Невпевненість Бельгії та проблеми з визначенням каміння: що гальмує запровадження санкцій на російські алмази

алмаз
“Алроса”. Фото: imagedelivery.net

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ЄС та США наклали санкції на низку галузей російської економіки.

Попри це, видобуток алмазів разом із металургією і досі залишаються тими двома галузями, які продовжують приносити суттєвий прибуток Кремлю.

Складність питання

Експорт компанії “Алроса” (контролюється урядом РФ), на частку якої припадає 27% світового та 95% російського видобутку алмазів, за час війни Росії проти України майже не постраждав.

У квітні 2022 року його певною мірою похитнули накладені країнами G7 санкції на саму російську компанію “Алроса”, що змусило добувача скоротити експорт у перші місяці після введення санкцій майже вдвічі. Причиною насамперед стала проблема проходження оплати.

Тепер, схоже, російська компанія зуміла знайти обхідні шляхи — експорт, за певними підрахунками, повернувся на довоєнний досанкційний рівень і перебуває в межах 250-300 млн доларів на місяць. Сама “Алроса” не публікує дані про продаж.

Причин, чому на російські алмази не поширюються санкції, експерти бачать дві — це економічна незацікавленість Бельгії з Антверпеном як глобальним алмазним центром, через який проходить близько 70% російського каміння, і труднощі з визначенням самого походження діамантів.

Проте робота над тим, щоб ці причини обнулити, вже триває.

Так, комітет із закордонних справ бельгійського парламенту нещодавно одноголосно ухвалив резолюцію про санкції щодо російського коштовного каміння. Тепер уряд Бельгії працює з країнами Великої сімки над глобальною системою відстеження російських алмазів напередодні саміту G7 у травні.

Зараз походження алмазу зрозуміле лише на початку ланцюжка поставок, коли йому видається сертифікат. Далі огранене та відшліфоване каміння часто змішується в торгових домах, а оригінальний сертифікат замінюється документацією змішаного походження. Тому майже неможливо відстежити, куди зрештою продаються російські алмази.

“Я дуже радий, що G7 підтримує це питання своєю значущістю. Підхід до відстеження є правильним: він підвищить довіру споживачів до цього сектору, гарантуючи, що алмази із зон конфліктів більше не будуть доступними у наших магазинах. Це має статися якнайшвидше”, — заявив прем’єр-міністр Бельгії Александер де Кроо.

Втім, експерти сумніваються в тому, що санкції проти російських алмазів знайдуть своє місце в 11-му пакеті ЄС. Більше роблять свої ставки на 12-й пакет санкцій, який може бути введений слідом за 11-м.

Розбір експертів

Детальніше про те, що відбувається на глобальному ринку алмазів сьогодні, які є шляхи, щоб вивести із цього ринку РФ, і коли насправді це може статися в ефірі телеканалу FREEДОМ, розмірковували:

  • Ілля Несходовський, керівник аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів АНТС;
  • Наталія Шаповал, віцепрезидентка з економіко-політичних досліджень Київської школи економіки, членкиня міжнародної експертної групи Єрмака – Макфола щодо посилення санкцій;
  • Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Потрібно відслідковувати та ідентифікувати каміння

— Якщо ти не знаєш, звідки алмази — з Південної Африки чи з інших регіонів — якщо вони вже ограновані, якщо вони вже відповідно готові до того, щоб продаватися, то яким чином можна обмежувати, відстежувати?

Коли алмази не ідентифіковані, санкції дуже складно вводити.

Зараз продається змішаний сертифікат, в якому не визначається, скільки каменів з якої країни. Як результат, людина, купуючи, не знає, що вона фактично може фінансувати цю війну.

Перший крок, який необхідно обов’язково зробити, – це ідентифікувати безпосередньо каміння у неограненому вигляді.

Ті камені, які вже продаються в готовому вигляді у виробах, повинні мати сертифікат походження.

Є велика ймовірність того, що, купуючи якийсь виріб із діамантами, там може бути якась частка, або, можливо, навіть більша частка саме тих елементів, які були видобуті в Росії, виготовлені в Росії. І це є серйозним викликом.

Потрібно розуміти, алмази — це не контейнери. Це не те, що на нафту накласти санкції. Це, умовно кажучи, невелика валізка з камінцями на мільйони доларів. Це просто людина, яка, наприклад, поїхала до Казахстану, з Казахстану до Індії, з Індії до Європейського Союзу.

