Європейський Союз до кінця року перерахує Україні 35 млрд євро позики, яка погашатиметься коштом доходів від заморожених російських активів. Це частина того самого кредиту в 50 млрд доларів, рішення про який ухвалили країни “Великої сімки”. Однак реалізація рішення була ускладнена, і ЄС знайшов вихід із ситуації. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економічний експерт Ілля Несходовський.
“Сполучені Штати Америки висунули обов’язково умову — санкції щодо заморожених російських активів на досить тривалий період, для чого необхідна угода всіх країн Євросоюзу. Ми знаємо, що є країна Угорщина, яка постійно виступає проти будь-яких дій, спрямованих на підтримку України. Відповідно, це рішення було ускладнене в ухваленні. Розуміючи, що це глухий кут, тому що переконати [прем’єр-міністра Угорщини] Орбана дуже складно, Європейський Союз знайшов таке дуже цікаве рішення, а саме, що дається кредит від Євросоюзу”, — пояснив Несходовський.
Його безперечними плюсами є те, що Україна може розпоряджатися цими коштами на власний розсуд. Повертати подібні позики теж не доведеться, принаймні доти, доки Росія не виплатить тим чи іншим чином репарації за завдану Україні шкоду, пояснив гість ефіру.
“Його розмір 35 млрд євро, це майже 40 млрд дол. Це величезні гроші, дуже суттєві гроші для нас. Ці гроші можна буде використати для розміщення замовлень на українських підприємствах військово-промислового комплексу. Чудово те, що у нас немає загалом жодних обмежень, і найголовніше, цей кредит не будемо відповідно повертати… Єдине, що було б добре отримати ті гроші, які нам у межах цього рішення обіцяли також Сполучені Штати Америки. Сподіваюся, таке рішення там буде ухвалено, і 10 млрд також додатково буде виділено”, — коментує економічний експерт.
За його словами, це означає, що Україна спокійно пройде наступний рік у контексті виконання зобов’язань перед бюджетниками та зможе збільшити фінансування свого військово-промислового комплексу.
Гість ефіру зазначив, що за наявності фінансування український ВПК здатний виробляти необхідне озброєння досить швидко. Це вже було продемонстровано під час виробництва гаубиць “Богдана”, профінансованих коштом доходів від російських активів. Він вважає, що після розміщення замовлень на українських оборонних підприємствах захисники України відчують ефект досить швидко — протягом кількох місяців.
“Я думаю, ми перейдемо на промислове виробництво певних видів дронів, апаратури радіоелектронної боротьби тощо. Тому в цьому відношенні я приємно здивований, що Європейський Союз справді не уткнувся у свою бюрократію у спробах переконати Орбана дати цю угоду, а оперативно знайшов альтернативний шлях, коли протест чи, скажімо так, незгода Орбана не відіграє жодної ролі”, — зазначив Ілля Несходовський.
Читайте також: Євросоюз фінансує оборонні заводи в Україні коштом росактивів — деталі від Матернової
Нагадаємо, Європейська комісія погодила надання Україні кредиту у розмірі 35 млрд євро. Фінансувати позику ЄС має намір коштом прибутків від заморожених російських активів. Кошти Україна спрямує на енергетику, захист цивільного населення та озброєння для Збройних сил України.