Враховуючи, що Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) — це найбільша атомна станція в Європі, недопуск російськими окупантами інспекторів МАГАТЕ на цей об’єкт — це дуже і дуже небезпечно для Європейського континенту. Тому тиск на Москву потрібно посилювати. Таку думку сьогодні, 5 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.), член Спілки дипломатів України Олександр Левченко.
Так він прокоментував заяву Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), що російські окупанти вперше заборонили його експертам перевірити реакторні зали трьох енергоблоків ЗАЕС. Протягом двох тижнів фахівців не допускають до реакторних залів №1, 2, 6. В офіційній заяві місії також ідеться про те, що команда МАГАТЕ останніми тижнями продовжує чути регулярні вибухи на деякій відстані від станції.
“Річ у тім, що недопуск експертів МАГАТЕ — це дуже серйозний сигнал. На нього потрібно реагувати. Реагувати як попередженням російської сторони в самому Відні, де розташована штаб-квартира МАГАТЕ, попередженням представників МАГАТЕ в самій Москві, тому що це — неприпустима ситуація. Ситуація неприпустима насамперед тому, що Росія захопила чужу територію, а на чужій території — українській — ще встановлює свої правила тощо, які регулюються міжнародною угодою, стороною якої є Російська Федерація. Якщо вона не збирається їх виконувати, нехай виходить із цієї угоди, але всі мають знати, що Росія виходить з організації МАГАТЕ з контролю над ядерною енергією. Тож це буде сигнал, який сприйме цілий світ і дасть оцінку діям Кремля”, — каже Левченко.
За словами дипломата, реакція на такі дії Москви має бути дипломатичною і неополітичною.
“Вона має бути твердою, місткою, де потрібно вказати що і як очікується від російської сторони. Там прохання просте — подивитися на об’єкт ЗАЕС, перевірити те, що все там у надійному стані тощо. А те, що туди не пускають експертів, свідчить про те, що щось вони приховують на території станції, або якісь там процеси відбуваються, які вони не хочуть, щоб міжнародна громадськість знала”, — розповів він.
Водночас у 12-му пакеті санкцій ЄС проти Росії не було введено санкції проти “Росатома”. Як пояснив Левченко, вони не з’явилися тому, що російське ядерне паливо купують деякі країни Західної Європи, які не перейшли на інше паливо і наполегливо купують довгий час саме російське.
Читайте також: Відсутність графіка технічного обслуговування Запорізької АЕС — критично негативний показник, — Оржель
Нагадаємо, наразі п’ять із шести реакторів ЗАЕС залишаються у “холодній зупинці”, а четвертий енергоблок — у “гарячій зупинці” для виробництва пари та тепла, зокрема для найближчого Енергодару.