У Збройних силах України розпочав роботу підрозділ “Очі Яструба” — перший у світі бойовий підрозділ безпілотної авіації. Воно складається винятково з аеророзвідників. Високомобільні групи військових будуть виявляти ворожі цілі та збирати дані про переміщення противника, використовуючи тактику бджолиного рою. В арсеналі нової військової одиниці — літальні апарати шести різних типів, інформує FREEДОМ.
З початку повномасштабного вторгнення Руслан вступив до лав ЗСУ. Вже в перші тижні війни чоловік освоїв управління стратегічним безпілотником, хоча раніше не мав стосунків із такими машинами. Його пташка літає на відстань до 200 кілометрів. У новому підрозділі, крім таких апаратів, є менші крилаті дрони, і кілька видів коптерів.
Найменший, швидкий, але складний в освоєнні — ФПВ-дрон. Для його керування пілот надягає окуляри, і керує польотом від першої особи. Через складнощі управління майбутні пілоти спочатку отримують 40 годин нальоту на спеціальному симуляторі — і лише потім переходять до тренувань із реальною машиною.
“Взагалі дуже специфічне управління. Він відгукується на кожен рух. І що взагалі потрібно від пілотів у цьому дроні — це такі самі вимоги, наприклад, як процесора комп’ютера. Тобто швидко опрацьовувати дані. У цьому дроні те саме. У тебе швидко з’являється перешкода, швидко з’являється завдання, і мозок повинен швидко обробити його, і дати команду твоїм рукам. Руки виконують зазвичай дуже дрібну моторику. Це ми й вивчаємо на симуляторі”, — каже солдат підрозділу “Очі Яструба” із позивним “Мамай”.
Кожного учасника підрозділу вчать керувати декількома видами дронів — так пілоти можуть замінювати один одного на різних завданнях. У межах однієї такої місії можуть бути залучені як стратегічні крилаті БПЛА, так і найменші та найшвидші ФПВ-дрони.
“Повністю зробити непомітним постріл з великої гаубиці — неможливо. Іде купа пилюки, летять гілки. Ми це помічаємо з великого дрона. Далі використовуємо в спарці з великим бортом або такі маленькі, або інші — ті ж самі “Мавіки”. Він летить ближче і розглядає детально ту ділянку. При тому, коли ми знаходимо ворожий якийсь вогневий засіб, — ми зв’язуємося через аналітичний центр зі змішаними підрозділами. І вже вище командування ухвалює рішення щодо ураження цієї цілі”, — розповідає солдат підрозділу “Очі Яструба” з позивним “Цвях”.
Конкретна кількість пілотів у підрозділі, а також номенклатуру техніки тримають у секреті. Але за заявами командира, “Очі Ястреба” можуть покрити територію 960 кв. км. При цьому швидкість стане другою головною особливістю нової структури. Пілоти доїжджатимуть до потрібної точки на позашляховиках багі та за 12 годин розгортатимуть пункти управління для складних операцій. А вся інформація з дронів передаватиметься до командних пунктів у режимі онлайн. За словами командира підрозділу, напрям аеророзвідки зараз дуже затребуваний. При цьому в пріоритеті на набір — люди з нестандартними для основних частин ЗСУ навичками.
“Підрозділ аеророзвідки не складається з одних операторів. У нас також є і водії, і кухарі, і працівники логістичної сфери. Тобто нам потрібні усі сучасні адекватні люди. Але якщо говорити саме про пілотів та операторів безпілотників — то, звичайно, зручнішими для навчання є люди мотивовані, які пройшли якесь навчання і мають навички в комп’ютерних іграх і які розвиваються в цьому”, — сказав командир підрозділу “Очі Яструба” Андрій Сухий.
Очікується, що незабаром у ЗСУ з’явиться більше таких підрозділів, сконцентрованих на безпілотниках. Єдина складність у тому, що дрони на передовий — витратний матеріал. Тому “Очі Яструба” закликають допомогти їм із закупівлями дронів.