Нейтральна позиція Китаю є способом убезпечити себе від наслідків програшу РФ у війні проти України. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила експертка з питань Східної Азії, магістр зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.
За її словами, Китай та РФ налагодили стратегічну співпрацю у сфері підриву глобального порядку.
“Звісно, сторони дуже серйозно слугують підпорою одна одній, вони дивляться в один бік. Саме тому для Китаю важливо, щоб Путін не зазнав поразки на європейському континенті, тому що це і послабить, з одного боку, Росію, з іншого — перемикне усю увагу Сполучених Штатів Америки, НАТО та азійських партнерів на Китай. Ну і, звісно, тому Китай зберігає цю видимість своєї нейтральності, підтримуючи Росію та намагаючись підтримувати водночас якісь економічні відносини зі Сполученими Штатами Америки, тому що вони реально дуже ускладнилися. А також намагається розколоти Європу, щоб не відчувати негативного впливу, який чинитиме його зближення з Росією”, — сказала експертка.
Плаксієнко-Бутирська зазначила, що Китай перебуває у вигідній для себе позиції нейтрального гравця. КНР намагається не допомагати Росії у відкриту й не інвестувати в неї.
“Китайський бізнес теж дивиться на ризики. З одного боку, він готовий заповнювати ті ніші, які західні компанії для нього відкрили, з іншого — він теж чітко дивиться, наскільки може заробляти й наскільки може втратити. І тому ця нейтральна позиція — це ще й бажання Китаю убезпечити себе від будь-яких наслідків, які стосуватимуться подальших результатів для Росії — або повної поразки, або серединної позиції”, — сказала вона.
Експертка звернула увагу, що Китай всіляко намагається дипломатично підтримувати позицію Росії, зокрема й у питанні мирних переговорів. КНР також допомагає РФ розмивати значення Глобального саміту миру, який відбудеться в червні у Швейцарії.
“Тому що в будь-якому разі, якщо багато країн світу об’єднуватимуться навколо української пропозиції та просуватимуть цю загальну ідею миру на українських умовах, то Китай як країна, яка в будь-якому разі дивиться на загальний настрій, на глобальний настрій, на власні вигоди, він теж повинен буде реагувати відповідним чином. Але поки ми бачимо, як він намагається розмити, запропонувати альтернативу, запросити країни, які входять до БРІКС, для того, щоб напрацювати спільну позицію щодо мирних переговорів, де будуть присутні й Росія, й Україна, де розглядатимуться різні мирні пропозиції. Ну, це спосіб навіть під час переговорів допомогти Росії відстояти її інтерес щодо тих земель, які Росія захопила, і щодо того, щоб вона залишилася в будь-якому разі з почуттям не ураженої, а почуттям країни, яка виконала свої зобов’язання або там свої плани”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.
Читайте також: Китай уміло використовує становище Росії, загнаної в кут війною проти України — аналіз (ВІДЕО)
Раніше військовий та громадський діяч, генерал-майор запасу Служби безпеки України, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун зазначив, що Китай давно допомагає в озброєнні Росії манівцями, передаючи електронне обладнання та матеріали, зокрема призначені для виробництва порохових зарядів. Але зараз вже йдеться про спільні розробки або навіть випуск продукції для агресії РФ проти України на виробничих потужностях КНР.