Щодня українські воїни знищують десятки одиниць російської військової техніки. Російський військово-промисловий комплекс (ВПК) покриває ці втрати за рахунок нарощування виробництва.
Країна-агресор змогла знайти шляхи обходу введених проти неї санкцій та наростила постачання контрабанди.
У багатьох випадках отримані безпілотники або деталі до певних видів озброєння не є якісними. Звідси — зростання кількості бракованої техніки та снарядів.
Про те, що сьогодні на озброєнні РФ, як і за рахунок чого збільшилися обсяги виробництва ВПК Росії, і чи можуть з’явитися нові види озброєння — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Віктор Ягун, військовий та громадський діяч, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.)
ІВАН СТУПАК: РФ має перевагу у безпілотниках
— Ми бачимо, як свіженькі танки, ще у фарбі відправляють на фронт. Тобто те, що зробили, одразу йде на фронт. Немає можливості відправляти щось у тили. Все необхідно на фронті буквально на позавчора чи навіть на минулий рік.
Здавалося б, резерви безмежні. Але вже у липні минулого року пішли розмови про те, що зніматимуть із консервації старі танки Т-55. Це вже був перший дзвіночок, що якщо війна зараз не зупиниться, у хід піде мотлох. Так і сталося.
Російська пропаганда періодично показує якісь безпілотники нові. До речі, їхні назви безпілотників такі ж характерні, як і вся їхня армія — “Упир”.
Якісь разові речі можуть зробити, але про серійність говорити не доводиться. Вся серійність РФ покладається на серійне постачання техніки з-за кордону. Зокрема, із Китаю.
Наші військові, на жаль, фіксують на фронті появу величезної кількості нових комерційних безпілотників. Вони можуть там до десятка одиниць над однією локацією кружляти. У цьому перевага так, є.
Російська корупція — це один із головних союзників України у цій війні. Напевно, не менше, ніж усі країни Заходу, Північноатлантичний союз. Якби не було у нас у союзниках російської корупції, такої глибинної, масштабної, то нам було б набагато важче.
Дуже велика кількість приписок, обманів у рапортах про кількість виробленої техніки, та про кількість, що знаходиться на складах.
Було багато повідомлень, що ці роботяги, які знаходяться на військових заводах, виходять у три зміни, але більшу частину часу вони сидять там у карти грають, у доміно, де можна склянку розчавлять.
Про кількість виробленої техніки важко говорити. Це потрібно почути дані нашої розвідки.
Саме залізо зробити — не проблема. Його можна зробити. Але воно не годиться для сучасної війни XXI століття. Необхідна наявність висококласних високоточних приладів, яких у Росії банально немає.
Прилади нічного бачення на танки, тепловізори, найрізноманітніші датчики, оптика — це все РФ робити не може.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Дуже багато браку
— Усе залежить насамперед від того, наскільки повною мірою забезпечуватиме контрабанда електронікою, запчастинами російський ВПК.
Зараз ми можемо констатувати, що російський ВПК ненабагато зміг наростити виробництво ракет. Зокрема, йдеться про ракети Х-101 та “Калібр”.
Зараз у Росії налагоджений процес контрабанди краще, ніж це було на початок повномасштабного вторгнення в Україну. Росія знаходить шляхи забезпечення себе необхідними запчастинами.
Не завжди ці запчастини справді високотехнологічні. Іноді вони за характеристиками відстають від тих, які використовувалися. Дозволяють тимчасово замінити та зберегти функціонал завдання ударів, але при цьому не зберігаючи характеристики, такі, як точність.
Ми можемо зазначати, що російські так звані високоточні ракети, які й до цього мали значно більше відхилення, ніж заявлялося відкрито за характеристиками, можуть відхилятися на відстань понад 50 метрів від цілі. Це говорить про якість нових електронних комплектуючих. Проте ці ракети виробляються.
Самі росіяни бачать, як із умовно нових модернізованих танків Т-72, Т-80 БВМ і навіть Т-90М “Прорив” російська армія все більше пересідає на Т-62, Т-54, Т-55. Це негативно впливає на загальний бойовий дух.
Вони не можуть стрибнути вище за свою голову. Коли вони починають нарощування виробництва, наприклад, боєприпасів, дуже багато браку з’являється.
Бракована продукція допускається до застосування тому, що відсутній технічний контроль.
Так, вони змогли завдяки контрабанді наростити виробництво на 10-15% крилатих ракет Х-101. Але не всі з цих ракет є досить якісними. І це відбивається вже дзеркально на більш масовому виробництві.
Якщо вони, наприклад, за місяць можуть зробити 35 ракет Х-101, то з них одна-дві будуть браковані. Це серйозна проблема для виробництва такої невеликої кількості партій.
Якщо ми говоримо про виробництво таких снарядів, як 152 мм або 122 мм, то з 10 тисяч таких боєприпасів 100-200 або навіть 500 можуть бути браковані та самодетонуючі.
Військово-промисловий комплекс Росії, намагаючись наростити свій виробничий процес, свої обсяги, деградує, і це виробництво тільки буде надалі шкодити самій військовій машині Росії.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Буде не більше 20 ракет за один залп
— У них за кількістю ракет залишилося близько 15% того, що було на початок повномасштабного вторгнення.
Але їхня промисловість може виробляти досить велику кількість ракет. Ну, наприклад, вони можуть виробляти на місяць приблизно 35 ракет Х-101, дві ракети “Кинжал”, приблизно п’ять “Іскандерів” та 25 “Калібрів”.
Ось такою кількістю ракет, яку вони виробляють, вони атакуватимуть.
Думаю, що кількість обстрілів не скорочуватиметься, але запускатиметься не більше 20 ракет на один залп. Не можна сказати, що це мало, але в порівнянні з 70-80 ракетами, як у них іноді були залпи, це менше.
Вони постійно атакуватимуть. Для них це принципово.
ВІКТОР ЯГУН: Виробництво збільшилось
— Вони намагаються якось змінити конструкцію тих чи інших ракет у напрямку, щоб їх модернізувати таким чином, щоби менше було деталей і менше було електроніки. Ракети будуть слабкіше оснащені.
Вони можуть збільшити виробництво, і намагаються зробити це однозначно. Як вони це робитимуть? Напевно, єдиний захід, який вони можуть зараз застосувати, це метод якихось репресій, збільшення конфіскації приватної власності, використання робочих рук ув’язнених.
Це саме ті методи, які були використані під час Другої світової війни за Сталіна. Інших методів стимулювати виробництво у них просто не залишилося.
Запас комплектуючих вони створили ще давно. Напевно, перед початком активних дій.
Треба розуміти, що активно працюють їхня розвідка, і підприємці в різних країнах намагаються обминати санкції. Є сірий імпорт. Це все працює.
Ми отримуємо інформацію після збитих ракет, які передаємо нашим партнерам, що допомагає виходити на ті фірми, країни, які допомагають Росії обходити санкції. Таким чином можна організувати зустрічні санкції та закривати всі лазівки. Наскільки це ефективно — дивитимемося в майбутньому.
Поки що, на жаль, треба констатувати, що Росія збільшила виробництво озброєння, у тому числі й високоточного та використовує всі лазівки для того, щоб продовжувати у цьому ключі працювати.