Невибіркове вербування на війну у російських колоніях: чому Міноборони РФ бере всіх підряд, пояснив військовий аналітик

Російські солдати. Фото: gur.gov.ua

За даними російської правозахисниці Ольги Романової, до російських військ в Україні надійшло вже 15 тис. ув’язнених, завербованих Міністерством оборони РФ. Цей контингент набагато гірший, ніж навіть той, який набирали у ПВК “Вагнер”. У цьому немає нічого дивного: вербують тих, кому вже нема чого втрачати — людей із найбільшими термінами. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 18 червня, сказав військовий аналітик Ян Матвєєв.

Він зазначив, що вербування в колоніях для російської влади — один зі способів відтягнути нову хвилю масової мобілізації. Водночас вербування проходить складніше, оскільки в’язні вже чули, що в Україні їх використовують як гарматне м’ясо.

“У ПВК “Вагнер” була легенда, що це професійна приватна військова компанія, “ми воюємо по-розумному”, і люди “велися” на це… Але згодом дізналися, що насправді їх просто кидатимуть у “м’ясні штурми”. Зараз, звичайно, ті ж ув’язнені більше навчені, що їх просто відправлять помирати. Тому, звісно, не всі погоджуються. Найімовірніше, погоджуються ті, кому вже зовсім нема чого втрачати, хто просто сподівається на те, що їм пощастить, зате вийдуть потім на волю. Люди з більшими термінами, які сидять за тяжкі злочини, на це з більшою ймовірністю погодяться”, — коментує Матвєєв.

З іншого боку, як пояснив військовий аналітик, Міноборони РФ також байдуже, кого саме воно завербує: потрібні люди.

“Міноборони просто потрібно набрати якихось людей, які виконуватимуть, по суті, найважчу роботу, говорячи прямо, вмирати, щоб досягати хоч якихось цілей, які перед ними ставитимуть”, — пояснив гість ефіру.

Водночас він зазначив, що насичення російської армії ув’язненими навряд чи сильно її розкладе, хоча в усьому світі саме з цієї причини засуджених не беруть ні до контрактної, ні до призовної армії. Матвєєв пояснює, що російська армія не є якоюсь упорядкованою організованою структурою, а злочинна культура для неї цілком органічна.

“Загалом у російському суспільстві, чого вже приховувати, злочинна культура досить поширена. Я не виключаю, що всі ці карні злочинці досить органічно вбудовуються в цю культуру на фронті. Напевно, їх ще якось розподіляють, щоб вони не накопичувалися в одному місці безконтрольно… Також ув’язнені є безправними, тому вони не мають змоги щось змінювати, по-своєму діяти. Але все одно, я думаю, що є велика проблема. Вони йдуть у тил, роблять злочини, просто ми про це мало знаємо. А бардака у російській армії завжди вистачало. Я думаю, він зберігається і з ув’язненими, і без ув’язнених”, — зазначив Ян Матвєєв.

Читайте також: Серед “зеків”-окупантів процвітає алкоголізм, мародерство, а також дезертирство: про стан у штурмових ротах розповіла українська розвідка

Нагадаємо, в ефірі телеканалу FREEДОМ російський опозиційний журналіст та колишній депутат Держдуми Ігор Яковенко розповів, що за останні 5-6 місяців війни портрет середньостатистичного російського солдата значно змінився: тепер гинуть здебільшого не молоді контрактники, а колишні ув’язнені віком від 35 років.

Прямий ефір