Дуже важливо це все почати відстежувати. Тільки після фіксації є можливість запроваджувати санкції та обмежувати Кремль у отриманні доходів від цього бізнесу.

Необхідно відповідним чином це врегулювати, створити певну нормативну базу і потім фіксувати так, щоб у виробах про походження каменів було зазначено країну.

На мою думку, ще правильніше буде заборонити будь-які поставки каміння алмазів із Росії. Закрити усі можливі канали через треті країни.

Єдиним камінням, яке можна буде купувати, визначити каміння з інших країн. З тієї ж Африки. Це єдина можливість для того, щоб справді сильно вдарити по РФ.

НАТАЛІЯ ШАПОВАЛ: Брюссель має економічний інтерес

— Там є два нюанси. Перший – це гроші.

Коли ми говоримо про алмази, то тут йдеться насамперед про економічні інтереси Брюсселя. Це найбільший імпортер вітчизняних діамантів. Вони купують їх напряму і ще більше купують вже оброблені діаманти через Індію. Це великий ринок для них — близько 2 млрд дол.

Другий нюанс полягає в тому, що потрібна політична воля для того, щоб швидко знайти спосіб обмежити імпорт російських діамантів, які вже перероблені. Тому що на них ніби так не написано на коробочці. Може бути, що це російського походження.

Там є якісь технічні нюанси. Їх всі можна вирішити, але треба цим серйозно зайнятися. Мати такий пріоритет. Сама розмова йде давно, але “віз і нині там”.

ОЛЕГ ПЕНДЗИН: Російське каміння може отримати статус “кривавих алмазів”

— Діаманти це другий після енергоносіїв за обсягами валютних надходжень товар експортований в Російській Федерації. За 2022 росіяни отримали мільярд доларів.

Центр видобутку діамантів — у Якутії. Найбільша російська компанія, що виробляє видобувні алмази “Алроса”, досить чітко і жорстко інтегрована у військово-промисловий комплекс. Дуже добре фінансує не лише бюджет, а й безпосередні контакти із російським ВПК. Тому об’єктивно вони мали б були потрапити під санкції.

Потрібно сказати, що щойно розпочалася активна фаза бойових дій, санкції на російські діаманти ввели одразу американці. На цей момент російські діаманти до США потрапити не можуть.

Європа санкцій на російські діаманти поки що не ввела.

Російські діаманти мають два шляхи руху за кордон. Перший шлях, йдеться про шлях обробки та перетворення алмазів на діаманти, це шлях через Індію. Це місце переробки та шліфування алмазів.

Світовий центр з торгівлі алмазами та визначення ціни на ті чи інші партії алмазів — Бельгія. Близько 70% російських алмазів проходять через Антверпен.

До ухвалення 10-го санкційного пакета дуже активно мусолилися чутки про те, що будуть введені обмеження щодо російських алмазів, російських діамантів для європейського ринку. Проте компромісів із цього приводу не досягнуто. Економічний інтерес Бельгії, очевидно, зіграв свою роль.

Зараз, наскільки я знаю, є шанс, що Бельгія погодиться на санкційні обмеження. Швидше за все, в 11-му пакеті цього ще не буде. Напевно, це буде вже 12 пакет санкцій.

Не все так швидко робиться, але процес іде, і є глибоке розуміння того, що алмазний бізнес на сьогоднішній день є вкрай прибутковим для РФ і його необхідно санкціонувати.

У визначенні походження алмазів вказується країна походження, або країна відправлення.

Чому досить великий обсяг алмазів проходить через Індію? В Індії він перетворюється з російських алмазів на алмази індійські, на діаманти індійські. Таким чином ховається справжній виробник, справжній бенефіціар цих процесів.

Є спеціальні групи з розслідування походження алмазів та визначення сумнівності їх походження. За рішенням ООН вперше вони почали працювати щодо алмазів південноафриканського відрогу. Тоді видобутком алмазів активно зайнялися повстанські групи і на світовий ринок почали надходити так звані “криваві алмази”. На них було накладено серйозне обмеження щодо вільної їх торгівлі.

На сьогоднішній момент серйозно підняли питання про те, щоб на одній із таких груп обговорити отримання російськими алмазами такого статусу “кривавих алмазів”.

Прямий ефір