Німеччина не змириться з тим, що люди ззовні втручаються в демократичні процеси в країні. Так канцлер Німеччини Олаф Шольц прокоментував виступ віцепрезидента США Джей Ді Венса на Мюнхенській конференції з безпеки. Серед іншого, Венс закликав німецькі політсили співпрацювати з ультраправою “Альтернативою для Німеччини”. Про реакцію німецьких політиків на цю заяву інформує FREEДОМ.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував заяву віцепрезидента США Джей Ді Венса про необхідність співпраці з ультраправою партією “Альтернатива для Німеччини”. Шольц назвав взаємодію з ультраправими неприйнятною і закликав Венса не втручатися в демократичні процеси у ФРН.
“Альтернатива для Німеччини” — це партія, у лавах якої націонал-соціалізм і його жахливі злочини проти людяності, такі як ті, що сталися в концтаборі “Дахау”, применшуються до якоїсь дрібниці в німецькій історії. Тому прихильність принципу “ніколи більше” не може бути поєднана з підтримкою “АдН”. Неприйнятно, якщо сторонні будуть втручатися в нашу демократію, в наші вибори та використання демократії на користь цієї партії”, — заявив Шольц.
У п’ятницю, 14 лютого, на Мюнхенській конференції Джей Ді Венс виступив із критикою європейської демократії. За його словами, головною загрозою для Європи є нібито не Росія чи Китай, а “загроза зсередини”. Що ж стосується Німеччини, то Венс сказав, що в демократії не повинно бути брандмауера. Так у Німеччині називають відмову всіх партій співпрацювати з крайніми правими.
“Демократія ґрунтується на священному принципі, що голос народу має значення. Тут немає місця для брандмауерів: ви або підтримуєте цей принцип, або ні. У народу є голос, а у європейських лідерів є вибір”, — сказав Венс.
За інформацією німецького видання ZDF, після виступу Венс зустрівся з кандидатом на пост канцлера ФРН від “Альтернативи для Німеччини” Аліс Вайдель. Зустріч відбулася не на полях Мюнхенської конференції з безпеки, оскільки “АдН” на неї не запросили.
Політики, за інформацією журналістів, розмовляли близько пів години, зокрема про війну Росії проти України та про внутрішню політику Німеччини. “Альтернатива для Німеччини” відома ультраправою та антимігрантською риторикою, а також закликами припинити допомогу Україні та зняти санкції з Росії. Нещодавно по всій країні пройшли масштабні протести проти “АдН”. Партію та її лідера Вайдель публічно підтримав Ілон Маск.
Кандидат на пост канцлера ФРН від Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц наголосив, що Вашингтон не повинен втручатися у внутрішню політику Німеччини.
“Ми поважаємо президентські вибори та вибори до Конгресу в США, і ми очікуємо, що США робитимуть те саме тут. Свобода слова залишається свободою слова і залишається частиною нашого відкритого демократичного суспільства. Але фейкові новини, мова ненависті та правопорушення залишаються предметом правових обмежень і контролю з боку незалежних судів”, — акцентував він.
Піддала критиці заяву Венса й очільниця німецького Міністерства закордонних справ Анналена Бербок. На полях Мюнхенської безпекової конференції вона заявила, що лише німецький виборець має право вирішувати долю демократії в Німеччині, і ніхто не повинен йому вказувати, що робити. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус своєю чергою запевнив, що німецькій демократії нічого не загрожує, адже навіть така партія, як “АдН”, може брати участь у виборах.
“У нашій демократії кожна думка має право голосу. Це дозволяє екстремістським партіям, таким як ультраправа “АдН”, вести цілком нормальну кампанію. Як і будь-якій іншій партії. Це і є демократія. І саме тому я категорично проти того, щоб віцепрезидент Венс створював враження, що меншини придушуються або замовчуються в нашій демократії. Ми знаємо не тільки від кого ми захищаємо нашу країну, а й за що. За демократію, за свободу слова, за верховенство закону та за гідність кожної людини”, — заявив міністр оборони.
Через тиждень, 23 лютого, у Німеччині відбудуться позачергові парламентські вибори. Згідно з результатами соцопитувань, зібраними агентством Reuters, найпопулярнішою партією залишається Християнсько-демократичний союз Фрідріха Мерца. Слідом за нею йдуть “Альтернатива для Німеччини”, Соціал-демократична партія Німеччини Олафа Шольца і Партія зелених.
Читайте також: Спочатку сила, потім переговори: чи згодні партнери України на такі умови для міцного миру — підсумки Мюнхенської конференції