Недитячі випробування: учасники Саміту перших леді та джентельменів — про захист дітей і покарання винних

Олена Зеленська на Саміті перших леді та джентльменів. Фото: president.gov.ua

12 вересня у Києві пройшов четвертий Саміт перших леді та джентльменів, ініційований Оленою Зеленською. Головна тема форуму — захист дітей в Україні та за кордоном. Особливо важлива тема — гарантії безпечного майбутнього дітей, а також повернення викрадених маленьких українців.

Деталі Саміту

З ініціативи Олени Зеленської леді та джентльмени восьми країн фізично долучилися до саміту. Десятки — дистанційно через відеозв’язок, і абсолютно всі — солідарні з Україною і з тим, що країні потрібно допомагати не тільки в економічному, гуманітарному планах, а й у процесі повернення та захисту дітей.

Крім публічних заяв про підтримку України в питанні забезпечення безпеки дітей, також велися дискусії щодо того, як примусити Росію повернути незаконно депортованих дітей.

Також обговорювалося притягнення до відповідальності всіх винних за депортацію українських дітей і насамперед — диктатора Путіна.

Саміт леді та джентльменів — це насамперед, як каже Олена Зеленська, soft power — м’яка сила, яка, як показує практика, має величезне значення в опорі російській агресії. Адже щоб перемогти диктатора, потрібно працювати спільно: і на фронті, і на міжнародних майданчиках, і з партнерами України.

Олена Зеленська розповіла, що Україна індикувала опитування в 11 країнах. З’ясувалося, що підлітки, де б вони не жили, відчувають стреси на кілька пунктів гостріше, ніж дорослі

“Тим часом опитані підлітки здивували ще раз, поставивши ментальне здоров’я на перше місце серед важливих для них чинників”, — зазначила Перша леді.

Потім було проведене ще одне міжнародне дослідження, в якому опитали батьків і дітей з 15 країн, щоб виявити глобальні та локальні проблеми, з якими вони стикаються.

З’ясувалося, що 75% батьків переконані, що діти зараз стикаються з більшою кількістю загроз, ніж вони колись. В Україні ж майже всі загрози сконцентровані в одній фразі — “російська агресія”.

“Мені як мамі дуже прикро, що мій син розрізняє ворожі ракети за звуком і вміє розрахувати їхню швидкість, наче це шкільне завдання. І так само в нас уже вміють мільйони хлопчиків і дівчаток. Сумно, що вони проживають своє єдине дитинство в постійному ризику в той час, коли країна бореться за виживання”, — резюмувала Зеленська.

Саміт був присвячений безпеці українських дітей. Безпеці в різних умовах і площинах — під час війни, у сім’ї, у школі, у кіберпросторі та в навколишньому середовищі.

Ключові заяви

Телеканал FREEДОМ зібрав головні тези, озвучені організаторами та учасниками Саміту.

Президент України ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ: У ракетах, що вбивають українських дітей, можуть бути деталі з різних країн світу, які проти війни

Можна відбудувати зруйновані будинки, відновити економіку, спроможності інфраструктури, можна розмінувати території, всіяні ворожими мінами, — усе це можна зробити. Але як повернути дитинство, яке вкрали? Чи існує “механізм компенсації” за те, що в дітей забрали спокій і безпеку?

Народжені після 24 лютого наші діти вже навчилися ходити. Вже навчилися говорити. Війна, на жаль, навчила їх слів: “тривога”, “атака”, “ракети”, “обстріл”, “удари”, “небезпека”. Це недитячі випробування. 

І тому сьогодні наші діти ставлять недитячі запитання: “А що, знову летить?”, “А коли вже можна піднятися на вулицю?”, “А це був приліт чи наша ППО?”, “А коли тато повернеться?”, “А чому Бог не покарає й не забере цього Путіна?”. І найважливіше питання: “Коли закінчиться ця війна?”.

І це питання — від кожної дитини в Україні, від кожної. І це питання всім нам, усім дорослим на землі. І це питання потребує чесних відповідей. Потребує того, аби всі були чесними, передусім самі з собою.

