Не тільки слова підтримки, а й конкретні меседжі США: підсумки візиту Блінкена в Україну підбили експерти

Ентоні Блінкен в Україні. Фото: twitter.com/SecBlinken

США схвалили новий пакет озброєння та боєприпасів у рамках Ініціативи безпекової допомоги Україні (USAI) на 600 млн доларів.

Напередодні державний секретар США Ентоні Блінкен оголосив про надання нового пакета допомоги Україні на суму понад 1 млрд дол. До цього пакета якраз і входять 665 млн дол. для військової підтримки та цивільної безпеки України.

Блінкен зробив цю заяву, перебуваючи з офіційним візитом у Києві. Однак це був не єдиний вагомий меседж держсекретаря США в українській столиці.

Про зерно, “формулу миру” та енергетичну безпеку

Ентоні Блінкен відвідав Україну 6-7 вересня. Він розпочав візит до України з відвідин Берковецького кладовища. Разом із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою Ентоні Блінкен вшанував пам’ять загиблих українських захисників, а також виступив зі спільною заявою з міністром закордонних справ України. Крім того, першого дня візиту Блінкен зустрівся з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, а також взяв участь у третьому Саміті перших леді та джентльменів.

Про підсумки переговорів держсекретаря США з президентом України Володимиром Зеленським повідомила пресслужба українського лідера. Під час переговорів Зеленський наголосив на нагальних оборонних потребах українських захисників, зокрема в далекобійній зброї, артилерії та бронетехніці. З огляду на продовження ракетного терору з боку Росії, також було наголошено на необхідності зміцнення спроможностей України в ППО.

Зеленський подякував державному секретарю, президенту Байдену та всьому американському народу за підтримку України.

“Я вдячний за те, що США є лідером в оборонних питаннях, забезпечують консолідовану міжнародну підтримку в наданні необхідної зброї. Український народ, Збройні Сили цілком це розуміють і щиро вдячні за це”, — сказав президент.

Під час зустрічі співрозмовники приділили окрему увагу реалізації української “формули миру” та підготовки до ключових міжнародних заходів.

Детальніше про мирний план розповів міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на спільній пресконференції з Ентоні Блінкеном

“Окремо в нас, звісно, було велике питання про “формулу миру”. Ми скоординували подальші кроки щодо зміцнення, розширення кола учасників цієї ініціативи президента Зеленського. Ми констатували, що “формула миру” — базовий план припинення війни в Україні”, — сказав Кулеба.

За його словами, у “цьому є історичний момент”, оскільки вперше правила припинення війни визначаються не третьою стороною, не агресором, а самою країною, на яку напали.

“Тому тут ми домовилися про конкретні кроки, які будемо спільно робити”, — розповів глава МЗС.

Україна і США вважають експорт українського зерна “дунайським коридором” найперспективнішим і працюватимуть над його розвитком.

“Кілька слів про експорт зерна. Наші позиції абсолютно збігаються. Ми вважаємо, що найбільш перспективним є дунайський коридор і будемо працювати над його розвитком”, — сказав Кулеба.

У другий день візиту головного дипломата США зустріли українські прикордонники на своїй базі в Київській області.

Блінкен побував у школі в селі Ягідне Чернігівської області. Він оглянув підвал навчального закладу, де російські війська під час окупації тримали в полоні 367 мешканців села, включно з людьми похилого віку та дітьми.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль спільно з держсекретарем США Ентоні Блінкеном відвідали один з енергетичних об’єктів України, де ознайомилися з перебігом підготовки до опалювального сезону та роботами із захисту інфраструктури. Глава українського уряду акцентував, що США — серед лідерів у координації енергетичної допомоги Україні у форматі G7+.

Шмигаль зазначив, що в умовах протистояння російській агресії США є найбільшим контрибутором безпосередньої бюджетної підтримки України — близько 20,5 млрд доларів, що становить третину всієї бюджетної допомоги.

