Російська регулярна армія запекло накриває вогнем Куп’янськ і довколишні села Харківської області. Результати одного з останніх обстрілів — авіабомба ФАБ-250 знищила будівлю міської адміністрації.
У зв’язку з активізацією армії окупанта в Куп’янському районі оголосили евакуацію. Поки що вона добровільна. Щодня в цьому районі гинуть і отримують серйозні травми місцеві жителі. Евакуація торкнеться близько 12-ти тис. осіб, серед них 600 дітей.
Ситуація на фронті в Харківській області
На сході України останніми днями поменшало російських обстрілів і атак, це пов’язано з тим, що армія РФ перегруповується після потужного удару українськими силами на Куп’янському та Лиманському напрямках. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
“Упродовж минулого тижня і навіть учора, в перший день цього тижня, ми справді фіксуємо в кількісному вимірі зменшення на сході обстрілів і кількості атак. Але це зовсім не означає, що ворог “дає задню”, що ворог відмовився від своїх планів. Просто наші війська дуже потужно вдарили по ворогу, коли вони активізувалися на Куп’янському та Лиманському напрямках”, — сказала Маляр журналістам 15 серпня.
У Міноборони України пояснили, що у противника зараз “період, коли вони перегруповуються, відновлюють втрачені в боях сили”.
“Вони будуть продовжувати наступати там, де наступали. Бої триватимуть, це потрібно добре усвідомлювати”, — підкреслила Маляр.
Проте, на Лимано-Куп’янському напрямку російські військові активно використовують авіацію. Загалом за добу 14 серпня вони 612 разів обстріляли українські позиції.
Українські вогневі позиції було посилено на цьому напрямку для того, щоб унеможливити просування російських окупантів. Також віддано накази на побудову ешелонованої оборони, повідомив речник Східного угруповання військ Збройних сил України зі стратегічних комунікацій Сергій Череватий.
“Були віддані безпосередньо жорсткі, чіткі накази на побудову цієї ешелонованої оборони. Посилено наші вогневі позиції, надано певні методичні рекомендації, перекинуто резерви. Тому це дозволило унеможливити рух ворога”, — сказав Череватий журналістам 15 серпня.
Через те, що в Куп’янському районі з кожним днем ситуація стає дедалі складнішою, 9 серпня місцева влада оголосила про обов’язкову евакуацію населення з 53 населених пунктів. Це стосується практично всіх сіл і селищ на лівому березі річки Оскіл. Якщо люди залишатимуться вдома, вони повинні будуть написати письмову відмову.
Як розповіли в місцевій адміністрації, деякі жителі відмовляються від евакуації, незважаючи на масовані обстріли. Здебільшого, це люди похилого віку. Навіть під загрозою смерті вони не хочуть їхати з рідних домівок.
Волонтери констатують, що з кожним днем евакуювати людей дедалі важче: ситуація напружена і змінюється практично щогодини.
Місцева влада каже, що охочі евакуюватися можуть звертатися на “гарячу лінію”. Відразу формуються списки, і волонтери відвозять людей до Харкова.
Оцінки аналітиків
Чому російська армія так активно поводиться зараз саме в Харківській області, і які успіхи на Куп’янському напрямку вже мають Збройні сили України. Ці теми в ефірі FREEДОМ обговорили:
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
- Денис Попович, військовий оглядач;
- Іван Тимочко, голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: ЗСУ демонструють успіхи в контрнаступі
— На мій погляд, основною метою [окупантів] є навіть не Куп’янськ і Куп’янськ-Вузловий, а їхня спроба просування в бік Ізюма і створення ударного угруповання, яке буде нависати над колонами українських збройних сил, зосереджених у Донецькій області. Тобто, вони спробують повторити сценарій 2022 року, коли ізюмське угруповання ЗС РФ вважалося одним із найчисельніших і найбоєздатніших.
Основне завдання було — створення широкого оперативного оточення Збройних сил України, зосереджених у Донецькій області. Зокрема, стояло завдання просунутися безпосередньо до Слов’янська. На мій погляд, вони спробують відтворити події 2022 року і, відповідно, розв’язати проблему або поставлені завдання в момент повної окупації Донецької області.
Я нагадаю заяву російського диктатора Путіна про те, що вони згодні на так звані мирні переговори, але з урахуванням реалій, тобто включення окупованих територій до складу РФ. А “ЛНР” і “ДНР” включені до складу РФ у межах адміністративних кордонів цих областей.
Тобто, вочевидь, основне завдання окупантів — спроба захопити повністю Донецьку область, в якій наразі близько 50% перебувають під контролем ЗСУ. І наразі говорити про практичну реалізацію цього сценарію немає жодних підстав.
ЗСУ демонструють успішний характер активної оборони і на окремих ділянках успішно контратакують. Зокрема, йдеться про так звану Сватівську ділянку Куп’янського напрямку. У районі Кармазинівки ми фактично відкинули окупантів із так званого плацдарму.
Свого часу окупантам вдалося, на жаль, форсувати річку Жеребець і просунутися вглиб української території, захопивши близько 30 кілометрів. Станом на цей момент, ЗСУ практично ліквідували цей плацдарм. А це свідчення того, що ЗСУ не тільки можуть активно оборонятися, а й успішно контратакувати.
Деокуповано населені пункти Надія, Новоєгорівка. І наразі ЗСУ просуваються вглиб тимчасово окупованих територій у напрямку Кармазинівки та Сергіївки.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: РФ відтягує час до осені на Харківському напрямку
— На Куп’янському напрямку вже гаряче протягом приблизно двох тижнів, не менше. Бойові дії інтенсифікувалися, але якогось прогресу в російських військ немає.