Бо дуже легко засуджувати російську ракету, яка летить у нашу школу. Але не так легко визнати, що в цій ракеті можуть бути деталі з Америки, Європи, Азії, із будь-якої частини світу. Ви знаєте, є такий вислів: диявол — у деталях. Цей приклад про ракети, на жаль, доводить це. В усіх сенсах цього слова.

Перша леді України ОЛЕНА ЗЕЛЕНСЬКА: Ми створюємо дієві механізми реагування на військові виклики в усьому світі

— На жаль, перед військовою загрозою зараз, сьогодні може опинитися будь-яка країна світу.

Тому результатом сьогоднішнього саміту, сьогоднішнього заходу стає спільна декларація саміту. Вона погоджує ключові пріоритети на майбутнє.

Захист прав дітей і забезпечення безпечного майбутнього, забезпечення безпеки дитини в сім’ї, школі, кіберпросторі та в умовах збройних конфліктів для міжнародної спільноти, зокрема України.

Важливо зосередитися на реалізації проєктів, зокрема, у сферах пошуку та повернення дітей, медичної допомоги та реабілітації, забезпеченню комплексної психологічної та соціальної допомоги для дітей, а також евакуації неповнолітніх із зон бойових дій, та забезпеченні права кожної дитини на зростання в сім’ї.

Саме про це йдеться в декларації 4-го Саміту перших леді та джентльменів. Це важливе спільне узгодження пріоритизації дитячої політики на всіх рівнях, як на національних, так і об’єднання зусиль на міжнародній арені. Але це має стати не просто декларативним документом.

Другим результатом саміту стане зобов’язання, яке бере на себе Україна щодо розробки експертного документа. У цьому експертному документі буде зібрано наш досвід, дієві механізми реагування на воєнні виклики, які зможуть використати будь-які країни світу.

Генеральний прокурор України АНДРІЙ КОСТІН: Ми вимагатимемо посилення санкцій проти РФ

— Ми порушили питання створення міжнародного механізму повернення незаконно депортованих українських дітей, тому що, на жаль, існуюча система міжнародного права передбачає покарання за злочини, але не передбачає механізму повернення депортованих дітей.

Україна розпочала діалог і створила міжнародну коаліцію для повернення українських дітей, до якої входять не тільки уряди різних країн, а й провідні експерти.

Механізм повернення дітей потребуватиме подальшої роботи, внесення змін на рівні міжнародних організацій.

Тиск на РФ має бути правовий, юридичний — за допомогою кримінальних проваджень, які є в Міжнародному кримінальному суді та в нашій юрисдикції.

Має бути політичний тиск, тому що якби щодня хоча б один зі світових лідерів ставив питання про те, що РФ має повернути українських дітей — просто по черзі порушував би це питання — думаю, що тиск на РФ був би суттєвішим. Ми будемо вимагати посилення санкційного режиму на Росію саме за викрадення українських дітей. Але часу дуже мало. Діти дорослішають, і буде дуже складно їх повернути, якщо мине значний період часу.

Це не просто насильницьке переміщення українських дітей до Росії, це також насильницька, силовим методом зроблена, зміна їхнього громадянства, зміна їхніх прізвищ, імен, тобто їхніх даних. І це також усиновлення. Особливо дітей, які настільки маленькі, що просто не знають, що вони — українці. І саме за ці злочини в тому числі ми оголосили підозру двом депутатам російського парламенту, які не просто цього не приховують, а цим навіть пишаються.

Питання ідентифікації, де [українські] діти перебувають — це питання, з яким ми працюємо постійно. Не тільки українська правоохоронна система. Тут ми співпрацюємо і з розвідувальною спільнотою інших країн світу. Деталі не можу говорити. Далі — ми дуже плідно співпрацюємо з інститутами громадянського суспільства.

Радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації ДАР’Я ГЕРАСИМЧУК: Україна використовує кожну можливість, щоб повернути дітей додому

— РФ не погодила нам жодного евакуаційного коридору для порятунку дітей.

З часів Другої світової війни жодна країна світу не стикалася з таким масовим викраденням дітей ворогом. Ми розуміємо, що це питання потребує нових рішень та ідей. Міжнародні документи, які є зараз, не завжди працюють.

Україна зробила кілька кроків для повернення українських дітей.

Насамперед це оперативно створений Координаційний штаб, який об’єднав представників уряду, силових структур, міжнародних і національних організацій.

