Чутки про те, що уряд Німеччини може оголосити про постачання крилатих ракет TAURUS в Україну, вже близько року ходять у європейських та українських ЗМІ. Зараз у Києва з’явилася надія на те, що чутки нарешті стануть реальністю і канцлер Німеччини Олаф Шольц все ж ухвалить рішення про передачу далекобійних ракет Збройним силам України.
Проте за рік Німеччина перейшла з категорії країн з гуманітарною позицією в категорію країн, які активно надають Україні мілітарну допомогу. За даними західної преси, Німеччина вже відправила українським силам військового обладнання та допомоги майже на €30 млрд.
Чинників, що стримують Німеччину, стає менше?
Канцлер Шольц і його однопартійці — соціал-демократи — непокояться про те, що Київ може використати TAURUS для атак по Москві. Адже дальність ураження цих ракет сягає 500 км. Але для України є інші привабливі з воєнного погляду об’єкти. Наприклад, руйнування незаконно побудованого Кримського (Керченського) мосту обріже логістику російським окупаційним військам. До того ж це об’єкт, побудований на території України.
Крім TAURUS по мосту можна вдарити далекобійними ракетами ATACMS. Те, що вони з’являться на озброєнні Сил оборони, вже підтверджено Офісом президента України.
Олаф Шольц у березні аргументував свою відмову тим, що передача TAURUS Києву змусить німецьких військових вирушити в Україну. А це загроза прямого зіткнення з Росією, підкреслив канцлер. Німецькі фахівці повинні будуть навчити українських військових наводити ці ракети.
Канцлер Німеччини в інтерв’ю виданню Märkische Allgemeine заявив, що прагне запобігти прямому зіткненню Росії та НАТО.
Він зазначив, що “ми також не будемо відправляти своїх солдатів в Україну”.
“І з кожним постачанням зброї ми будемо ретельно зважувати, що вона означає в цьому контексті. Саме тому я ухвалив таке рішення (про TAURUS, — ред.)”, — зазначив канцлер.
Німецький депутат від “зелених” Антон Хофрайтер, заявив виданню Der Westen, що Шольц “очевидно помиляється”. Він навів приклад: Німеччина відправила 260 одиниць ракет TAURUS до Південної Кореї без будь-якого супроводу на місці від німецьких військових.
Характеристика ракет TAURUS
Ракети TAURUS схожі зі Storm Shadow, які вже є на озброєнні ЗСУ, а також Scalp. Усі три види — заздалегідь програмовані, авіаційного базування. Але є й відмінності.
TAURUS запускаються з літаків, програмуються на землі заздалегідь, після пуску ними керувати вже не можна, вони слідують за програмою. Їх можна встановити на літаки Су-24.
Після старту з літака вони або відразу, або через мінімальний час спускаються на малу висоту і прямують на рівні 15-20, 30 метрів, ретельно огинаючи рельєф місцевості, ховаючись максимально від радіолокаторів протиповітряної оборони.
У німецьких ракетах TAURUS використовуються три навігаційні системи. Ракети вміють орієнтуватися на місцевості. Вони сканують поверхню під собою і звіряють її з картинками, які знаходяться в пам’яті. У разі будь-яких відхилень у навігаційну систему вводяться поправки, і ракета повертається на правильну траєкторію.
TAURUS має вдвічі більшу дальність порівняно з тими варіантами ракет, які отримали ЗСУ.
Коментарі експертів
Чи існують умови, за яких німецький уряд все ж таки передасть далекобійні ракети TAURUS Україні? Чи справді Шольц побоюється зіткнення Німеччини з Росією, чи все ж Москва чинить політичний вплив на Берлін? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
- Валерій Рябих, військовий експерт;
- Анна Розе, кореспондентка “Радіо Свобода” в Німеччині.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Зовсім скоро у Шольца може не залишитися “червоних ліній”
— Шольц сам для себе намалював певні “червоні лінії”, які він не хоче переступати в питанні постачань озброєння в Україну. Звичайно ж, зараз Німеччина посідає другу позицію за рейтингом допомоги нашій державі. Основна консультація ведеться щодо передачі додаткових засобів ППО, таких як Patriot, які вже були обіцяні, IRIS-T та інші засоби. Проте питання TAURUS все одно не можна знімати з порядку денного.
Раніше Шольц фактично прив’язував цю тему до надання американських далекобійних ракет ATACMS. Причому йшлося не про касетну варіацію на 160 кілометрів, а про фугасні варіанти до 300 кілометрів. І, як ми бачимо, в принципі, з боку Сполучених Штатів дійсно є вже зелене світло.
Єдине, що сьогодні може все-таки заважати Шольцу в питанні TAURUS, це внутрішньополітична ситуація в Німеччині. Опозиція використовує тему надання цих ракет, щоб безпосередньо тиснути на канцлера і таким чином занижувати його рейтинг. Мабуть, він не хоче зараз здатися слабким і таким, що йде на поводу в опозиції.
Для України було б непогано, щоб внутрішньонімецька дискусія все-таки зменшила оберти, а питання надання TAURUS все-таки лобіювалося більш загальними засобами. Зараз така розмова йде і з боку Великої Британії, з боку інших партнерів.
