Вступ України до НАТО є питанням політичної волі, юридичних заборон на вступ країни до Альянсу під час війни немає. Про це сьогодні, 21 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав професор міжнародного права Євген Цибуленко.
“Загалом треба розуміти, що НАТО — це не просто союз, а військово-політичний союз. Безумовно, це клуб, у першу чергу, демократичних держав. Україна вже виконує всі вимоги як щодо військової компоненти, так і, сподіваюся, щодо політичної. Тут ще треба розуміти одну просту річ. Існує такий міф, що існують якісь юридичні заборони на вступ до НАТО під час війни. Насправді це саме міф, і жодних юридично обов’язкових документів, які забороняють країні під час війни вступати в НАТО, не існує. Є там один документ рекомендаційного характеру, але не більше того. Тут, звичайно, головне питання — це наявність політичної волі”, — сказав професор.
Він зазначив, що з огляду на реальну політику дуже складно уявити, що доки Росії не буде завдано серйозної військової поразки, Україна вступить до НАТО.
Цибуленко також пояснив, що “Рамштайн” — це союз однодумців, до якого входять не тільки країни НАТО. Цей союз займається безпосередньою допомогою Україні.
Своєю чергою голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко в ефірі FREEДОМ зазначив, що ключову роль у наданні військової допомоги Україні відіграють саме країни, що входять до складу НАТО.
“Можна брати участь у такому важливому для нас форматі як “Рамштайн”, не будучи членом НАТО. Хоча ми бачимо, що ключову роль якраз у наданні військово-технічної допомоги Україні, зокрема і за допомогою “Рамштайн”, надають в основному держави, які є членами НАТО”, – сказав Мережко.
Читайте також: Візит Столтенберга до Києва: що чекати від нього Україні, і чи варто боятися Росії — розбір експертів
Нагадаємо, 20 квітня до Києва вперше з початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну прибув генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Візит глави Північноатлантичного альянсу в Україну напередодні зустрічі у форматі “Рамштайн” і майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі є досить знаковою подією.