“Ми особливо цінуємо той факт, що ці кошти надані у вигляді грантів, що зменшує навантаження на суму державного боргу України в цей непростий для нас час. Наша окрема подяка за надзвичайну підтримку США, надану в рамках спільного зі Світовим банком проєкту підтримки державних видатків для забезпечення сталого державного управління в Україні, так званий проєкт Peace in Ukraine, який реалізується з червня 2022 року. У межах проєкту Україна вже отримала фінансову підтримку Сполучених Штатів”, зазначив прем’єр-міністр України.

Про військову підтримку

Держсекретар США відзначив “гарний прогрес у контрнаступі” ЗСУ і від імені своєї країни запевнив у довгостроковій підтримці України.

“Ми хочемо переконатися в тому, що Україна має все необхідне не тільки для успіху контрнаступу, а й для того, щоб у довгостроковій перспективі вона мала сильну обороноздатність, щоб у майбутньому подібне не повторилося”, — заявив Блінкен.

Він також повідомив, що США вперше передадуть Україні конфісковані в російських олігархів, які потрапили під санкції, активи.

“Ми вперше передаємо Україні активи, конфісковані у російських олігархів, які потрапили під санкції, які тепер будуть використовуватися для підтримки українських військових ветеранів”, — заявив він.

Новий пакет військової допомоги США Україні виділили із запасів Пентагону. Це означає, що обладнання потрапить на фронт найближчим часом.

У новий пакет оборонної допомоги США входить:

  • обладнання для підтримки та інтеграції систем ППО України;
  • додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS);
  • 105-мм артилерійські постріли;засоби радіоелектронної боротьби та протирадіоелектронної боротьби;
  • руйнівні боєприпаси для розчищення перешкод;
  • обладнання для розмінування;
  • підтримка та обладнання для навчання, технічного обслуговування та підтримки.

Допомога, яку надають США, йде з раніше затверджених Конгресом коштів. Президент Джо Байден запросив ще 24 млрд доларів на військову та гуманітарну підтримку України в останні місяці 2023 року. Але поки що не зрозуміло, скільки з цієї суми буде затверджено. Розгляд запиту Байдена на фінансування стане перевіркою готовності Сполучених Штатів і далі підтримувати Україну в її боротьбі з російськими окупантами.

Коментарі експертів

Це вже третій візит Ентоні Блінкена в Україну під час повномасштабної війни. Востаннє він відвідав Київ рік тому, 8 вересня, і тоді він зустрівся з українським лідером, відвідав зруйнований російськими окупантами Ірпінь і зустрівся в київському госпіталі з дітьми, які постраждали внаслідок російської агресії.

Які цілі переслідують США, підтримуючи відносини з Україною на такому високому рівні, — в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України;
  • Карина Орлова, журналістка з Вашингтона;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”.

ПАВЛО КЛІМКІН: Блінкен прибув до Києва не для короткої зустрічі, це обговорення на години

— Коли держсекретар США приїжджає до Києва, природно, це не заради обговорення одного або двох питань. Це про стратегію, про те, як ми працюємо разом, як далі складатимуться фінансова допомога і постачання озброєнь. Це про те, як ми взаємодіємо із західним світом. Це розмови на години.

Я знаю Ентоні Блінкена дуже давно, він працює з нами не просто, як той, кому належить. Це людина, яка має до України особливу симпатію.

Це людина, яка має цінності. Тому візит, звісно, дуже важливий, природно, для підготовки візиту Володимира Зеленського до Штатів. Поговорити, окреслити теми, ключові результати теж дуже важливо.

КАРІНА ОРЛОВА: Завдання Блінкена в Україні — подати сигнал світу

— Одна з причин приїзду Блінкена в Україну — продемонструвати підтримку. Але крім цього він мав намір оцінити хід українського контрнаступу. Тому що все пішло трохи не так, як очікували, принаймні, як очікувала широка громадськість. Контрнаступ йде повільно, хоча останні тижні ми спостерігаємо великі успіхи України на фронті.

Також Блінкен допоможе Україні підготуватися до виступу в ООН у вересні на сесії Генасамблеї. Це дуже важливо, тому що Україна і США мають продемонструвати єдиний фронт, що США є гарантом допомоги і що весь світ теж має допомагати Україні.