Я думаю, що питання все одно буде вирішено в позитивний бік для України. Але хотілося б, щоб це було набагато раніше. Німеччина повинна розуміти, що Росія готує наступ на початок літа, збирається організувати мобілізацію понад 300 тисяч осіб. Відповідно, Україна сьогодні потребує не тільки систем ППО, а й, звісно ж, таких далекобійних ракет, які дозволять діставати далеко в тилу, на суверенній території України.
Німеччина ніколи не хоче перебувати в авангарді надання того чи іншого озброєння. Вона цурається цього процесу. Але в темі якраз далекобійного озброєння інші партнери України зараз все-таки ухвалили відповідні стратегічні рішення. Тому зараз Берліну досить складно відповідати на критику ненадання TAURUS.
В умовах коаліції “Рамштайн” знижується роль окремих держав, а підвищується роль субкоаліцій. Ми знаємо, що зараз створено вісім коаліцій у рамках формату “Рамштайн”, зокрема коаліція з далекобійного озброєння, яку очолює Франція. Тому в цьому питанні, я думаю, що Німеччина може не боятися особистої відповідальності і запитань з боку тієї ж Російської Федерації. Ясна річ, що якщо зброю надаватимуть, її надаватимуть уже в рамках цих коаліцій за конкретними напрямками.
Якщо трошки зменшити тиск опозиції всередині самої Німеччини, я думаю, Шольц буде використовувати момент, коли можна посилити геополітичний вплив Німеччини і підтвердити своє лідерство в Європейському Союзі не тільки з погляду політико-економічного впливу. Але і з погляду безпеки як одного з найпотужніших учасників Північноатлантичного альянсу.
Росіяни дуже сильно бояться, що Україна вчинить певні дії щодо Кримського мосту до 7 травня (день нелегітимної інавгурації Володимира Путіна, — ред.). Подивимося, буде воно чи ні. Але якщо це станеться, тоді й у Шульца не буде більше жодних “червоних ліній” щодо виділення TAURUS.
Можливо, росіяни давали певний сигнал Німеччині, що не можна чіпати Кримський міст, не можна передавати ракети. А якщо українці впораються з мостом завдяки французькому, британському, американському озброєнню, ясна річ, що тоді в Німеччини не залишиться приводів сказати “ні”. Я думаю, що все одно ми отримаємо TAURUS.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: TAURUS з’являться в Україні слідом за ATACMS
— Ракети TAURUS неодмінно можуть з’явитися в Україні у зв’язці з далекобійними ATACMS, на чому завжди наголошували політичні та військові експерти. Зокрема тут спостерігається подібна гармонізація рішень між Сполученими Штатами та Німеччиною. І можна сказати, що ухвалення подібних рішень Німеччиною якраз залежить від Сполучених Штатів саме з питань безпеки.
Якщо ядерні держави Франція і Велика Британія можуть собі дозволити першими поставити далекобійні ракети, такі як Storm Shadow і SCALP-EG. То Німеччина залежить від США і від їхнього рішення. Коли в Україні з’являться ATACMS, то TAURUS буквально з невеликим розривом також можуть з’явитися.
Масована атака по Керченському мосту може стати першочерговою. Вона може бути доповнена іншим переліком озброєнь і протирадіолокаційними ракетами, засобами протиповітряної оборони, що відвертають увагу. І, звичайно, великим асортиментом безпілотних систем як повітряного базування, так і морського, які можуть бути використані для впевненого руйнування найсерйознішої логістичної артерії РФ.
АННА РОЗЕ: Бундесвер боїться залишитися беззбройним
— По-перше, природно, Шольц побоюється того, що ракети TAURUS зможуть досягати якихось російських міст. Звісно, не Москви, тому що у них радіус дії — тільки 500 кілометрів. Ця позиція висловлювалася на самому початку як аргумент проти того, щоб не постачати TAURUS в Україну.
Друге питання зачіпає знову ж таки оборону і безпеку Німеччини. Мабуть, це не такий сильний аргумент, однак останнім часом Шольц і експерти в Німеччині говорять про те, що для того, щоб наводити ракети на ціль, необхідно також навчити українських військових. І для навчання необхідно відправити німецьких військових на територію України. Таким чином, Німеччина виявиться втягнутою у війну.
Програмне забезпечення, яке дає змогу ракетам бути наведеними на ціль, знаходиться також на серверах Німеччини. Відкриваючи ці сервери, відкриваючи доступ до програмного забезпечення, Німеччина ставить себе під удар і знижує свою безпеку, гарантуючи ворогові можливість потрапити на ці важливі військові сервери і, можливо, отримати якусь секретну інформацію.
Оскільки Бундесвер не може бути беззбройним, ракети, які зараз є в Німеччині, мають залишатися на балансі Бундесверу. Для того, щоб відправити в Україну, модернізувати решту 450 ракет. Це триватиме довго і, мабуть, навіть коштуватиме не так мало. Але оскільки Німеччина постійно акцентує, що “ми за ціною не постоїмо”, і, звичайно, це не буде такою великою і складною справою переозброїти TAURUS. Ну, ось експерти кажуть, що це також займе час, і, мабуть, і ця деталь відіграє в цьому комплексі важливу роль.
Читайте також: Далекобійні ракети для України: види та характеристики обговорюємо з експертами