Те, що представника КНР не було на 3-й зустрічі з імплементації формули миру президента України Володимира Зеленського, яка відбулася на Мальті, — просто специфіка китайської зовнішньої політики. Китай хоче залишатися рівновіддаленим в опосередкованих конфліктах, задаючи тон дискусіям і приєднуючись тільки з позиції сили. Про це сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.
“І все, тут не треба шукати якісь конспірологічні теорії, потрібно розуміти одну дуже просту річ — Китай завжди намагається бути рівновіддаленим від різноманітних процесів, у яких він не відіграє ключової ролі або ролі лідера, але хоче брати участь, оскільки це питання глобального значення”, — сказав він.
Політолог нагадав про події за участю Китаю, що відбулися останнім часом.
“Спочатку Китай проводить саміт “Один пояс — один шлях”, де робить певний реверанс у бік РФ. Там приїжджає Путін, його там плескають по плечу, не підписують, щоправда, жодних важливих документів і відправляють геть. Але це ніби реверанс у бік Росії. Потім Сі Цзіньпін робить окрему заяву про те, що ми готові співпрацювати зі Сполученими Штатами заради майбутнього всього людства, розв’язання глобальних проблем тощо. Плюс у листопаді, судячи з останньої інформації, вже точно відбудеться зустріч Сі Цзіньпіна і Джо Байдена, на якій вони явно розв’яжуть значну кількість проблем, як мінімум економічного характеру, які є між двома країнами. І просто на цьому тлі Китай і вважає, що ще й демонстративна участь у цьому саміті, який організувала Україна, буде вже, напевно, надмірним реверансом у бік демократичного Заходу, і взагалі демократичних систем”, — пояснив Рейтерович.
І в розумінні Китаю, уточнив політолог, це трошки не про баланс, треба взяти якусь паузу і таким чином вони цю паузу взяли.
“Мені здається, є ще один момент — Китай вирішив почекати і подивитися, бо його формула, яку він пропонував насправді кажучи по-простому, не злетіла. Треба речі називати своїми іменами. Вони спробували, вони її презентували, і я зараз навіть не кажу про позицію України, ми, до речі, готові були обговорювати будь-що, ми можемо говорити про різні формули, пропозиції, які передбачають територіальну цілісність і державний суверенітет України. Це дуже важливий момент. До речі, в цій китайській формулі це було записано, хоча дещо розпливчастими словами. Але Китай у таких моментах хоче виступати саме стороною, яка задаватиме тон, і план якої усі підтримуватимуть. А виходить, найімовірніше, уже остаточно, підтримують насамперед план України”, — додав політолог.
Тому, вважає він, Китай просто обирає такий момент, коли вони можуть долучитися до цієї історії, але зробити це в їхньому розумінні з позиції сили.
“Що ми такий полюс, на який звертають увагу, який запрошують тощо. Я думаю, що на наступній або зустрічі, або вже саміті, який буде, там точно будуть представники Китаю, і вони вважатимуть, що ми паузу витримали, можна приїхати і, щонайменше, там бути присутнім. Тому тут немає жодних сигналів, немає жодного розчарування, немає ніяких інших речей. Тим паче ми прекрасно розуміємо, що на зустрічі Байдена і Сі про Україну, можливо, не публічно, але непублічно говоритимуть і говоритимуть дуже багато”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Зазначимо, що західні ЗМІ напередодні зустрічі на Мальті писали, що, найімовірніше, цього разу представники Китаю не братимуть участі. У МЗС України це підтвердили. Китаю цього разу не було, хоча на минулій зустрічі в Джидді (Саудівська Аравія) був спеціальний представник уряду КНР у справах Євразії Лі Хуей. Він був дуже активний, виступав, спілкувався і пообіцяв, що буде присутній і на наступній зустрічі.
Читайте також: Формула миру Зеленського знаходить підтримку серед дедалі більшої кількості країн, — політолог
Як повідомлялося раніше, на Мальті 29 жовтня відбулися міжнародні консультації щодо ключових принципів миру в Україні та світі. За підсумками зустрічі співголови (Мальта | Україна) зробили заяву. Зокрема, в тексті заяви йдеться, що консультації передбачали особисту та онлайн-участь радників із національної безпеки та радників із зовнішньої політики з 66 держав та міжнародних організацій. Ці консультації стали продовженням зустрічей представників України та держав-партнерів, які відбулися в Копенгагені 24 червня 2023 року та в Джидді 5 серпня 2023 року.