“Необхідно перешкодити РФ перетворити частину Чорного моря на “мертву зону”: Україна і союзники об’єднують зусилля (ВІДЕО)

Володимир Зеленський та Клаус Йоханніс. Фото: president.gov.ua

Українське зерно буде експортуватися через Молдову до Румунії. Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час переговорів із президентом Румунії Клаусом Йоганнісом. Лідери також обговорили питання співпраці в галузі безпеки в Чорноморському регіоні. Це перша поїздка Володимира Зеленського до Румунії після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, інформує FREEДОМ.

Лідер України під час зустрічі з румунським колегою Клаусом Йоганнісом у Бухаресті також акцентував: необхідно завадити Росії перетворити частину Чорного моря або Дунайського регіону на “мертву зону”.

Під час переговорів президенти України та Румунії обговорили подальше посилення заходів безпеки в Чорному морі.

“Україна і Румунія разом роблять критичний внесок у забезпечення світової продовольчої безпеки. Від нормальної роботи “шляхів солідарності”, якими з України експортують продовольство через дунайські порти, а також морські порти Одеського регіону, безпосередньо залежить продовольча та соціальна стабільність багатьох інших країн. Ключова річ при цьому — ППО. Ми ведемо роботу з різними партнерами, щоб посилити нашу ППО і загалом у країні, і в Одеському регіоні. Обговорили з президентом Румунії спільні дії захисту не просто портів, а й усього регіону”, — наголосив Зеленський.

Також президент України заявив про швидкий запуск нового маршруту для експорту агропромислової продукції через територію Молдови та Румунії.

У Бухаресті Зеленський і Йоганніс підписали угоду про стратегічне партнерство у сфері безпеки та економічне співробітництво.

“Зміцнення безпеки України означає зміцнення безпеки Румунії. Я засудив ще раз рішучим чином удари Росії по портовій інфраструктурі України. Це — воєнні злочини, це загрожує безпеці громадян України та Румунії і негативно впливає на експорт зернової продукції з України та на світову продовольчу безпеку”, — заявив глава Румунії.

За даними Мінагрополітики, за час дії зернової угоди Україна експортувала понад 30 млн тонн зерна та отримала десятки мільярдів доларів. Після виходу з Чорноморської ініціативи Росія завдала 118 ударів по українських портах. Зокрема вздовж румунського кордону, заявив віцепрем’єр-міністр України Олександр Кубраков.

Внаслідок цих атак близько третини портової інфраструктури було пошкоджено або знищено.

“Україна експортує майже 100 млн тонн різної продукції. 60% — це аграрна продукція. Для цього ми використовували 18 морських портів. Вони зараз майже всі заблоковані. А ті, що працювали на Дунаї в Одесі — під обстрілами. Росіяни знищують наші потенційні можливості і тим самим хочуть, щоб Україна стала на коліна економічно. Але бізнес і наш уряд шукають нові можливості. Перезавантажуємо і використовуємо порти наших сусідів — і Болгарії, і Румунії, і Туреччини”, — зазначив президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков.

Саме через територію Румунії забезпечується понад 60% транзиту українського зерна. Україна, ЄС, Болгарія та Румунія розробляють альтернативні можливості, які дадуть змогу суттєво наростити транзит і водночас зменшити навантаження на румунський та болгарський внутрішні ринки.

Читайте також: Тренування українських пілотів на F-16, “зерновий коридор” через Молдову в Румунію, рішення щодо артилерії та ППО: Зеленський озвучив результати переговорів з Йоганнісом

Нагадаємо, Зеленський назвав Румунію гарним сусідом, який підтримав Україну в найважчий момент, і чия підтримка з часом тільки зростає.

Прямий ефір