Структура російської пропаганди охоплює не тільки федеральні телеканали, але й широкий спектр ресурсів, включно з блогерами, спецслужбами, музикантами, акторами, освітніми установами та зовнішніми агентствами. Ця багатогранна екосистема створює і підтримує інформаційне поле, спрямоване на вплив як всередині країни, так і за її межами. Про це сьогодні, 20 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Сергій Жуков.
“На російську пропаганду працюють не тільки федеральні телеканали, які фінансуються безпосередньо з бюджету, і не тільки телеканали та медіаресурси, які фінансуються “Газпромом”, — вона містить безліч структурних підрозділів”, — сказав він.
Так, крім федеральних каналів, як-от ТАСС, “Первый канал”, “Россия сегодня”, ВДТРК і медійного пулу “Газпром-медіа”, до якого входять великі телеканали, як-от “ТНТ”, а також блогерські агентства, існує мережа нібито незалежних блогерів.
“Тобто вони не входять до блогерських агентств, що фінансуються російськими корпораціями, але отримують гранти з фонду президента. Наприклад, відомий Дмитро Пучков — “Гоблін” — цього року отримав близько 20 млн на створення своїх проєктів для YouTube. Але, як і всі російські YouTube-ри, він перебрався на Rutube і “ВКонтакте”, — розповів Жуков.
Аналітик нагадав, що на пропаганду працюють російські спецслужби, які створюють свій контент і здійснюють інформаційні психологічні операції (ІПСО), включно з діяльністю на території України.
“Нам відомі підрозділи ФСБ, ГРУ, і Служба зовнішньої розвідки теж грає на цьому полі. Є ще така група, як російські “воєнкори”, частина з яких працює на ГРУ, інша — на ФСБ, і ще частина є співробітниками російських федеральних телеканалів, які контролюються безпосередньо з бюджету. Тобто це величезна екосистема”, — наголосив він.
Жуков розповів, що до системи пропаганди також долучені музиканти, артисти кіно і телебачення, освітні установи.
“Так, у 2023 році було ухвалено нові концепції викладання історії у вищій школі, курс навчальний замінено на курс пропагандистський. Підручники з історії Росії — чиста пропаганда, яка впроваджується в голови підлітків, а промови Путіна стають навчальними посібниками”, — акцентував аналітик.
Крім того, експерт виділив діяльність “Россотрудничества” за кордоном, створеного нібито для просування “російської культури”.
“Насправді “Россотрудничество” є інструментом м’якої сили і пропаганди, просування російського порядку денного за кордоном, це агентурні хаби для вербування агентів впливу за кордоном. Тобто російська пропаганда — величезна екосистема, про яку можна довго розповідати і яка не зводиться тільки до кількох телеканалів із Соловйовим, Кисельовим і Скабєєвою”, — підсумував Сергій Жуков.
Читайте також: Кремлівський режим піднімає радянські методички: як у РФ повертається каральна психіатрія, розповів адвокат