Відбулася селекторна нарада щодо ситуації на фронті. Російські терористи завдали чергових ударів по Сумщині, Харківщині, Донбасу, Херсонщині та Запоріжжю. Україна готується до розмови з генеральним секретарем Організації Об’єднаних націй щодо роботи зернової ініціативи. Про це сьогодні, 17 липня, під час звернення наприкінці 509-ї доби повномасштабного вторгнення Росії заявив президент Володимир Зеленський, інформує FREEДОМ.
Під час звернення найбільшу увагу він приділив темі продовольчої безпеки у світі.
“Позиція України завжди була й буде максимально чіткою: ніхто не має права руйнувати продовольчу безпеку будь-якого народу. Якщо купка людей десь там у Кремлі вважає, що вони нібито мають право вирішувати, чи буде їжа на столах у різних державах: Єгипті або в Судані, у Ємені або в Бангладеш, у Китаї, в Індії, у Туреччині, в Індонезії, то світ має змогу показати, що шантаж не дозволений нікому”, — заявив Зеленський.
Президент нагадав, що від першого дня повномасштабної агресії Росія зруйнувала вільне мореплавство в Чорному та Азовському морях.
“Росія била ракетами й дронами по наших портах, по зернових терміналах, навіть по елеваторах била. Єдиний можливий наслідок цього — це дестабілізація продовольчих ринків, соціальний хаос у країнах, які критично залежать від імпорту продовольства. Українське продовольство — це базова безпека для 400 мільйонів людей”, — наголосив він.
Також глава держави розповів про результати Чорноморської зернової ініціативи, яку Україна запустила разом з ООН та Туреччиною.
“Майже 33 млн тонн агропродукції було експортовано до 45 держав світу. 60% обсягів пішли в країни Африки та Азії. Зокрема, це Алжир, Туніс, Лівія, Єгипет, Кенія, Ефіопія, Сомалі, Судан, а також пішли і в Китай, і в Індію, і в Бангладеш, в Індонезію, в Пакистан, Ірак, Ліван, Ємен”, — повідомив президент.
Володимир Зеленський впевнений: Чорноморська зернова ініціатива може й повинна працювати й надалі навіть без Росії.
“Угода щодо експорту зерна — це угода з Туреччиною та ООН — залишається чинною. Єдине, що зараз потрібно, це її акуратне виконання та рішучий тиск світу на державу-терориста”, — вважає він.
Президент України направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану і генсеку ООН Гутеррішу з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи чи її аналога в тристоронньому форматі.
Наостанок Зеленський подякував Швеції, яка затвердила стратегію допомоги Україні, зокрема з відбудовою. Стратегія розроблена до 2027 року.
Читайте також: Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати “зерновий коридор”: Зеленський відреагував на вихід Росії з угод
Нагадаємо, Росія зробила заяву, після якої вони, схоже, призупинять Чорноморську зернову ініціативу, це матиме величезні наслідки для всього світу, особливо для найуразливіших країн. Про це сьогодні, 17 липня, заявив глава Євроради Шарль Мішель на полях зустрічі з лідерами країн Латинської Америки.
У 2022 році Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій