Не суверен, а васал: про що просив Путін Сі Цзіньпіна та навіщо привіз із собою велику делегацію (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Пекін і Москва сходяться в поглядах щодо низки важливих питань, зокрема щодо України, зазначив лідер Китайської Народної Республіки (КНР) у спільній із російським диктатором заяві. Сі Цзіньпін і Володимир Путін обговорили дедалі агресивнішу, на їхню думку, політику Сполучених Штатів Америки та пообіцяли поглиблювати двосторонні військові зв’язки. За кілька тижнів до візиту глави Кремля до Китаю там побував держсекретар США Ентоні Блінкен. Він висловив стурбованість підтримкою КНР збройних сил Росії, повідомляє FREEДОМ.

Це вже другий візит Путіна до Китаю за останні пів року. На тлі міжнародної ізоляції кремлівського диктатора для Москви це подія виняткової важливості. Попередній візит у жовтні 2023 року закінчився фактично нічим. Російський диктатор заявив про “великі перспективи” двосторонніх відносин. Але Китай так і не підписав контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”, на що дуже розраховувала Москва. Тепер Путін вирішив видати порцію компліментів Сі Цзіньпіну завчасно. Перед його поїздкою до Китаю державне інформаційне агентство “Сіньхуа” опублікувало письмове інтерв’ю очільника Кремля, в якому він захопився китайською культурою та політикою лідера КНР, традиційно насварив Захід за санкції щодо Росії та звинуватив Україну і її союзників у нібито дестабілізації та ескалації.

“Раніше Путін зазвичай їздив до Білорусі, де його радо зустрічали як суверена. Зараз ролі трошки змінилися. Путін поїхав до Китаю, де його дійсно зустрічають досить масштабно. Але, з усім тим, він туди поїхав у ролі вже не суверена, а більшою мірою васала. І саме така тенденція простежувалася в його заявах”, — розповіла головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

Аналітики звертають увагу на велику делегацію, яку привіз із собою Путін. До Пекіна прибули міністри, зокрема новопризначений глава Міністерства оборони РФ Андрій Бєлоусов; новий секретар Ради безпеки Сергій Шойгу, шість віцепрем’єрів, більше ніж 20 губернаторів і глави держбанків і компаній. Експерти звертають увагу на те, як широко представлений фінансовий блок — зокрема присутні низка олігархів, керівники державних компаній і глава Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна. У The Guardian зазначають, що тема обходу санкцій — центральна на переговорах.

“Спостерігачі відзначають, що китайський експорт у Росію значно знизився останніми місяцями після більш ніж двох років бурхливого зростання двосторонньої торгівлі після початку вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року… Учасники переговорів, імовірно, використають саміт для мозкового штурму варіантів обходу американських обмежень перед їхнім впровадженням, а також для розроблення інструментів, які можуть бути використані іншими країнами, що прагнуть обійти обмеження США”, — з публікації видання The Guardian.

Кремль завжди радиться з Пекіном, зазначають аналітики. Так сталося і перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, коли Путін відвідав КНР на початку лютого 2022 року. Зараз, на думку експертів, Москві та Пекіну потрібно узгодити позиції щодо прийдешнього саміту миру, куди КНР запросили, а Путіна — ні.

“Впевнено можна говорити, що йдеться про протидію саміту, його наслідків для них. Тому що так званий китайський план, він не може бути реалізований з огляду на те, що це план капітуляції України й декларація щодо того, як неправильно себе поводить Захід у розумінні КНР. Тобто можливе проведення якогось псевдозаходу альтернативного або ж якісь інші методи протидії”, — зазначив політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.

Міністерство закордонних справ (МЗС) Китаю опублікувало так званий “мирний план” 24 лютого 2023 року. Він включає 12 принципів, які нібито мають сприяти закінченню війни Росії проти України. Утім, її в Пекіні називають “українською кризою”. У документі немає жодного слова критики на адресу Москви. Китай ніяк не засудив російську окупацію українських територій. Путін і Сі Цзіньпін на пресконференції заявили, що війна має вирішитися політичним шляхом. Після цього російський диктатор подякував лідеру КНР за сприяння в нібито врегулюванні конфлікту.

Читайте також: “Віслюк китайського господаря”: візит Путіна до Пекіна проаналізували експерти

Прямий ефір