Близько місяця тому в Росії офіційно оголосили про завершення так званої “часткової мобілізації”. Тим часом поведінка співробітників військкоматів вказує на те, що мобілізація скоро відновиться, але буде прихованою і без офіційного оголошення. Експерти в ефірі телеканалу FREEДОМ розказали, що російська влада використовуватиме непублічні методи поповнення армії.
Під час першої хвилі мобілізації російське суспільство відчуло на собі нещадність війни, яка хоч і відбувається десь далеко, але, по суті, вже близько і стукає в кожну домівку — спочатку повісткою, а потім — похоронкою. А там, де в російських солдатів ще є надія на життя — дезертирство, масові відмови воювати, тим паче, що часто командування просто не потурбувалося про екіпірування та провізію для мобілізованих.
Експерти запевняють, що в росіян, які потрапляють під мобілізацію, є можливість не потрапити на фронт і захистити себе. Правозахисники радять у жодному разі не приходити до військкомату і не отримувати повістки. Ще один спосіб уникнути мобілізації — офіційно влаштуватися на підприємство критичної інфраструктури, працівники яких не потрапляють під мобілізацію.
Також експерти не радять чоловікам напряму перетинати кордон Росії. Адже російське військове керівництво, побачивши великий наплив громадян, які бажають виїхати після оголошення так званої часткової мобілізації, розгорнуло на кордонах спеціальні пункти, де чоловікам, які тікають, роздають повістки і примусово мобілізують.
Про те, до чого готуються російські війська, перебуваючи на території Білорусі, та чи можна вірити російській владі про те, що мобілізацію завершено, журналісти в ефірі телеканалу FREEДОМ поговорили з експертами, посадовцями та журналістами.
Михайло Притула, військовий експерт, полковник запасу СБУ
— Путін ввів Росію в таку авантюру, з якої вона вийти не може. Тому він змушений для збереження свого життя і посади тримати цю ситуацію в стані війни. Тобто він не може її закінчити. Відповідно, йому потрібен якийсь ресурс для того, щоб продовжувати війну нескінченно. Він може це робити тільки, кидаючи в топку війни все нових і нових громадян. Іншого шляху в нього просто немає. Сучасні танки скінчилися, техніка закінчилася, ракет виробляється вкрай мало, снарядів теж вкрай мало. Військова промисловість працює на повну потужність, але, тим не менш, усього не вистачає. Він замахнувся на величезну територію з величезним населенням і намагається її окупувати або хоча б щонайменше утримати.
Ніхто зупиняти мобілізацію в Росії не буде, її будуть тільки розширювати. Для того, щоб, наприклад, утримати територію, лінію фронту. Порахуйте самі: лінія фронту зараз від Донецька до Голої Пристані становить 400 кілометрів. Скільки людей потрібно для того, щоб утримати цю лінію фронту, рахуючи тили й логістику, забезпечення тощо? Щодня гинуть щонайменше 500 осіб, ще 500 отримують травми і поранення. Разом мінус 1000 осіб. Банальна арифметика говорить про те, що Росії кожні півроку потрібно призивати щонайменше 180 тисяч осіб просто для того, щоб утримувати лінію фронту в тому стані, у якому вона є. Це мінімальна кількість. Але вони ж хочуть ще її зміцнити. Вони хочуть ще йти кудись уперед. Значить, Путін буде мобілізувати 100 тисяч, 400 тисяч, 500 тисяч і далі. Тому росіяни повинні готуватися.
Ігар Тишкевич, експерт програми міжнародної та внутрішньої політики Українського інституту майбутнього
— Восени цього року, навіть якщо вірити, що Росія призивала всього лише 300 тисяч, плюс приблизно близько 100 тисяч — осінній призов, навіть більше… Плюс найманці приватних військових компаній, яких треба десь готувати. Виходить, що одномоментно Росія, за наймінімальнішими розрахунками, призвала на військову службу або одягла у форму половину облікового складу армії мирного часу.
Білоруські полігони можуть “перетравити” десь до 22-23 тисячі осіб. Одночасно осінній призов у Білорусі — близько 3-4 тисяч, тобто зовсім небагато. Відповідно, залишався люфт у районі 20 тисяч, але приїхало близько 9 тисяч (російських солдатів, — ред.). Я очікував, що приїде більше. Але якщо підготовка цих “мобіків”, на думку російських генералів, пройшла задовільно, природно, що вони зараз будуть дивитися, скільки ще можна загнати.
Ахмад Ахмедов, президент Всеукраїнського конгресу народів Дагестану
— Кремль, як завжди, займається мобілізацією представників різних народностей із національних республік на околицях Росії. Це окуповані народності, яких вважають гарматним м’ясом. Там немає активних протестних настроїв. І нічого дивного, що є безліч загиблих людей з Дагестану. А представників Москви у рази менше. І ми розуміємо чому це відбувається. Кремль, уряд та Путін бояться повстання у Москві. Протестні настрої в Дагестані дуже легко придушити. Але втопити у крові Москву Путін не дозволить, я думаю. Це передбачувана політика.
