Не протистояти, а співпрацювати: які очікування від майбутньої зустрічі Байдена і Сі (ВІДЕО)

Сі Цзіньпін і Джо Байден. Фото: whitehouse.gov

Лідери США і Китаю Джозеф Байден і Сі Цзіньпін незабаром зустрінуться в Сан-Франциско в межах форуму Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Обидві сторони повідомили про принципову домовленість обговорити важливі питання, інформує FREEДОМ.

Конструктивна розмова в кулуарах форуму АТЕС — так у Білому домі позначили майбутню зустріч Байдена і Сі. Коли ситуація у світі, здавалося б, дедалі більше виходить з-під контролю, вагомі спільні інтереси спонукають США і КНР до діалогу і співпраці, попри серйозні розбіжності в поглядах на найгостріші проблеми на планеті.

“Китаю і Сполученим Штатам потрібен діалог. Діалог слід не тільки відновити. Він має стати більш поглибленим і всеосяжним, щоб ми могли поліпшити розуміння, зменшити розбіжності та неправильні оцінки, прагнути розширити точки дотику і продовжувати співпрацю, яка принесе користь обом сторонам”, — заявив міністр закордонних справ Китаю Ван І.

Спірних питань у відносинах Китаю та США багато — від торговельних війн, що порушують взаємодію двох найбільших світових економік протягом останнього десятиліття, до кардинально протилежних позицій щодо міжнародних конфліктів.

“Китай зараз має власні внутрішні та зовнішні труднощі. Економічне зростання спадає, порівняно з тим, яким воно було. Китай бере участь у діях, у яких бере участь Росія, а також залучений до багатьох інших акцій залякування і ставлення до інших країн”, — зазначив Байден.

Але, попри всі взаємні претензії, лідери США та КНР таки зустрінуться для обміну думками. І це вельми позитивний сигнал для всього світу, вважають політологи. Однак не очікують від перемовин гучних рішень чи сенсаційних заяв.

“Головне, що може статися, — продовження діалогу між США і Китаєм. Нехай вони краще розмовляють, намагаються домовитися, аніж між ними буде ворожнеча і ризик прямого конфлікту, зокрема навколо Тайваню”, — каже політолог Володимир Фесенко.

Саме ситуація навколо Тайваню — головна тема, що хвилює і Вашингтон, і Пекін. Останній не приховує своїх амбіцій щодо завоювання бунтарського острова. А США обіцяють його захищати.

Також не оминуть увагою лідери обстановку на Близькому Сході та в Україні. Але сподіватися на прорив у всіх цих питаннях теж не доводиться — занадто протилежні на сьогодні погляди у сторін.

“Це об’єктивна реальність. Взагалі Китай сприймає будь-які серйозні глобальні конфлікти саме через призму свого протистояння зі Сполученими Штатами. Тому в цьому контексті Китай ніколи не буде, як мінімум у найближчій перспективі, за нинішньої геополітичної ситуації Китай не буде на нашому боці. Головне, щоб він не був прямим військовим союзником Росії”, — пояснює Фесенко.

Розраховувати можна на те, що США спробують стимулювати миротворчі зусилля Пекіна, який має важелі впливу на Кремль. Зокрема, може застерегти від застосування ядерної зброї. Крім того, експерти припускають, що для цієї зустрічі команда Байдена і Сі підготували пропозиції щодо послаблення торговельних обмежень. Якщо так станеться, і у відносинах двох найпотужніших держав намітиться потепління, це стане великим полегшенням і для всієї світової економіки.

Читайте також: “Залежатимуть відносини у світі між усіма країнами”: ключове питання перемовин Байдена і Сі назвав дипломат

Нагадаємо, раніше надзвичайний і повноважний посол України в КНР (1999-2001 рр.), співголова Українсько-китайської ділової ради Ігор Литвин заявив, що від стосунків між США і Китаєм, між цими країнами — двома найбільшими економіками у світі, залежить практично все в цьому світі. Найактуальнішою зараз є тема — як США і КНР зможуть або не зможуть домовитися про те, щоб діяти спільно для підтримання миру і міжнародного співробітництва в усьому світі.

Прямий ефір