Візит Блінкена є гарною підмогою у зв’язку з наближенням щорічної сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку.

Блінкен — дипломат. Він не військова людина. І він якраз у частині проєктування зовнішньополітичного меседжу. Він символізує загальний напрямок зовнішньої політики США. Американці самі собі знають, що вони будуть підтримувати, але їм важливо проєктувати це на світ, щоб домагатися ширшої підтримки України з боку інших країн.

Зверніть увагу, не все так гладко було з боку деяких західноєвропейських країн щодо України. Німеччина взагалі неохоче почала давати зброю. Тепер ситуація змінилася. Американці все одно дають за підсумком найбільше зброї. Але якщо брати новітню і далекобійну зброю, то її переважно постачає Україні Європа.

Американці не тільки задають тон зовнішній коаліції, а й гарантують цей курс.

Підтримка з боку адміністрації Байдена нікуди не дінеться. Ніхто свій курс не змінить з багатьох причин. Насамперед тому, що це відстоювання принципів, на яких заснована сама країна. Можливо, це цинічно прозвучить, але, тим не менш, це курс, який обрала адміністрація Джо Байдена, і ніхто не буде його змінювати на 90 або 180 градусів напередодні виборів.

Адміністрація Байдена ставить на успіх і на перемогу України. Вона ставить на поразку Путіна, на його стримування.

Дії адміністрації Байдена не залежать безпосередньо від громадської думки, яка дійсно трохи просіла завдяки республіканським виборцям.

Але потрібно розуміти, що на громадську думку дивляться республіканці і трампістський фланг. Трампісти розпалюють риторику, що потрібно терміново припинити допомогу Україні.

Потрібно дивитися на політичні битви, які розгортатимуться в Конгресі й стосуються ухвалення бюджету. Наприклад, 30 вересня настає дедлайн щодо фінансування уряду США. Республіканці-трампісти торгуватимуться за те, щоб якимось чином скоротити допомогу Україні або якимось чином її змінити.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: США триматимуть глобальний порядок денний і не змінять риторику

— Мені здається, допомога в 1 мільярд доларів — це не ключові підсумки приїзду Блінкена. Призначено низку зустрічей на найвищому рівні щодо синхронізації позицій України та США.

Я думаю, що обговорили цілий комплекс питань — від, перш за все, військової специфіки та просування контрнаступу, необхідності нової техніки за запитами Генерального штабу, і фінансової, економічної підтримки. Плюс, зокрема, ні для кого не повинно бути якихось несподіванок на зустрічі в США саміті Організації Об’єднаних Націй.

Тобто відбулася робоча зустріч максимального рівня, яка має повністю синхронізувати позицію між США та Україною, і мільярд доларів на озброєння точно зайвим не буде.

Архітектура світової безпеки зараз, якщо не повністю знищена, то перебуває в дуже хиткому становищі. І зараз якраз світ стоїть на порозі визначення цієї нової конфігурації світової безпеки, і Сполучені Штати для свого розвитку, для своєї участі в майбутніх процесах, звісно ж, будуть активно брати в цьому участь. А це точно не ізоляціоністська стратегія. Це в будь-якому разі глобалізм. Тому Україна, звичайно ж, може, я переконаний, розраховувати на стабільну і постійну підтримку з боку нашого стратегічного партнера Сполучених Штатів Америки.

Світ змінився, і сприйняття світу змінилося. Російська агресія проти України дуже багато змінила. Усі зрозуміли, що відсидітися десь у своєму маленькому будиночку не вийде.

До речі, про виділення позачергової допомоги Україні говорили представники обох палат і партій. Вони говорили про те, що не повинні зупинятися в допомозі Україні, і нарощуванні свого військового потенціалу, щоб бути здатними захистити себе. Такі заяви з вуст республіканців насамперед говорять про те, що вони вже не підуть за ізоляціоністським сценарієм у будь-якому разі. А саме туди тримав вектор Дональд Трамп під час свого президентства.

Читайте також: Багато що з візиту Блінкена залишилося за кадром — думка

Прямий ефір