Неспокійно на кордоні з Придністров’ям: як голосує Молдова на виборах президента — подробиці з Кишинева (ВІДЕО)

Вибори в Молдові. Фото: uatv.ua

Сьогодні, 3 листопада, у Молдові відбувається другий тур президентських виборів. У столиці країни, Кишиневі, голосування проходить відносно спокійно. Найбільша кількість виборців на дільницях була після 10-ї години ранку і до обіду. Станом на 16 годину явка загалом по країні становила 43,5%. Про це з Кишинева розповіла спеціальний кореспондент FREEДОМ Лариса Петрук.

Неспокійно було на адмінкордоні з Придністров’ям (з 1990 року в регіоні під контролем Росії діє невизнана “Придністровська молдавська республіка”). На мосту між непідконтрольним Кишиневу містом Рибниця і молдовським містом Резина утворився автомобільний затор з охочих виїхати на підконтрольну територію. Офіційний Кишинів стурбований такою різкою активізацією жителів Придністров’я, оскільки цього не спостерігалося під час першого туру виборів. Унаслідок цього на мосту було перекрито рух, але люди можуть у пішому порядку переходити адмінлінію для голосування.

Загалом по країні правозахисні організації зафіксували понад 550 інцидентів на виборчих дільницях: фотографування виборцями своїх заповнених бюлетенів, спроби підкупу, спроби порвати бюлетень та інше.

Порушення фіксують і на закордонних виборчих дільницях. Так, здійснювалося масове доправлення виборців літаками із Санкт-Петербурга до Баку, а також із Москви, Калінінграда та Курської області — до Мінська.

Напередодні виборів журналісти, громадські активісти, експерти отримували анонімні дзвінки з погрозами вбивств, розправи. Офіційний Кишинів заявив, що це чергові спроби Кремля підірвати демократичні процеси в країні.

Проте люди йдуть на виборчі дільниці, голосують і діляться своєю думкою:

  • Ігор: Я прийшов на вибори, щоб вибрати хороше для Молдови, хороше для людей, щоб ми краще жили, щоб мали те, що нам треба тут, у Молдові. Щоб у нас було те, що є в інших нормальних країнах;
  • Анна: У кожного є право вибору і кожен має залишити свій голос. Я керувалася висновками, які зробила, аналізуючи всі попередні чотири роки. Ґрунтувалася на вчинках кандидатів, я не звертала уваги на рекламу;
  • Олексій: Участь у виборах — це наш громадянський обов’язок, треба не тільки свої права мати, а й обов’язки. Ми хочемо в Європу, бо там цивілізований світ, там наше майбутнє, там майбутнє наших дітей. Моїй доньці два роки, я хочу, щоб, коли вона виросте, то побачила, що таке цивілізація, що таке Європа.

До другого туру виборів вийшли чинний президент Мая Санду і представник Партії соціалістів Олександр Стояногло. Соціологічні опитування пророкують Санду близько 39% голосів, а Стояногло — близько 32%, водночас ще 1 листопада майже 24,5% виборців не визначилися з вибором.

Другий тур відбувається на тлі проведеного 20 жовтня референдуму про вступ Молдови до Євросоюзу. На референдумі думки громадян країни практично розділилися 50 на 50, але все ж із перевагою за ЄС — 50,46%. Проте суспільство Молдови досить поляризоване.

“За підсумками першого туру можна сказати, що у нас відбулася поляризація. Однак не можна скидати з рахунків і фактор [молдовського олігарха Ілана Шора, який осів у Москві], — фактор підкупу. Ми не знаємо істинного масштабу цього підкупу, можливо, цифри референдуму мали б значно оптимістичніший вигляд і тоді ми б менше говорили про якийсь розкол у молдавському суспільстві. А поки маємо те, що маємо. Думаю, що картина другого туру буде схожа на наш референдум, тобто розрив між кандидатами буде не дуже великим”, — вважає молдавський політичний оглядач Євген Чебан.

Станом на 16:00 вже 43,5% виборців віддали свої голоси. Тобто вже можна говорити, що другий тур виборів відбувся, оскільки для цього, згідно із законодавством Молдови, необхідна участь 33% виборців. Традиційно найактивнішими в Молдові є громадяни віком від 56 до 65 років.

Сьогодні виборчі дільниці відкриті з 07:00 і до 21:00, після цього почнеться підрахунок голосів.

Після отримання бюлетеня виборцю видають спеціальний значок, на якому написано Am votat (“Я проголосував”).

Читайте також: Молдова після виборів — чого очікувати Україні, відповів Загородній

Нагадаємо, перший тур президентських виборів відбувся 20 жовтня. З 11 кандидатів на пост глави держави до другого туру вийшли чинна президентка Мая Санду (42,5% голосів у першому турі) і колишній генеральний прокурор Молдови, кандидат від Партії соціалістів Олександр Стояногло (26%).

Як пишуть ЗМІ, якщо зібрати голоси всіх проросійських кандидатів першого туру, то рейтинги Санду і Стояногло виявляться майже рівними. Вирішальну роль на президентських виборах у Молдові можуть зіграти виборці лідера “Нашої партії” Ренато Усатого, який посів за підсумками голосування третю позицію.

Соціологи прогнозують, що явка під час другого туру буде вищою, ніж у першому турі, який відбувся 20 жовтня. Тоді на виборчі дільниці прийшли трохи більш як 50% виборців.

Як повідомлялося раніше, також 20 жовтня проходив референдум про вступ Молдови до Європейського Союзу. Європейський курс підтримали 50,46% виборців. Результати референдуму будуть зафіксовані в Конституції Молдови.

Прямий ефір