Німеччина готується до виборів: що пропонують політсили і як це вплине на Європу (ВІДЕО)

Фрідріх Мерц, Олаф Шольц. Фото: gettyimages.com

Економічна політика та соціальне благополуччя стануть ключовими темами парламентських виборів у Німеччині. Виборці обиратимуть між курсом на збереження соціальних програм і жорсткою економією. Важливими залишаються питання підтримки України та міграційної політики. Але саме економічна криза та її наслідки для добробуту громадян визначать результат виборів, інформує FREEДОМ.

6 листопада федеральний канцлер Олаф Шольц оголосив про розпад правлячої коаліції. Перед цим він звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера, який є главою Вільної демократичної партії (ВДП) — однієї з трьох учасниць правлячої коаліції. Шольц звинуватив Лінднера в тому, що той ставив інтереси своєї партії вище інтересів Німеччини. У відповідь “вільні демократи” відкликали з уряду всіх своїх міністрів.

Після розпаду коаліції в ФРН почали підготовку до виборів.

Кінець коаліції — це не кінець світу. Це політична криза, яку ми повинні й будемо долати. Парламент може підготувати ґрунт для нових виборів. Президент Німеччини має ухвалити рішення про розпуск Бундестагу відповідно до 68-ї статті Конституції. Я готовий ухвалити таке рішення“, — заявив президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.

16 грудня 2024 року в Бундестазі оголосили вотум недовіри уряду ФРН. Його на голосування виніс сам Олаф Шольц. Нові вибори планують провести в лютому 2025 року.

Це вже шостий випадок в історії ФРН, коли канцлер ставить на голосування вотум про довіру. Наблизити вибори в Бундестаг було однією з моїх цілей. На цих виборах громадяни зможуть визначити політичний курс нашої країни“, — нагадав канцлер Німеччини.

Головним питанням майбутніх виборів буде економічна ситуація в країні. Економіка Німеччини — найбільша в Європі. Однак країна досі долає наслідки пандемії коронавірусу. До цього додалися економічні витрати після початку війни Росії проти України. У 2023 році ВВП Німеччини знизився на 0,3%.

Згідно з нещодавніми опитуваннями центру Wahlkreisprognose, двома найпопулярнішими політичними силами в Німеччині є Соціал-демократична партія (СДП) і Християнсько-демократичний союз (ХДС). ХДС виступає за вихід із кризи шляхом зменшення соціальних програм і бюджетного фінансування.

У Німеччині спостерігається значний відплив капіталу. Країна втрачає свою конкурентоспроможність. Саме тому ми протиставляємо цьому проваленому федеральному уряду нашу власну передвиборчу програму. Це, так би мовити, альтернативна програма уряду “світлофора” останніх трьох років“, — оголосив кандидат на пост канцлера Німеччини від Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц.

Водночас СДП обіцяє продовжити поточний економічний курс.

Ідеї, які розробляє ХДС, можуть бути профінансовані тільки шляхом масових скорочень пенсій, витрат на охорону здоров’я. І ми вважаємо, що це серйозна помилка, коли йдеться про соціальну згуртованість країни“, — зазначив Олаф Шольц.

Однією з головних тем на порядку денному залишається допомога Україні. Шольц неодноразово наголошував, що Німеччина надає найбільшу підтримку Україні серед європейських країн. І пообіцяв не знижувати темп допомоги. Втім, Шольц побоюється ескалації війни Росії проти України, через що не поспішає відправляти далекобійні ракети TAURUS. Його головний суперник на пост канцлера ФРН — глава ХДС Фрідріх Мерц — дотримується жорсткішої позиції.

Мені б хотілося, щоб ми сказали Путіну: будьте обережні, якщо ви продовжите бомбити цивільну та енергетичну інфраструктуру, лікарні та дитячі садки. Якщо це продовжиться завтра, ми знімемо обмеження на дальність для зброї, яка вже є в України сьогодні. Другим кроком буде постачання TAURUS. І тоді Путін вирішуватиме, наскільки далеко він хоче зайти в ескалації цієї війни“, — в коментарі Tagesschau акцентував Фрідріх Мерц.

Втім, у Бундестаг можуть потрапити й противники допомоги Україні. Йдеться про ультраправу партію “Альтернатива для Німеччини” (АдН) і Лівий союз Сари Вагенкнехт (ССВ). І якщо ССВ ледве долає бар’єр у 5% для проходження в парламент, то АдН, згідно з опитуваннями, — третя за популярністю партія в Німеччині. Але, на думку експертів, ці політичні сили просувають занадто маргінальну і популістську риторику, і, найімовірніше, ключові партії не захочуть створювати з ними урядову коаліцію.

Читайте також: Замість ракет TAURUS — дрони зі штучним інтелектом: як ЗСУ можуть використати нову військову допомогу від Німеччини

Нагадаємо, що дострокові вибори в Німеччині призначені на 23 лютого 2025 року.

Читайте також: Ракети TAURUS в Україні можуть з’явитися після зміни уряду в Німеччині — думка військового аналітика

Прямий ефір