Не зруйнують, але істотно послаблять економіку РФ: санкції США проти “Газпромбанку” проаналізували експерти

"Газпромбанк". Фото: gettyimages.com

Низка великих китайських фінустанов перестала видавати готівку з карток російського “Газпромбанку” після того, як той опинився в списку санкцій США, повідомляють російські ЗМІ. З’явилася інформація про проблеми з обслуговуванням карт, випущених “Газпромбанком”, у двадцяти країнах. Серед них — Угорщина, В’єтнам, Німеччина, Казахстан, Катар, Туреччина, Угорщина, Об’єднані Арабські Емірати та Таїланд. 

Це один із наймасштабніших санкційних пакетів Америки проти кремлівських фінансів. Фінансовий ринок Росії вже відчуває наслідки. Курс валюти країни-агресора опустився до найнижчої з березня 2022 року позначки: 102 рублі за долар за офіційним курсом ЦБ РФ.

Нові обмеження від США

21 листопада у США оголосили про новий пакет санкцій щодо фінансового сектора країни-агресора. Під обмеження потрапили десятки російських фінансових установ, зокрема “Газпромбанк”. Він залишається головним банком для розрахунків за газ із європейськими країнами. 

Тепер його разом із дочірніми компаніями відключать від міжнародної платіжної системи SWIFT. Крім того, у Скарбниці США попередили — компанії, що співпрацюють із “Газпромбанком”, теж ризикують потрапити під обмеження.

“Ці масштабні заходи ускладнять для Кремля можливість обходити американські санкції, фінансувати й оснащувати свої збройні сили. Ми продовжимо здійснювати рішучі кроки проти будь-яких фінансових каналів, які Росія використовує для підтримки своєї незаконної та неспровокованої війни проти України”, — сказала міністр фінансів США Джанет Єллен, яку цитує сайт відомства.

Карти “Газпромбанку”, під’єднані до китайської платіжної системи UnionPay, уже перестали обслуговувати в більш ніж 20 країнах. Крім того, транзакції припинено і в низці великих банків КНР.

За словами експертів, санкції щодо “Газпромбанку” серйозно позначаться на економіці Росії.

У санкційному пакеті зазначено, що всі фінансові операції за участю “Газпрому” мають припинитися до 20 грудня 2024 року. На думку аналітиків, США так довго не наважувалися обмежувати операції з “Газпромом” через побоювання нестабільності на енергетичному ринку. Від початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну Європа істотно знизила споживання російського газу. Попри це, ризики все ще існують, зазначають експерти.

“Якщо потоки російського газу припиняться раніше, ніж очікувалося, а попит залишиться високим, наприклад, якщо зима виявиться холодною, Європа може вийти із зими з тривожно низькими запасами газу”, — сказав головний аналітик компанії Global Risk Management Арне Ломан Расмуссен у коментарі агентству Bloomberg.

Як заявив голова Національного банку України Андрій Пишний, останній пакет санкцій США торкнувся понад ста суб’єктів фінансового сектора Росії. За його словами, до списку увійшли 50 російських банків, учасники фінансової інфраструктури, а також чиновники Центробанку РФ.

“У ці надзвичайно напружені дні, коли ворог продовжує атакувати Україну, використовуючи потужне озброєння, наші партнери ще раз продемонстрували солідарність з українським народом. Це один із наймасштабніших санкційних пакетів, запроваджених США проти фінансового сектору Росії, а кожен його пункт є результатом безперервних перемовин української команди із санкційною командою Америки. До списку потрапили десятки фінансових установ. Уже можна спостерігати релізи окремих банків про зупинку валютних розрахунків”, — сказав Пишний.

Президент України Володимир Зеленський подякував президенту США Джо Байдену за запроваджений пакет санкцій, націлених проти економіки та військового бюджету РФ. Він наголосив, що це відбувається в критичний момент, і агресор має заплатити повну вартість цієї війни.

“Я вдячний Байдену та його адміністрації за потужний пакет фінансових і банківських санкцій, спрямованих проти економіки та військового бюджету Росії. Націлившись на “Газпромбанк”, один із найбільших банків Росії, а також на його шість дочірніх компаній і понад 50 інших фінансових установ, США завдають значного удару по військовій машині Путіна та ще більше ізолюють його криваву, корумповану економіку від світового ринку”, — зазначив Володимир Зеленський.

Думки експертів

Як нові економічні санкції США вплинуть на економіку Росії? Як функціонуватиме “Газпромбанк”? У чому особливість санкцій, спрямованих проти фінансового сектора? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва;
  • Ілля Несходовський, економічний оглядач;
  • Олександр Савченко, професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір, економіст; 
  • Іван Ус, кандидат економічних наук, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Олег Пендзін, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу. 

