Небезпечніше вже немає куди: Північна Корея активізувалася в політиці залякування регіональних країн і світової спільноти, — Гриценко

Ядерна зброя КНДР. Фото: asia.nikkei.com

Північнокорейська загроза зберігається вже впродовж багатьох років, і попри численні спроби її мінімізувати та ліквідувати, на сьогодні всі ці спроби зайшли в глухий кут. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

“Чи стала КНДР небезпечнішою? Я думаю, що небезпечніше вже немає куди. Той шестисторонній формат перемовин, який існував до сьогоднішнього дня, де також брала участь і Росія, абсолютно безрезультативний. Судячи з усього, регіональні держави зараз намагаються знайти компроміс одна з одною, рецепт, як все ж таки обмежити загрозу з боку Північної Кореї”, — сказала вона.

За словами консультантки, Північна Корея не тільки за минулий рік, але й починаючи від моменту повномасштабного вторгнення Росії до України активізувалася в політиці залякування країн, що її оточують, регіональних країн і світової спільноти.

“Тому що в основному вся ця політика залякування КНДР спрямована проти США, які в Пхеньяні розглядаються як основного найлютішого ворога. Протягом цих двох років КНДР активізувала і ракетні запуски, всілякі експерименти зі зброєю, запустила розвідувальний супутник-шпигун. Найімовірніше, саме завдяки співпраці з РФ, російським технологіям і фахівцям. Вони готуються зараз до сьомого ядерного випробування. Південнокорейська розвідка підтверджує ці дані, кажучи про те, що супутники фіксують певні рухи на полігоні Пунгері, це найбільший полігон у Північній Кореї для випробування ядерної зброї”, — каже Гриценко.

Але це все, найімовірніше, спрямоване з боку Північної Кореї на привернення уваги до себе, бо без ядерної зброї маленька, бідна Північна Корея нікому не була б цікава.

“Для того, щоб примусити регіональні держави запросити Північну Корею за стіл перемовин, щоб це теж можна було гарно подати громадськості, населенню Північної Кореї, що “ось, подивіться, ми такі страшні, жахливі, нас усі бояться, тому з нами краще дружити, а не виступати проти нас”, — додала експертка.

Також Гриценко пояснила, чому активізувалася співпраця РФ із Північною Кореєю.

“Це антиамериканські ресентименти, якісь побоювання проти США, бажання скоротити вплив Штатів на світовій арені, що зробити непросто, тому що необхідно придумати і піднести альтернативу світу. Коли ми говоримо, що є погані, злі антагоністи країни, які намагаються об’єднатися, щоб підірвати, умовно кажучи, західний порядок, насправді зробити це дуже складно просто тому, що необхідна якась альтернатива в такому разі. Якщо ми хочемо підірвати один усталений порядок, довести, що демократичні ліберальні цінності — це не є добре, або це не підходить, це не те, що потрібно світові, то, відповідно, має бути альтернатива, потрібно світові щось запропонувати. Ці країни — ані КНДР, ані Росія, ані Іран на сьогодні такої альтернативи запропонувати світу не можуть. Тому й імовірність того, що в них вийде змінити демократичний ліберальний порядок, теж вельми й вельми мінімальна”, — розповіла вона.

Консультантка зауважила, що ці країни використовують одна одну для реалізації тимчасових завдань.

“У КНДР зараз дуже складна гуманітарна ситуація, є проблема з продовольством. Хоча за різними даними інформація різна. Хтось із міжнародних організацій стверджує, що в КНДР зараз масовий голод, хтось стверджує, що голод не такий вже й масовий, і там навіть не стільки голод, скільки просто недоїдання. Але це характерно було для КНДР протягом усього існування держави. Та очевидно, що санкційний режим стає дедалі нестерпнішим для КНДР, попри те, що вони адаптувалися за весь цей час до санкцій, їм складніше стає виживати під санкціями та перебуваючи в ізоляції з огляду на нинішню геополітичну обстановку. Тому вони намагаються привернути увагу регіональних держав своєю політикою залякування ракетними запусками і погрозами про те, що вони збиватимуть американські літаки або супутники, оголошувати війну, в разі чого там мало не ядерною зброєю по Сеулу бити”, — сказала Гриценко.

На її думку, це все спрямовано на те, щоб змусити регіональні держави з урахуванням США знайти новий формат перемовин, компроміс, який можна було б КНДР запропонувати.

“Часткова ліквідація ядерного арсеналу або обмеження в якісному розвитку ядерного арсеналу і модернізації. Тому що в модернізації ядерної зброї Північна Корея просунулася дійсно дуже добре за ці роки. Вони володіють технологіями, найімовірніше, яких ми навіть не знаємо, бо не маємо доступу до відкритої інформації. Але їм необхідне зниження санкційного тиску і зняття хоча б частково санкцій, щоб продовжувати функціонувати в цьому світі”, — підсумувала Аліна Гриценко.

Читайте також: Іран меншою мірою залежить від Росії економічно, а КНДР тим паче: який зиск отримує кожна з країн “осі зла”, пояснила експертка

Нагадаємо, експерт-міжнародник, депутат Верховної Ради України VI скликання Євген Добряк висловив думку, що погрози з боку лідера Північної Кореї Кім Чен Ина є частиною інформаційно-психологічного тиску на США, Японію та Південну Корею, а також спроба відвернути увагу від розв’язаної Росією війни проти України.

Прямий ефір