Переворот у Нігері був несподіваним для США і обвалив структуру присутності там західних інтересів. Таку думку сьогодні, 8 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Для США переворот був якоюсь мірою надто несподіваним й обвалив ту структуру присутності західних інтересів в Африці. Ми побачили майже одразу ж, як заколотники заявили про те, що певні домовленості з Францією не будуть більше дотримуватися. У Нігері перебували і, як я розумію, досі перебувають також і американські військовослужбовці, які там як миротворчі сили. Тобто ми розуміємо, що ніхто не хоче втратити Нігер із зони своєї прямої, так би мовити, підзвітності та зони інтересів. Ніхто не хоче повалити Нігер у це умовне російсько-китайське середовище, яке в Африці, на жаль, формується, і дедалі більше країн туди потрапляють із якихось економічних чи політичних причин”, — сказав експерт.
На його думку, відновити конституційний порядок у Нігері здатні сусідні держави Західної Африки.
“Найбільше питання — це те, що у заколотників поки що не так багато сил. Дехто оцінює те, що лояльних заколотникам військ лише близько 5 000 осіб, і в них не так багато серйозних озброєнь. Тому, безумовно, з’являється небезпека у вигляді того, що туди почнуть підтягувати “Вагнер” і просто будь-яких інших найманців із Малі та Буркіна-Фасо, які фактично підтримали переворот тією чи іншою мірою”, — сказав Божко.
Експерт зауважив, що Африка є регіоном, у якому кілька тисяч людей можуть контролювати територію, де зосереджені ресурси на мільярди доларів.
“І ПВК “Вагнер” прекрасно розуміє, що будь-яка дія згодом дуже серйозно окупається. Частину з цих дій потім приносять на стіл Путіну у вигляді: “Дивіться, ми просуваємо геополітичні інтереси Росії, протидіємо якимось західним політикам в Африці”. Паралельно собі в кишеню кладуть якісь прибутки від контрактів з охорони ресурсів, від контрактів там із банального супроводу вантажів або захоплення підприємств. Тобто в цьому є дуже серйозний і досить щільно підкріплений економічний інтерес, який до російського керівництва найчастіше доноситься ще й у політичному форматі. Тобто ось дивіться, ми тут допомагаємо нашим друзям, які борються із західною коаліцією в усьому світі, у цьому випадку в Африці”, — сказав Божко.
Він також звернув увагу на те, що у випадку з Алжиром, Буркіна-Фасо і Малі була політична реакція у вигляді підтримки заколотників у Нігері, але не було конкретних швидких дій за допомогою військових.
“Найімовірніше, заколотникам доведеться спробувати зберегти свою владу за допомогою винятково тих сил, які в них є в Нігері, і тих, кого вони наймуть із сусідніх країн”, — вважає Божко.
На його думку, у місії регіонального союзу країн Західної Африки ECOWAS є всі шанси вирішити конфлікт.
Читайте також: “Геть Францію, хай живе Путін!”: повний розклад наслідків держперевороту в Нігері в оцінках експертів
Нагадаємо, 26 липня в африканському Нігері стався державний переворот. Військові національної гвардії затримали президента країни Мохамеда Базума й оголосили про його повалення. Вони сформували Національну раду з охорони батьківщини (військову хунту), яка 28 липня проголосила командувача президентської гвардії генерала Абдурахамана Чіані главою перехідного уряду. Ситуація в країні не стабілізувалася досі.