Це ініціатива президента України Володимира Зеленського Bring Kids Back UA — національний план дій, який об’єднує державні та міжнародні зусилля для повернення кожної викраденої дитини додому.

Це Спільний превентивний план між урядом України та ООН щодо запобігання та припинення грубих порушень прав дітей в Україні.

Це численні рекомендації, які Україна реалізовувала спільно з партнерами, щоб жодна дитина не залишилася без захисту.

Наш досвід справді може стати моделлю для інших країн, де діти наражаються на небезпеку через конфлікти.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини ДМИТРО ЛУБИНЕЦЬ: Міжнародна коаліція робить успіхи з повернення українських дітей, але виклик не подолано

— РФ ніколи нікому не надавала інформацію про вивезених дітей. Складність інформації загострюється, коли йдеться про сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Росія відкрито каже, що не поверне їх ніколи попри те, що в них є опікуни в Україні. Дітям змінюють імена та прізвища, громадянство. Віддають у російські родини.

РФ вимагає, щоб для повернення дітей хтось із громадян України фізично приїхав до Росії. Хто може говорити, що така людина повернеться, а не стане заручником РФ?

Нам вдалося в рамках міжнародної ініціативи повернути 931 дитину. Але це крапля в морі. Якщо ми повертатимемо по одній українській дитині щодня, нам знадобиться 55 років.

Я називаю цифру 19 тисяч 546 викрадених українських дітей із посиланням на спеціально створений вебпортал “Діти війни”. Там ця цифра офіційно вказана. Що стосується можливої реальної цифри, насправді її не знає ніхто. Доки в нас не буде дієвого офіційного механізму отримання такої інформації з боку РФ. Це мають робити міжнародні організації, ООН, Міжнародний комітет Червоного Хреста.

Прокурор Міжнародного кримінального суду КАРІМ ХАН: Ми зобов’язані допомогти українським дітям — це аксіома

— Росія цілеспрямовано б’є по цивільній інфраструктурі. Я переконався в цьому, коли був у Харкові.

Ми маємо допомогти Україні та її дітям, не тому що вони якісь особливі. Діти — це універсальна цінність усієї планети. Ми активно працюємо з Офісом Генпрокуратури України, щоб домогтися правосуддя.

Існує закон. І неважливо, в якій країні, на Сході чи на Заході, в Латинській Америці, в Мексиці, чи в Азії, в Монголії, Африці чи Європі. Це один і той самий [Римський] статут, один і той самий правовий режим і одне і те саме зобов’язання співпрацювати з одним і тим самим наказом, який виносять судді. Було багато розмов про те, що Путін поїде в Південну Африку. Але він не поїхав. Ведуться розмови про Мексику. Але річ у тім, що суд — не політичний інститут, а судовий, і в багатьох системах незалежні судді мають законну владу. Тому це не те питання, яке повністю залежить від політики, якщо говорити про верховенство закону і роль незалежних суддів.

Міністр освіти і науки України ОКСЕН ЛІСОВИЙ: Перед Україною постає демографічний виклик

— Сьогодні понад півмільйона учнів шкіл на сьогодні навчаються онлайн, а також ще близько 400 тис. отримують українську освіту онлайн за кордоном.

Насправді, найбільшим викликом для нашої країни найближчим часом буде саме демографічний виклик.

Для нас дуже важливо зберегти нашу молодь під нашим впливом, зберегти контакт із нею.

Ми маємо сьогодні створити інструмент, який дасть нам змогу дотягнутися до тих, хто є українцем, хто вважає себе українцем, незалежно від того, чи є громадянином країни. На жаль, за 30 років незалежності ми не створили такого інструменту.

Наше завдання через діаспори, неформально, формально, комунікативними інструментами, через інструменти Міністерства закордонних справ спонукати всіх українців приходити щонайменше в той українознавчий компонент освіти, який ми готові їм дати. Ми не наполягаємо, щоб усі наші першокласники навчалися в українських школах математики, фізики та всіх інших універсальних предметів, але важливо дати українознавчий компонент.

Читайте також: “Українці — джерело натхнення”: Володимир та Олена Зеленські зустрілися з актором Майклом Дугласом (ФОТО)

Прямий ефір