Російська Федерація утримує цивільних українців без будь-якого статусу, тому що вони не можуть вважатися військовополоненими. Бо військовополоненими, згідно з Женевською конвенцією, можуть бути комбатанти (особи, які беруть безпосередню участь у бойових діях у складі збройних сил) або прирівняні до них. Цей момент суттєво ускладнює процес звільнення цивільних осіб. Про це сьогодні, 16 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
“Цивільні особи — це не комбатанти, тому вони не є військовополоненими. Російська Федерація фактично утримує цих людей у заручниках. Але утримання в заручниках заборонено не тільки Женевськими конвенціями, але й звичайним міжнародним правом. Це воєнний злочин. Але коли ми подивимося жахливу статистику, коли ми послухаємо те, що кажуть люди, яким вдалося втекти або звільнитися з полону, то це вже навіть не просто злочин проти людяності, не просто воєнний злочин — це геноцид. Тому РФ має звільнити цих людей негайно. Без будь-якої умови. Російська Федерація не має права їх утримувати”, — сказала Рашевська.
Вона наголосила, що ця політика РФ почалася не 2022 року, а з початку війни — з 2014 року. І за даними The Associated Press, у Росії та на окупованих нею територіях створено 63 в’язниці або їхні аналоги для утримання українських заручників, а за даними ООН — 125.
“А якщо навіть ООН нарахувала 125 в’язниць, то їх набагато більше. Це величезні масштаби і РФ створює нові місця утримання. Приміром, на території окупованого Криму вони з цією метою відкрили окреме СІЗО, щоб туди насильно переміщати українських цивільних осіб і катувати їх. І умови, які Російська Федерація створила в цих в’язницях, самі по собі є тортурами. І ми бачимо це по людях, які повертаються з полону”, — повідомила експертка.
Водночас міжнародне право не передбачає будь-якого механізму щодо повернення цивільних бранців. І потрібен міжнародний тиск на Росію, щоб вона підписала обов’язкові міжнародні договори щодо повернення українських цивільних осіб без жодної умови.
“Що стосується механізму повернення, то зараз, на жаль, є тільки якісь схеми, коли Російська Федерація використовує українських людей або як козир, або ж як бонус під час обміну військовополоненими. І під час таких обмінів частина цивільних повертається. Але незрозуміло, за якою логікою діють росіяни. Це завжди просто як факт”, — зазначила Рашевська.
Тому має бути створено механізм повернення на міжнародному рівні.
“Тому що Російська Федерація не буде дотримуватися політичних домовленостей ані з Україною, ані з будь-якою іншою країною. Потрібен такий механізм, за якого вона зрозуміє, що утримання заручників спричинить для неї додаткові санкції, відповідальність у Міжнародному кримінальному суді. Це має бути або резолюція на рівні Генеральної асамблеї ООН, або на рівні регіональної організації, такої як ОБСЄ, або ж Ради Європи. І на основі цієї резолюції між Україною і Російською Федерацією через треті держави має бути підписана угода про те, що цих осіб потрібно повернути негайно”, — пояснила експертка.
Але проблема в тому, що Україна навіть не знає, скільки точно і яких цивільних осіб утримує Росія. У РФ не функціонує Національне бюро, передбачене Женевськими конвенціями, як це створено в Україні.
“РФ не веде прозорого обліку, вона не веде і не передає списки, не комунікує щодо цього питання з центральним інформаційним агентством Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Тому ми не розуміємо, скільки таких осіб. А як можна говорити про повернення людей, імена та прізвища яких ми не знаємо? Це обов’язок Російської Федерації — розповісти міжнародному співтовариству про таких осіб і, звичайно ж, їх повернути”, — продовжила Рашевська.
Але явно, що Російська Федерація не буде цього робити, бо вона використовує людей як заручників у своїх цілях.
“Фактично такі люди мають статус заручників, тому що Російська Федерація їх вкрала. Російська Федерація їх катувала і тепер хоче використати у своїх політичних цілях. Це абсолютно заборонено. Тому відповідальність для Російської Федерації буде, але вона має бути не в якомусь примарному майбутньому, вона має бути зараз. Тобто ми маємо продемонструвати Російській Федерації, що потрібно припинити таку політику і почати повертати українських людей”, — резюмувала експертка.
Читайте також: Душили, били пляшкою по голові та погрожували вбити: пів року в російському полоні провела дружина українського воїна (ВІДЕО)