть, почнуться і постачання цих танків Україні. У всякому разі, так було з іншими видами зброї”, — вважає політолог.

Він уточнив, що тут проблема і політична, і психологічна одночасно. Також Німеччина отримувала відносно дешевий газ і думала, що Росія не буде воювати.

“Треба ще й брати до уваги позицію Німеччини дуже обережну, ніж у багатьох інших європейських країн, — це комплекс провини за Другу світову війну і особливі відносини ще в недавньому минулому з Росією. Німеччина, у якої залишився цей комплекс провини, дуже обережно ставилася до постачання зброї країнам, що воюють. Звідси було табу на летальну зброю для України. Частково ця інерція продовжує діяти. І зараз ідеться не просто про побоювання ескалації, що якщо даватимуть наступальну зброю, а танки вважаються наступальною зброєю, усе-таки систему ППО і навіть артилерію переважно вважають зброєю оборонною, так, можна використовувати і в наступальних цілях. Зрештою, С-300, С-400 Росія використовує і для ракетних атак проти України, але все-таки це вважається здебільшого оборонною зброєю. Це, мабуть, проблема, яка пов’язана з постачаннями танків і авіації. Побоювання, що якщо буде наступальна зброя, то Німеччина може нести, на думку Шольца і частини німецького суспільства, відповідальність за ескалацію війни. Це психологічний комплекс, на мій погляд, із політичним підґрунтям. Його треба буде долати”, —висловився Фесенко.

Політолог констатує, що на відстані не відчувається, що щодня в Україні гинуть сотні людей. І не тільки на фронті, а й унаслідок російських атак по українському тилу, по містах, енергетичних об’єктах.

“На відстані через телевізор це відчувається слабкіше. Саме тому, до речі, важливі візити до України. Але важливо, що вже в Німеччині ця дискусія точиться не тільки навколо Німеччини, тиснуть на Шольца не тільки ззовні. Президент Польщі, ось уже й Нідерланди навіть уже говорять про можливість постачання літаків Україні. Франція, тиснуть уже всередині. Колеги по коаліції, Християнські демократи як головна опозиційна партія в Німеччині. Тиск уже йде і в Німеччині. Тому я думаю, що за деякий час рішення все-таки буде ухвалено. А поки що Німеччина поступово, поступово, але ніби погоджується на те, що так, танки треба постачати. Цей психологічний комплекс просто долається не одномоментно, на жаль. Але на це доводиться робити поправку”, — сказав він.

Фесенко вважає, що політичний тиск України і союзників нехай не зараз, через деякий час, але принесе результат.

“Я читав цитату з виступу нового міністра оборони Німеччини, де він сказав, що так, рішення щодо постачання танків зараз не ухвалене, щодо того, що Німеччина постачатиме танки, але Німеччина не перешкоджатиме робити це іншим країнам. Тому, найімовірніше, буде такий компроміс. Це половинчасте рішення, поки німці не готові, так, це їхня внутрішня проблема, найімовірніше, має бути коаліційне рішення. Але це вже скоріше питання внутрішньої політики. І, звичайно, треба продовжувати тиск на німців, як раніше. Так, вони зараз не готові поки що, насамперед психологічно не готові до постачання танків. Ну, можливо, тут є ще якісь внутрішньополітичні обставини. Шольц повинен красиво вирулити, щоб це не виглядало, що він ніби здався під тиском. Має все це виглядати інакше. Але німці заявили, як компенсацію, що вони будуть постачати зараз черговий пакет військової допомоги від Німеччини в розмірі мільярда євро. Тобто військова допомога буде, але поки що без танків. Але ось процес іде таким чином. Що вдіяти? Так було і торік, знову-таки щодо артилерії, щодо систем ППО це не відразу сталося. І наша активна дипломатія. Ось тиск уже йде, тому вода камінь точить”, — пояснив він.

Політолог додав, що, найімовірніше, йдеться про відкладене рішення.

“Бюрократія тут теж буде. Але бюрократія в тому сенсі, що Німеччина не буде поки що сама. Тобто вона відкладає це рішення. Тобто коаліція, а правляча Німеччина має узгодити рішення, скільки танків поставити, коли. Але знову-таки тут є, найімовірніше, обставини так, щоб Шольц не виглядав лідером, який ухвалив це рішення під тиском. Ось моє таке відчуття, що тут є такі нюанси, що емоційно, психологічно вони ухвалять це рішення самостійно, щоб Німеччина виглядала країною, яка самостійно ухвалює це рішення, а не під тиском. Але водночас Німеччина не заперечуватиме в тій чи іншій формі, це буде юридично якось оформлено, щоб інші країни, зокрема Польща і ще кілька країн європейських, які готові вже постачати танки “Леопард”, щоб вони могли це зробити. Як це буде оформлено — подивимося. Або це, можливо, буде неформальне, якийсь дозвіл з боку Німеччини. Поки що складно сказати, але мені здається, що, найімовірніше, події розвиватимуться саме таким чином”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: 54 країни взяли участь у військовій допомозі Україні, — Міллі за підсумками зустрічі “Рамштайн-8”

Як повідомлялося раніше, Німеччина затягує процес постачання танків Leopard 2 Україні. Канцлер Німеччини Олаф Шольц вагається. Водночас інші європейські країни, наприклад, Польща, розуміють необхідність швидких постачань Києву. На думку військового експерта Українського інституту майбутнього Івана Ступака, є кілька причин такої позиції Берліна.

Прямий ефір