Штам коронавірусу “дельта” є набагато більш небезпечним, ніж попередні мутації вірусу. Він швидше поширюється і може вражати внутрішні органи.
Як захиститися від вірусу та чи небезпечний він для тих, хто вже вакцинувався або перехворів – розповів лікар-інфекціоніст Віктор Петров у програмі “5 вопросов на злобу дня” телеканалу UA.
– В Україні стає дедалі більше людей, які захворіли на штам коронавірусу “дельта”. Чим цей штам відрізняється від звичайного коронавірусу і чим він небезпечний?
– По-перше, ми повинні розуміти, що всі мутації виникають за географічним принципом. Штам “дельта” характерний для Сходу. Йдеться про РНК-вірус, який змінює свою генетику відповідно до певних популяційних особливостей, де він поширюється. Цей штам виник в Індії.
Особливість вірусу полягає в тому, що збільшується репродуктивне число. Тобто кількість тих людей, яких хворий може заразити, збільшується порівняно з нашим звичним коронавірусом, з яким ми вже звикли працювати. Репродуктивне число – понад шість на одного хворого. Тобто один хворий може заразити майже всю кімнату, всіх людей, які з ним контактували. Хоча раніше ми вважали, що тільки половина людей може інфікуватися при контакті з вірусом.
Якщо говорити про особливості штаму, то потрібно брати до уваги його тропність. Він вражає тонкий кишечник і товстий кишечник, виникають диспепсичні явища. Коли є характерний пронос і блювота. Такі симптоми нагадують харчове отруєння.
– Чи можуть заразитися новим штамом люди, які вже перехворіли на коронавірус?
– Не можна стверджувати, що цей штам для них є безпечним. Він небезпечний абсолютно для всіх. Тому що наш організм його сприйматиме як абсолютно новий вірус, з яким він ніколи не зустрічався. Є перехресний імунітет, який може допомогти людям не хворіти, наприклад, на пневмонію і не померти від неї. Ті люди, які вакциновані або перехворіли, у них є один плюс – імовірніше, заразившись штамом “дельта”, вони перенесуть хворобу легше, ніж ті, хто не хворів на коронавірус і не був вакцинований.
Тому потрібно зробити щеплення, поки у нас немає четвертої хвилі коронавірусної інфекції, зокрема мутованого штаму.
– Головний санітарний лікар заявив, що для отримання колективного імунітету повинні бути вакциновані 75-80% українців. Скільки для цього знадобиться часу?
– Якщо вакцинація триватиме з тією інтенсивністю, яка є зараз, то цього не буде ніколи. Швидкість вакцинації дуже повільна і, на жаль, ми не можемо говорити про те, що вакцина буде доступна абсолютно для всіх груп населення.
Є питання з вакцинацією груп ризику. Ми повинні щепити літніх людей, медиків, учителів. Ми повинні обов’язково щепити людей, які багато контактують з іншими людьми, щоб зупинити поширення вірусу.
Також важливо пам’ятати про те, що ми можемо себе захистити. Пам’ятати про дистанціювання, пам’ятати про дезінфекцію рук.
– Скільки українців повинні вакцинувати щодня, щоб з’явився колективний імунітет?
– Ми повинні вийти на обсяг 100 тис. осіб на день, не менше. Тому що потрібно юрати до уваги, що більшість вакцин потрібно вводити двічі.
Ми повинні швидко вакцинувати велику кількість людей. Це потрібно робити всіма можливими способами. Залучити до цього приватних лікарів. Залучити всіх, хто може в цьому допомогти. Всі лікувальні установи повинні мати вакцину, яка буде доступна для будь-якого громадянина України з 18 років в будь-якій установі, в будь-якій географічній точці України.
– Повертаючись до штаму “дельта”, він більше вражає людський організм. Зокрема, він небезпечний для людей з хронічними захворюваннями і для людей старшого віку. Чи небезпечний новий штам і для більш молодого покоління?
– Так, небезпечний. У нас є публікація про те, що вірус також вражає тих, кому близько 35 років. І, на жаль, люди, які перехворіли на цей штам, перехворіли не в легкій формі. Є відхилення з боку легень. Є відхилення з боку судинної системи. Наслідки, на жаль, теж дуже невеселі.
Я б радив максимально задуматися щодо вакцинації будь-яким способом, будь-якою вакциною, яка доступна в вашому регіоні. Це було б непогано для захисту від побічних дій і ускладнень, які можуть бути після коронавірусної інфекції.
– Багато людей бояться вакцинації або не вірять у вакцину. Як переконати людей, що робити щеплення від коронавірусу дійсно потрібно?
– Медична культура, яка є в Україні, – на дуже низькому рівні. Нам потрібно такі банальні речі пояснювати щодо ефективності вакцинації. Я вважаю, що держава повинна ухвалити драконівські методи, які б передбачали якісь штрафні санкції для тих громадян, які не вакцинуються через якісь свої переконання. Тому що суспільство не повинно страждати через те, що хтось не хоче вакцинуватися.
Я готовий до того, щоб, наприклад, наших громадян штрафували за відсутність вакцинації. Також дуже велика проблема в селах, в сільській місцевості, де немає джерел якісної інформації від лікарів, від медичних працівників. На жаль, там ми втрачаємо величезні маси людей, які під впливом якихось бабусь-шептух вирішують не вакцинуватися. Треба працювати з населенням. Треба обов’язково поширювати правильну інформацію й усіма способами стимулювати людей зробити вакцинацію. Це єдиний спосіб захиститися.
Нагадаємо, у ВООЗ заявляють, що ситуація з COVID-19 у світі стабілізувалася.