Одним із найжахливіших символів Голокосту стали масові розстріли мирного населення нацистами в 1941-1943 роках у Бабиному Яру в Києві. Загалом за роки Другої світової війни, за різними оцінками, у Бабиному Яру загинуло понад 100 тисяч осіб. Серед них — євреї, роми, караїми, радянські військовополонені, учасники українського націоналістичного руху спротиву, пацієнти психіатричних лікарень. Сьогодні, 29 вересня, у столиці України пройшла хода в пам’ять про жертв Бабиного Яру, повідомляє FREEДОМ.
На території меморіального комплексу “Бабин Яр” біля пам’ятника “Менора” розташована символічна синагога як місце для роздумів і молитви. Вона оздоблена візерунками та текстами молитов, які повторюють традиційний розпис старовинних синагог на заході України, знищених під час Другої світової війни та Голокосту. Виготовлена зі столітньої деревини дуба, що символізує зв’язок трагічних подій у Бабиному Яру та сьогодення.
Щоб вшанувати пам’ять загиблих у Бабиному Яру, у Києві пройшла хода місцями масового знищення невинних людей.
“Марш пам’яті — це абсолютно громадська ініціатива. Люди самі збираються, ті, хто хоче пройти марш, стартують з того місця, звідки йшли євреї пішки, і проходять пішки близько години цей маршрут. Приходять сюди в меморіальну синагогу символічну і тут прочитали поминальну молитву”, — розповів генеральний директор Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр” Олексій Макухін.
У церемонії брали участь Праведники народів світу, родичі та нащадки жертв Бабиного Яру, колишні в’язні гетто і концтаборів. Президент України Володимир Зеленський вшанував пам’ять жертв масових розстрілів нацистами мирних жителів в окупованому Києві в роки Другої світової війни.
“Дякую, що ви сьогодні знайшли можливість бути тут, на вшануванні пам’яті жертв Бабиного Яру, нацистських репресій, Голокосту. Дякую єврейським релігійним представникам, які молитовно вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру. Дуже важливо завжди пам’ятати історію, не забувати. Тому що “Ніколи знову!” — це не порожні слова”, — сказав глава держави.
Масові вбивства нацисти розпочали після висунення неправдивих звинувачень у тому, що євреї нібито брали участь у мінуванні та вибухах на Хрещатику. Серед жертв нацистських катувань були рідні Анни Синельникової. У її родині загинуло 13 осіб, серед яких — четверо дітей.
“Мій тато збирав усі ці відомості про нашу сім’ю. У мене це все написано. Він передав усі відомості в Яд ва-Шем в Ізраїлі. Із тринадцяти осіб у моїй родині було четверо дітей зовсім маленьких — три рочки, вісім, дванадцять і одинадцять. І татові бабуся з дідусем зовсім старенькі хворі, їх везли на возі, тут загинули. Моя мама була тоді 20-річною, вона була студенткою університету, але вона пішла на фронт добровільно і пройшла всю війну”, — поділилася родичка загиблих у Бабиному Яру.
Найбільша кількість людей загинула в перші два дні розстрілів — понад 33 тисячі осіб.
“Це почалося звідси, потім продовжилося в Освенцимі й таборах знищення за мовчазної згоди світу, назвемо це потуранням. Я тут виступав 27 січня 2022 року — менше, ніж за місяць до війни. Тут був захід Міжнародний день Голокосту, і я сказав, що війну легко почати, але її важко закінчити”, — розповів головний рабин України Моше Асман.
Читайте також: 82-гі роковини трагедії Бабиного Яру: Зеленський вшанував пам’ять жертв нацистів (ВІДЕО)
Нагадаємо, керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак на виконання доручення глави держави провів дев’яту зустріч із представниками дипломатичного корпусу, акредитованими в Україні, щодо імплементації формули миру Володимира Зеленського. Захід відбувся на території Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”, де були присутні особисто та в онлайнрежимі представники 76 держав.