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Будь-які економічні зв’язки з РФ мають стати токсичними 

— Коли деякі політики кажуть, що санкції нібито неефективні, то це неправда. Насправді вони доволі ефективні й вони продовжують посилювати свою дію. Безумовно, необхідно працювати над тим, щоб таких санкцій було більше. 

25 листопада Велика Британія оголосила новий найбільший пакет санкцій щодо 30 танкерів тіньового флоту РФ. Цей флот дозволяє Росії, по суті, нелегально торгувати нафтою. І санкції проти нього вже починають чинити певний вплив. 

Кінцева мета санкцій полягає в тому, щоб паралізувати російську військову машину і російську військову економіку. Досягти цього можна тільки шляхом повної ізоляції. Тут необхідні не тільки первинні санкції, які спрямовані проти російських компаній і російської держави. Також необхідно активно впроваджувати вторинні санкції, які спрямовані проти тих, хто веде торгівлю з Росією. Потрібно зробити будь-які економічні зв’язки з РФ максимально токсичними й тоді вдасться повністю паралізувати російську військову машину.  

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Санкції проти “Газпромбанку” було запроваджено без попередження

— З моменту введення санкцій проти інших російських банків, “Газпромбанк” істотно наростив свої обсяги. Це пов’язано з тим, що більшість російських компаній, які здійснювали міжнародні розрахунки, перейшли саме в цей банк.

Усі розрахунки за російський газ, (Європа продовжує купувати російський газ, як трубопровідний, так і скраплений) здійснювалися через “Газпромбанк”. Також через нього здійснювалися розрахунки за нафту, яку отримували Китай та інші країни. Таким чином, “Газпромбанк” зосередив у собі величезну кількість міжнародних розрахунків. 

Коли санкції вводять після попереджень, то ефект від них — мінімальний, оскільки компанії або банки можуть підготуватися до майбутніх обмежень. Вони готуються до того, щоб здійснювати свої розрахунки через якісь прокладки, відкривають їх в інших країнах, ускладнюють розрахунки. 

Санкції проти “Газпромбанку” були введені без попередження. Відповідно, зараз розрахунки, як мінімум на місяць, точно припиняться. 

Водночас США не ввели санкції проти абсолютно всієї банківської системи, і якісь дрібні, але не в таких обсягах, обороти залишаться. 

“Газпромбанк” здійснює ще таку псевдооперацію: коли Путін ще 2022 року заборонив приймати розрахунки в доларах, то для того, щоб виконати це абсолютно бездарне і дурне рішення, почали малювати таку схему — начебто як європейські компанії приставляють гроші “Газпромбанку”, а він обмінює долари на рублі й, відповідно, уже рублі надходять у Росію. А тепер, оскільки банк, який це може зробити, буде відсутній, можна сказати, що розрахунки за газ зупиняться на досить довгий час — як мінімум на один-два місяці. 

ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО: “Газпромбанк” обслуговує тіньовий імпорт

— “Газпромбанк” проводив розрахунки не тільки за російський газ, а й за військові постачання. Звичайно, військові постачання так прямо не називалися, скоріше, це те, що ми називаємо тіньовим імпортом — заборонені товари та товари подвійного призначення. Усі вони були предметом платежів через цей банк. 

Причина, чому всі ці три роки повномасштабної війни не чіпали “Газпромбанк”, полягає в тому, що через нього йшли транзакції з купівлі західними країнами російського газу. І йдеться не тільки про Європу. Навіть США купували скраплений газ у Росії, а потім перепродували його в Європу. Це було раніше, але вже під час повномасштабної війни. 

“Газпромбанку” зараз дозволили допрацювати ще приблизно два тижні, щоб не ставити під удар європейських одержувачів російського газу. Зараз багато транзакцій буде доведено до кінця, але вже наступні проходитимуть через інший банк. 

Нові санкції, звісно, не зруйнують повністю банківську та економічну систему Росії, але натомість зможуть їх послабити. Наразі Росія муситиме переробляти сотні тисяч договорів “Газпромбанку” і намагатися проводити всі ці операції через інші банки, які ще не перебувають під санкціями. Деякі іноземні банки, які ще працюють у РФ, задумаються про те, чи йти на таку співпрацю. Адже в цьому разі до них підвищиться увага міжнародних перевіряльників щодо проведення банківських операцій з підсанкційних постачань і обходу санкцій.

