Ніхто не хоче відмовлятися від благ довоєнної цивілізації, — Подоляк про перешкоди членства України в НАТО

Михайло Подоляк. Фото: pravda.com.ua

Україна чекає від саміту НАТО, який відбудеться 11-12 липня у Вільнюсі (Литва), окреслення чітких практичних кроків для вступу до Північноатлантичного альянсу. Те, що Україна досі не частина Альянсу, пояснюється небажанням країн-членів відмовлятися від благ довоєнного минулого. Таку думку сьогодні, 4 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.

“Ті рішення, які могли б ухвалити країни-члени блоку НАТО, мають бути важливими як посил загальноєвропейській спільноті, і посил іншим країнам про те, що демократія завжди колективно і якісно вміє захищатися. Друга складова, яку ми мали б побачити, — це практичні кроки, які дозволять справді зафіксувати, що Україна — невіддільний член НАТО одразу після закінчення війни”, — сказав він.

Україна чекає від саміту чітких і вольових рішень, які позначать позицію Альянсу щодо її вступу до НАТО.

“Перше — чітка фіксація статусу України. Друге — хотілося б побачити не просто формально відчинені двері до НАТО, а чітко розуміти, що через ці двері дійсно можна зайти. І звідси третє — календарний план. Тобто скорочені процедури вступу до членства. І сьогодні, якщо спрощена процедура буде тільки після війни, то необхідно збільшити обсяги військової допомоги Україні”, — перерахував Подоляк.

Він вважає, що також на саміті у Вільнюсі має бути зафіксовано пріоритет отримання військової допомоги.

“Нам необхідно збільшити темпи отримання авіаційного компонента, далекобійного компонента, снарядного компонента на цій фазі війни. Тому що Україна демонструє рішучість із погляду просування вперед по лінії фронту, але бажано це підкріпити необхідним на цьому етапі обсягом інструментів”, — зазначив радник глави ОПУ.

Він перерахував ключові причини, які заважають визнати необхідність прискореного включення України до складу Альянсу. Головна з них — “ніхто не хоче відмовлятися від благ довоєнної цивілізації як такої”, — зазначив Подоляк.

Ще дві речі, які заважають світові визнати необхідність прискореного розв’язання юридичного питання щодо статусу та членства України в НАТО:

  • у європейців зник страх того, що Росія може піти війною і на інші країни Європи;
  • Росія корумпованим способом багато років впливала на еліти країн-членів НАТО.

Подоляк також назвав таку можливу причину.

“Найгірше — це неготовність визнавати помилки. Нашим партнерам потрібно визнати помилковість стратегій, які призвели до трагедії”, — вважає він.

Читайте також: Зеленський та Столтенберг скоординували позиції напередодні саміту НАТО

Нагадаємо, посол США в НАТО Джуліанна Сміт заявила, що країни-члени Північноатлантичного альянсу близькі до консенсусу щодо вступу України до блоку. Переговори Києва і Вашингтона тривають.

Читайте також: Чого чекати Україні від саміту НАТО: аналіз політтехнолога

Прямий ефір