Необхідно пришвидшити роботу щодо винесення заочних підозр російським окупантам — думка правозахисника

Павло Лисянський. Фото: uatv.ua

Російські окупанти, яким винесено заочні підозри у скоєнні злочинів в Україні, не можуть набути статусу військовополоненого. Крім того, заочні підозри дають змогу оголошувати підозрюваних у міжнародний розшук. А це відкриває можливості співробітництва з країнами, з якими Україна має відповідні договори, щоб підозрювані були затримані на території цих країн і екстрадовані в Україну. Про це сказав директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Якщо він потрапив у полон, то, звісно, він передається тому органу, який відповідальний. У цьому випадку це буде СБУ. При нагляді прокуратури за законністю ця людина передаватиметься ним. І вже запускається машина правосуддя. Людина несе покарання, її судять і їй надають адвоката. Ми — демократична країна, не така, як Російська Федерація, хоч би який злочинець був, право на захист ми дотримати зобов’язані. Тому він матиме, звичайно, адвоката. І вже в судовому процесі суд оцінюватиме ті докази, які зібрала прокуратура, і відповідно виноситиметься вирок”, — коментує гість ефіру.

Він вважає, що Україна має оголошувати якнайбільше заочних підозр російським окупантам у скоєнні тяжких та особливо тяжких злочинів.

“Зараз ми активно взялися за “суддів” окупованих територій. У нас скоро буде звіт, в якому ми ідентифікували всіх “суддів” на тимчасово окупованих територіях, 70% — громадяни Російської Федерації, які судять наших громадян там, в окупації. Ми вважаємо, що їм усім також необхідно винести підозри. Як мінімум, це вплине на те, що судді з Російської Федерації будуть меншою мірою їхати працювати на окуповану територію, що своєю чергою уповільнить процес репресивної машини окупанта на захоплених територіях. Тому це необхідно реалізовувати й, скажімо так, у більших кількостях”, — вважає правозахисник.

На його думку, цю процедуру можна було б спростити, наприклад, обходячись без свідчень.

“Ми вважаємо, що в цьому випадку можна і без свідків обійтися, бо ті слова, праці та дії окупантів є, зокрема, й у засобах масової інформації. А Кримінальний кодекс України передбачає документування злочинів, якщо про них було сказано у засобах масової інформації… Ми вважаємо, що цей процес можна буде спростити для того, щоб якнайбільше заочно засудити окупантів. Зрештою, як я сказав, у них потім буде адвокат, і у них буде можливість довести чи спростувати, якщо вони зможуть, свої дії в суді. Але на цьому етапі потрібно виносити цих заочних підозр якнайбільше”, — вважає Павло Лисянський.

Читайте також: Вбивці під маскою “визволителів”: звірства росіян на окупованих територіях 

Нагадаємо, до Міжнародного кримінального суду (МКС) передали нову доповідь про злочини Росії. У ній йдеться про те, що окупаційна армія РФ цілеспрямовано застосовувала тактику голоду під час 85-денної облоги українського Маріуполя на початку 2022 року. Це вважається воєнним злочином. Такий висновок є основою досьє, яке юристи компанії Global Rights Compliance у співпраці з українським урядом подали до МКС у Гаазі.

Прямий ефір