Відволікання уваги — це одне із завдань. Основне — це перехопити ініціативу, унеможливити контрнаступ Сил оборони України на півдні.
Можна називати це іншими ділянками фронту, але необхідно внести ясність, щоб було зрозуміло: російські війська дуже сильно остерігаються успіхів українського контрнаступу саме на півдні.
Вони прекрасно розуміють, що в разі втрати плацдарму, з Азовського моря вони наступати не зможуть, і повернути території теж не зможуть. З окупованого Криму ЗС РФ теж атакувати не зможуть, тому що він буде закритий, по них наноситимуться серйозні, масовані інтенсивні удари.
Їм створять досить серйозні труднощі з логістикою, і буде перерізано так званий сухопутний коридор до Криму. Тому російське командування вирішило, фактично за класикою, скажімо так, провести флангові операції звідти, звідки їм наступати досить легко, з погляду близькості до кордону Росії і логістики, присутності відповідних військ, які були на окупованій частині Луганської області.
І зараз мета цієї операції в районі Куп’янська — перехопити ініціативу, зайти скрізь у медійний інформаційний простір і сказати, що нібито українські війська вже не ведуть контрнаступ, а змушені оборонятися.
З такою метою вони розраховують потягнути час до осені, десь до листопада, коли вести наступальні дії з використанням важкої техніки може бути вже складніше на Південному напрямку, і фактично вийти на якусь паузу з позиційною війною.
У разі, якби російським військам вдалася ця флангова операція, то ще одна мета — рухатися на південь, у бік Борової (Харківська область, — ред.), у бік Лиману з боку Куп’янська та загрожувати нашому угрупованню військ у районі Білогорівки та Бахмута. Тобто, з такою метою вони намагатимуться блокувати наші наступальні дії. Ось, власне кажучи, плани окупантів. Вони відомі, я думаю, нашому командуванню.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: РФ хоче відтягнути резерви ЗСУ від Бахмута
— Жителів Куп’янська потрібно евакуювати, оскільки окупанти намагаються розгорнути туди наступ. Артилерійський вплив відіграє ключову роль, тому це вкрай небезпечно для місцевих.
Що ж стосується намірів окупантів, то вони зрозумілі. Вони планували цей наступ ще навесні. Для цього вони стягували війська. Навесні це було, у них лежав наступ на Бахмут, де ситуація трошки змінилася. Вони зараз хочуть наступати на Куп’янськ. До цього вони намагалися прорватися до Борової. Усі ці населені пункти розташовані на річці Оскіл.
Тобто, вони мають намір вийти на рубіж річки для того, щоб відвоювати частину території, яку вони втратили внаслідок нашого контрнаступу в Харківській області минулого року. І друга мета — відтягнути резерви, зокрема від Бахмута і, найімовірніше, навіть від Південного фронту, де зараз ми проводимо наступальні дії.
Ми зараз узяли в напівоточення села Работине і Урожайне, у нас там тактичні успіхи намітилися. Дії російського командування спрямовані на те, щоб позбавити нас резервів і змусити нас спробувати купірувати наступ на Куп’янськ.
ІВАН ТИМОЧКО: Армія РФ має кілька стратегічних цілей у Харківській області
— Активізація російських окупантів у Харківській області має кілька причин.
По-перше, на цьому напрямку з початку війни росіянам поставили завдання вийти на адміністративні кордони області Луганської області. Ці плани їм з багатьох причин не вдалося реалізувати. Сили, які вони там накопичили, дають можливість проводити наступальні дії. Це не прориви чи серйозні військові операції.
По-друге, вони намагаються пробитися в Харківську область у напрямку водосховища, яке забезпечує водними ресурсами Донецьку область.
По-третє, активізація явно відбувалася в період підготовки засідання в Саудівській Аравії. У Кремлі хотіли продемонструвати, що в них є результати, щоб перетягнути на свій бік хоча б когось.
Цей напрямок може стати активним контрнаступальним напрямком для українських військ. Тим більше, це район Бахмута. А ми знаємо, що там по флангах українці щодня докладають надзусиль, щоб відсунути росіян.
Рано чи пізно Бахмут буде в оперативному оточенні наших збройних сил, і там теж немаленьке угруповання російських військ.
Тож на цьому напрямку у росіян є суттєва риса — прямий логістичний шлях постачання боєкомплектів із РФ. Росіяни там уже вісім років будували шляхи постачань.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: За півтора місяця російській армії нічого не вдалося домогтися під Куп’янськом
— Лимано-Куп’янська вісь російським окупантам так і не далася, хоча вони активізувалися з кінця червня. З кінця червня почалася активізація їхніх дій у напрямку Лиману, у напрямку Борового і в напрямку Куп’янська. Результативність за півтора місяця, м’яко кажучи, нульова.
Те, що в Куп’янському районі оголошено евакуацію — це цілком очікувано, оскільки, коли росіяни починають активізувати дії своїх військ, то в них починається невибіркове, хаотичне знищення всього, що тільки потрапляє в радіус дії їхньої артилерії.
Цілком розсудливо організувати евакуацію цивільного населення. Своєю чергою, це не говорить, що відбувається виведення українських військ. Нічого подібного.
Оборона там продовжує триматися і досить-таки стабільно. Так, ситуація складна, оскільки в них серйозний потенціал і ресурс. Але знову-таки — півтора місяця вони використовують весь свій потенціал і ресурси, щоб прорвати наші лінії оборони. Але їм цього так і не вдалося зробити.