У цьому списку санкцій близько 50 дрібних російських банків. У них виникнуть такі самі проблеми, як у “Газпромбанку”. Тепер потрібно відстежувати, куди вони всі перемістять свої контракти для проведення міжнародних транзакцій, а потім уже завдати контрольного пострілу. Важливо зазначити, що під санкції потрапили й дочірні структури всіх цих банків, які продовжували працювати в Європі.

Тепер і вони перестануть сприяти проведенню тіньових операцій, платежів з обслуговування російської агентури, якої дуже багато в Європі та в усьому світі. 

ІВАН УС: США підняли ставки

— За майже вже три роки повномасштабної війни стало очевидно, що найефективніші санкції — це ті, які стосуються фінансового сектора. Сполучені Штати Америки зробили, як мені здається, дуже вагомий крок, коли внесли “Газпромбанк” до санкційного списку, адже через нього здійснюються платежі за російський газ. 

Буде логічно припустити, що тепер не можна буде розраховуватися за російський газ у доларах США. Природно, можна буде шукати євро або інші валюти, але подивимося, якою буде реакція Єврокомісії. Складнощі з розрахунками є найбільшим ударом по російській економіці. Реальна проблема виникає через те, що Росія тепер не зможе розрахуватися за важливі для неї імпортне постачання. Зараз же перевірятимуть, чи має імпорт стосунок до військово-промислового комплексу РФ, а на це потрібен час. Час — це гроші, тому тут і виникають проблеми. 

Ця проблема багато в чому розганяє у РФ інфляцію, а також інші складнощі в російській економіці. Очевидними ці складнощі стануть у міру скорочення світових цін на нафту наступного року. Нафта — це основа російської економіки, і що нижча ціна на нафту, то ближче російська економіка до свого краху.  

Ми вже маємо заяву міністра закордонних справ Угорщини про те, що це нові санкції США — це дуже поганий крок, який не варто було робити. Але це, в першу чергу, сигнал Європейському Союзу про те, що потрібно серйозніше ставитися до наростання санкційного тиску на Росію. Багато в чому санкції не дали очікуваного ефекту саме через те, що їх вводили не всеосяжно, а крок за кроком. 

Зараз США підняли ставки. Будемо чекати нового пакета санкцій від Європейського Союзу, але я не впевнений, що там будуть санкції проти “Газпромбанку”. 

ОЛЕГ ПЕНДЗІН: Росію вже практично витіснили з алмазного ринку

— Найбільша алмазодобувна компанія Росії “Алроса” закриває рудники та звільняє персонал. Це наслідки західних санкцій на російські алмази, які призвели “Алроса” до втрати головних ринків збуту. Обмеження були введені 14-м пакетом санкцій, який ЄС запровадив у червні цього року.

Загальний обсяг торгівлі російськими алмазами до введення санкцій становив до 5 млрд доларів на рік. Найбільшими споживачами в Європі були Нідерланди та Швейцарія. Коли Швейцарія в серпні остаточно приєдналася до 14-го пакету санкцій — стався обрив світових російських ринків. 

На сьогоднішній момент Росія практично повністю викинута з ринку необроблених алмазів.

З введенням санкцій дається адаптаційний період для світового бізнесу, щоб він міг знайти альтернативних постачальників необроблених алмазів. Наприклад, це було важливо для Індії, в алмазообробній галузі якої зайнято 2,5 мільйона осіб. З вибором нових постачальників необроблених алмазів у бізнесу не було проблем, оскільки ринок структурований і всі видобувні компанії відомі. 

Поки діятиме санкційна політика проти російського алмазного ринку, “Алроса” навряд чи повернеться на світовий ринок алмазів. Алмазний ринок надзвичайно організований і він досить жорстко контролюється світовими асоціаціями, а питання, пов’язані з так званими кривавими діамантами, дуже жорстко відстежуються. Запроваджено суворий контроль, щоб такі алмази не потрапляли на світовий ринок і не були джерелом для фінансування терористичної діяльності. 

Без паспорта походження каменю жоден ювелірний виробник не візьме його для подальшої обробки. Ба більше, всі продажі відбуваються виключно через організовані ринки. Через найбільш відому алмазну біржу в Антверпені (Бельгія) до санкційних обмежень проходило до 70% російських алмазів. Близько 27-28% алмазів йшло в Індію для обробки. І зважаючи на таку організованість ринку, у російської алмазної промисловості практично немає можливості продавати свою продукцію тіньовим способом. 

Читайте також: Війна відтягнула всі ресурси: плачевний стан російської економіки проаналізували експерти

Прямий ефір