Рік тому Росія виводила свої війська із Київської, Сумської та Чернігівської областей. У Міноборони РФ заявили публічно, мовляв, це такий “жест доброї волі” нібито для покращення переговорного тла. Але насправді російська армія була просто розгромлена під Києвом, передає FREEДОМ.
24 лютого 2022 року російська армія з північного напрямку почала рух углиб України. До початку березня в облозі опинилися Суми та Чернігів. Під Києвом у бінокль росіяни розглядали Батьківщину-мати, проте далі просунутися не могли. Українське угруповання, бувши не численнішим за російське, змогло зупинити окупантів, наступ забуксував.
Росія намагалася діяти звичним методом нарощування зусиль, посилаючи нові та нові війська, наприклад, у Бучу. Але вони також там гинули під ударами української артилерії.
“Погане планування, погане знання обстановки, погане постачання. Загалом все погано, все. Вони розраховували на авось, на російський авось, а що як прокотить. Не прокотило”, — каже військовий експерт, полковник СБУ Михайло Притула.
Російські сили не були готові до такого запеклого спротиву, кажуть експерти. План взяти Київ за три дні — провалився, іншого Міноборони РФ не мала.
“Це було наслідком поганої роботи, скажімо так, розвідки, неадекватного сприйняття дійсності та нерозуміння України як країни, як народу. І, власне, вони просто були не готові. Вони розтягнули тили на 200 кілометрів, інколи ж на 300 кілометрів. Вони перебували у переважній меншості без постачання, без боєкомплекту, без палива, без їжі”, — додав Притула.
Протягом березня паритет сил поступово став переходити на перевагу ЗСУ та Територіальної оборони. Партизанські методи боротьби підірвали здатність Росії повноцінно постачати свої війська. Слідом: голод, паніка, дезорієнтація в місцевості та великі втрати. В оточення стали потрапляти вже розрізнені російські угруповання.
“У наших захисників з’явилася можливість перейти до більш ініціативних дій, була застосована, по суті, натовська методика, коли противника спеціально затягують в пастку і там просто методично розстрілюють. Що, наприклад, трапилося з російськими окупантами в районі Броварів, що, своєю чергою, і цей розгром 90-ї танкової дивізії під Броварами став можливістю запустити процес для звільнення Київщини та Чернігівщини”, — сказав експерт Defense Express Іван Киричевський.
Про захоплення української столиці до кінця березня у Кремлі вже ніхто й не думав, навіть утримувати захоплені території Сумської, Чернігівської та Київської областей російські сили просто не могли. У Міноборони РФ ухвалили рішення вивести на територію Росії хоча б те, що залишилося від початкового військового угруповання. Однак публічно у Кремлі це назвали “жестом доброї волі”.
За словами військових аналітиків, події на північному напрямку описуватимуть у підручниках як історію великої невдачі та прорахунку російського командування, а також героїчного опору українського народу.
Читайте також: Річниця визволення півночі: як українські військові в Гостомелі зірвали кремлівський “бліцкриг” (ВІДЕО)