Іван Ступак військовий експерт Українського інституту майбутнього
— Коли було оголошено першу хвилю мобілізації, від 700 тисяч до мільйона людей просто “змилися” з країни. Тобто набір до армії був важким. Замість запланованих 300 тисяч набрали 222 тисячі осіб, тобто недобір. І російська влада зрозуміла, якщо показувати такі цифри, вона якось скомпрометує себе. Вирішили показувати великі цифри. Шойгу говорить про 350 тисяч, Путін — про 370 тисяч.
Ми зараз до кінця не знаємо, скільки російській владі вдалося набрати людей на осінньому призові, який мав розпочатися 1 листопада. Весняний призов, коли було заявлено, що російська армія просувається успішно, провалився на 30%. Восени, коли вже все погано, коли втратили Харківську область, коли Херсон уже на той момент практично був на межі визволення українськими військовими. Мені просто цікаво скільки там людей набрали. Судячи з того, що цифри не опубліковані, значить, нема чим особливо хвалитися.
Я думаю, оскільки не оголошувалося закінчення першої хвилі “часткової мобілізації”, швидше за все, латентно продовжать людям роздавати повістки. Якщо вдасться зібрати якусь значну кількість людей, будуть хвалитися. Якщо не вдасться зібрати, замовчуватимуть, не домовлятимуть, щоб не нервувати російське суспільство насамперед.
Так, є значна кількість російських, “частково мобілізованих” військових, які перебувають на території Республіки Білорусь та проходять навчання. Там були різні цифри. У Росії немає місця, де можна розміщувати мобілізованих людей, проводити з ними тренінги, інструктажі, бойове злагодження. Білорусь надає свою територію. Начебто формуються ударні з’єднання, можна уявити 40 тисяч осіб білоруської армії плюс 9 тисяч росіян.
Але є парадокс: багато людей, але немає снарядів та важкої техніки. Тому я більше схиляюся до того, що це робиться для відвернення нашої уваги до Білорусі.
Сергій Гайдай, голова Луганської обласної військової адміністрації
— Росіяни використовують мобілізованих як з території Росії, так і з території окупованої частини Луганської та Донецької областей просто як гарматне м’ясо. Вони не зважають на ці втрати, яких щодня налічуються сотні. Росіяни їх відправляють для того, щоб вони виявляли вогневі позиції наших сил оборони. Це, в принципі, квиток в один кінець на 99%, адже позаду стоять загороджувальні загони. Якщо раптом хтось біжить, їх можуть ще й наздоганяти артилерією, тобто обстрілюватимуть свої ж, якщо вони побігли. Але їм потрібно, щоби вони пішли вперед.
Мамука Мамулашвілі, командир Грузинського національного легіону
— Нині проти України воює не один підрозділ, створений з абхазів та осетинів. Їх не тільки вербують, я думаю, вони без жодної проблеми йдуть воювати проти України, щоб ублажити Росію. Тож такі підрозділи є. Йде подальша вербування, і практично Росія позбавляється незадоволених як у Дагестані, на Північному Кавказі, так і в інших своїх федераціях. Тобто, вони навмисно просто знищують ту частину, яка може бути непідконтрольною в один день для Росії. Я сподіваюся, що ці суб’єкти почнуть розуміти послідовність подій. Багато хто з них помирає.
Звичайно, на це впливає російська пропаганда, яка досить сильна в таких грузинських регіонах, як Абхазія та Цхінвалі, а також фінансова мотивація, оскільки іншої мотивації у абхазів та осетин бути не може. Так само, як і у росіян. Пограбувати, вкрасти, зґвалтувати — єдина мотивація, яка спонукає їх приїжджати до України сьогодні.
Майкл Накі, російський опозиційний журналіст
— Володимир Путін не виходитиме і оголошуватиме про нову хвилю мобілізації. А навіщо? Адже є старий указ. Тобто надійде просто нове завдання від міністерства оборони до військкоматів, аби ті набирали людей у різних регіонах. Але при цьому зовсім приховати нову хвилю мобілізації не вдасться. Зараз роздають повістки для уточнення даних на 2023 рік – приходьте до військкомату, ми уточнимо ваші дані. І ось як тільки одного такого загребуть, а то й 10, а то й 20, а то й 100 людей, уже стане зрозуміло, що нова хвиля мобілізації йде, тож буде складно приховувати.
Путін максимально намагатиметься дистанціюватися, як і почав це робити після оголошення першої хвилі мобілізації. У зв’язку з мобілізацією, звісно, його рейтинг упав досить драматично. Але найбільше обвалився рейтинг безпосередньо глави Міноборони РФ Сергія Шойгу, який увійшов до трійки антилідерів зі схвалення з боку росіян. І ця тенденція тільки нарощуватиметься.
Читайте також: Замінять строковиками — влада РФ спокійно очікує на втрату на фронті близько 100 тисяч своїх військових уже до весни