Не тільки онлайн: як Захід контролює свою зброю в Україні — розбір експертів

Українські військові на фронті. Ілюстративне фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

Уже понад рік в Україні працює спеціальна комісія, яка моніторить усю матеріальну та технічну допомогу, що надається Сполученими Штатами Америки. Серед іншого, американські фахівці контролюють використання зброї, отриманої Україною під час воєнного стану.

Інші західні країни-партнери теж мають можливість моніторити зброю, яку надали Україні для захисту її території та відбиття російської агресії.

Особливо актуальним це питання стало на тлі заяв російської пропаганди, яка намагається очорнити Україну — нібито країна продає західну зброю третім особам, зокрема терористичній організації ХАМАС.

Усе прозоро, без скандалів

Наприкінці вересня в Держдепі США заявили, що зброя, яку Україна отримує для протистояння російській агресії, використовується належним чином, і випадків потрапляння її в чужі руки не виявлено. Це не перша заява від партнерів офіційного Києва про те, що зброя перебуває під контролем.

“Ми запровадили суворі механізми контролю, це також стосується гуманітарної та економічної допомоги, яку ми надаємо”, — сказав прессекретар Держдепартаменту США Метью Міллер.

Але не тільки США, а більшість країн-партнерів України мають системи контролю над постачаннями зброї та можливості їх відстежити. Існує система, яка дає змогу, наприклад, визначити, коли якісь боєприпаси опиняються за межами території країни, і куди вони були поставлені. Тоді спецслужби перевіряють, яким чином ці боєприпаси опинилися в третій країні.

“Якщо у солдата пропадає автомат — це кримінал. Так само йдеться про будь-яке озброєння, яке надходить на баланс Міністерства оборони, далі — ЗСУ і далі — конкретної військової частини. За кожен патрон, кожен автомат, БМП, “Бредлі” несе відповідальність відповідний командир. Так само, без різниці, це зброя американського чи радянського походження, це нам Чехія чи Німеччина передала”, — каже військовий експерт Михайло Самусь.

США регулярно проводять виїзні інспекції з моніторингу військової допомоги Україні. Жодних претензій до обліку озброєння з боку партнерів не надходило, заявили в Міноборони України. Рада національної безпеки і оборони, а також Міноборони України, за сприяння союзників, ще 2022 року запустили системи моніторингу західних озброєнь типу LOGFAS, “Каравай” і “СОТА”. За допомогою цих технологій з використанням штрих-коду і QR-коду можна відстежувати місцеперебування військової техніки.

Такий жорсткий багаторівневий контроль унеможливлює зловживання, стверджують експерти. Але Кремль не полишає спроб спровокувати скандал, щоб зупинити військові постачання Україні. Було опубліковано черговий фейк про те, що нібито терористи ХАМАС використовують озброєння з України.

“У нашій країні чимало контролюючих організацій і структур, які, зокрема, покликані контролювати всі ці процеси. Гучних скандалів за останній час я не пригадую, пов’язаних із незаконним обігом зброї. А це означає, що вкотре ми переконуємося в тому, що російські пропагандисти брешуть щоразу, щойно відкривають рота”, — вважає військовий оглядач, колишній спікер Генерального штабу Збройних сил України Владислав Селезньов.

Коментарі чиновників

Детально про те, чому західні партнери не повірили російським фейкам, і як Україна контролює поставлену зброю на фронт, в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Сергій Лещенко, радник голови Офісу президента України;
  • Єгор Чернєв, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Контроль над постачаннями важкої техніки — надзвичайний — і онлайн, і безпосередньо на місці

— З якою метою ХАМАС демонстративно показує західні зразки зброї? Будь-яка терористична організація не займатиметься промоушеном зброї. Але тут ми бачимо чітко поставлений, сценарно продуманий інформаційний план. Вони показово виступили. Терористи не заявляють про те, що вони десь взяли зброю тощо. А якщо заявляють, то єдина мета цього — дискредитація в рамках домовленості з РФ.

Наші партнери сьогодні можуть відстежити будь-який великий військовий інструмент у будь-якому місці, використовуючи і системи дистанційного спостереження, і системи безпосереднього спостереження, і онлайн-моніторингу.

Тобто в нас із партнерами в цьому плані абсолютно чітко побудована система відстеження військових інструментів. Тому ніхто не реагує на заяви ХАМАС [про західну зброю в їхніх руках].

СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Україні зараз не до того, щоб продавати і роздавати зброю

— Українська зброя в руках у ХАМАСу — це черговий фейк, який я як радник керівника Офісу президента неодноразово спростовував на всіх можливих майданчиках. Це абсолютно примітивний фейк, тому що про його вкидання напередодні попередило Головне управління розвідки України. Причому вкидання було настільки важливим для Путіна, що він не пожертвував укотре виставити клоуном свого заступника Дмитра Медведєва, який був рупором цього вкидання.

Мета Путіна — вискочити з клубу терористів і тиранів і спробувати якось нас у це замазати. Але в нього нічого не вийде.

Контроль за озброєнням — дуже жорсткий. Україна, напевно, найпрозоріша країна в цьому плані. У нас анонсуються ледь не номери потягів чи автомобілів, які везуть зброю. Коли Білий дім чи інші партнери виділяють зброю, там дуже детально описується: що, куди і скільки. Іноді здається, що це навіть перебір. Але це все умови демократії — у нас це все на видноті й прозоро.

Контроль над озброєнням існує на рівні спеціальних систем. Аж до номерних знаків серійних номерів кожної гаубиці. До нас приїжджають американські інспектори, які теж контролюють зброю.

У нас ситуація на фронті така, що ми зброєю не розкидаємося, і ХАМАСу точно постачати не можемо. Ми, скоріше б, ще попросили зброю. Тобто в нас немає надлишку.

Нам потрібно самим якомога більше, щоб ефективно стримувати ворога. Це питання життя і смерті. Тому це абсолютна вигадка. Але вона служить меті — посварити Україну із Заходом, і я переконаний, що вона буде провальною.

Цікаво, що в РФ почали з вкидань про якусь велику зброю. Нещодавнє ж вкидання було про автомати зі США, які опинилися у ХАМАСу. Зрозуміло, що це теж абсолютна нісенітниця, тому що американських автоматів дуже багато по всьому світу, оскільки в різних точках Близького Сходу присутні американські війська. З американськими автоматами військові були і в Афганістані, і в Іраку. Відповідно, зброя просто звідти могла потрапити, якщо вона взагалі потрапляла.

Тому я переконаний, Захід на це не купиться. Україні потрібно продовжувати активно пояснювати Заходу, у чому його інтерес підтримувати Україну. Це протистояння тиранії і терористів проти західних цінностей, цінностей вільної людини.

ЄГОР ЧЕРНЄВ: Постачання налагоджено так, що зброя не може зникнути безконтрольно

— За півтора року війни ми показали, що можемо бути відкритими, ми дали всі доступи до вашого озброєння. В онлайн-режимі ми надали можливість нашим партнерам відстежувати все озброєння, яке необхідне.

Звісно, під час боїв іноді зброя може бути втрачена, але це точно не танки чи БМП, і не в тих кількостях, які могли б використовувати в бойових діях в інших країнах.

Дуже дивно, коли йде війна на твоїй території, вбивають твоїх людей, є загроза твоїм близьким і твоїм землякам, і ти намагаєшся продати озброєння. Це алогічно ще й тому, що ланцюжок постачань не дозволяє озброєнню піти безконтрольно.

Озброєння, яке заходить в Україну, не ночує на складах, воно відразу ж переправляється на лінію фронту. Тому наші партнери це прекрасно розуміють, відстежують, контролюють і з їхнього боку до нас точно немає питань.

Якщо втрачено будь-яке озброєння, то його серійні номери одразу ж передаються в посольства тих країн, які нам його передавали. Це робиться для того, щоб показати, що ми більше не володіємо, на жаль, цим озброєнням. І цілком можливо, воно може опинитися десь у третіх руках. Але обсяги втраченого озброєння не дозволяють говорити про те, що це системний продаж України третім країнам.

Формат тимчасової слідчої комісії (ТСК) визначено нашим законодавством. Це один із механізмів виконання контрольних функцій парламенту над виконавчою владою. У цьому випадку у нас у ТСК представлені члени всіх фракцій. Це дає певний плюралізм думок і це доказ того, що ніхто нікому не підіграє.

Ми провели зі свого боку роботу не тільки над документами, а й у полях, супроводжуючи озброєння від нашого кордону до лінії фронту. Ми переглянули, де яке озброєння використовується, як ведеться облік, як знімається з обліку те чи інше озброєння. Жодних серйозних помилок ми не знайшли. Цю доповідь ми передали до Конгресу США і до парламентів інших країн, які нам надають озброєння.

Читайте також: Пентагон підтвердив здатність одночасно забезпечувати зброєю Україну та Ізраїль — подробиці

Прямий ефір