Не лише терор: навіщо Росія атакує українські міста дронами-камікадзе, обговорюємо з експертами

Атака дрона-камікадзе житловим районом Києва 17 жовтня, 2022. Фото: t.me/verkhovnaradaukrainy

Вранці 17 жовтня у кількох будинках та житловому будинку Києва стався вибух після атаки дронами-камікадзе Shahed-136, запущеними російськими військами.

Безпілотники, які Росія раніше закупила у Ірану, повністю зруйнували будинок у центрі столиці. Станом на 16:00 з-під завалів вилучено 4 тіла загиблих, ще 19 людей поранено. Серед загиблих — жінка на 6 місяці вагітності.

Міська влада Києва заявила, що зруйнований багатоповерховий будинок не підлягає відновленню. Квартири втратили 16 сімей.

Крім цього, російські війська за допомогою іранських дронів обстріляли Миколаїв. Три такі безпілотники влучили в олійний завод. Там спалахнули резервуари з тисячами тонн соняшникової олії. Пожежу ліквідували рятувальники.

Сьогоднішня атака українських міст — не перша. Смертоносні безпілотники вже били по мирній та військовій інфраструктурі України, завдаючи шкоди. Ще у вересні Україна позбавила посла Ірану у Києві акредитації та скоротила чисельність дипломатичного персоналу посольства.

“Постачання іранського озброєння Росії для подальшого використання російськими військами проти українського цивільного населення та Сил оборони безпосередньо суперечать публічно декларованій вищим керівництвом Ірану позиції нейтралітету, поваги до суверенітету та територіальної цілісності України. Постачання зброї Росії для ведення війни проти України є недружнім актом, що завдає серйозного удару по відносинам України та Ірану”, — сказано в заяві.

Після ударів 17 жовтня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звернувся до Ради міністрів закордонних справ країн ЄС та запросив додаткову протиповітряну оборону, постачання боєприпасів для України, а також закликав ЄС запровадити санкції проти Ірану за надання Росії дронів.

“Я, мабуть, перший міністр закордонних справ, який звернувся до Ради міністрів закордонних справ країн ЄС із бомбосховища через сирену повітряної тривоги. Запитав додаткову протиповітряну оборону та постачання боєприпасів. Закликав ЄС запровадити санкції проти Ірану за надання Росії дронів. 9-й пакет санкцій ЄС щодо Росії має бути сильним”, — написав Кулеба у Twitter.

Глава фракції “Слуга народу” Давид Арахамія повідомив, що Україна працює з країнами-сусідами над дипломатичними каналами, щоб зупинити логістичні коридори постачання зброї з Ірану до Росії.

Загалом із вечора 16 жовтня українські військові знищили 37 дронів-камікадзе, якими РФ атакувала Україну. Як повідомили в командуванні Повітряних сил ЗСУ, всі дрони летіли з південного напрямку. Ранкові атаки на столицю України були з півночі. Українські експерти впевнені, що дрони-камікадзе здійснили наліт з території Білорусі.

“До Києва безпосередньо прямували близько 30 дронів з того, що ми розуміємо… З них 25 наші Збройні сили змогли збити. Це дуже високий показник і фактично говорить про те, що не досягла мети та масова атака, яка планувалася сьогодні”, — розповів міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

Він також закликав українців не стріляти по ворожих дронам-камікадзе у житлових кварталах, оскільки це може призвести до гірших наслідків. Він зазначає, що ймовірність збиття такого дрона надзвичайно мала.

“Тому я, користуючись можливістю, хочу звернутися до городян, до тих, хто володіє зброєю — з пістолета, з карабіна не слід стріляти між багатоповерховими будинками. Тому що це може призвести до травмування і більшого лиха… поліцейські в центрі справді відкривали вогонь, бо бачили, що дрони один за одним пролітали. Один із дронів дійсно був збитий”, — сказав Монастирський.

Більше думок від військових експертів та чиновників — у огляді FREEДOM.

Олег Жданов, військовий експерт

— Наша система протиповітряної оборони закрила небо від літаків сьогодні. Згадайте березень, коли російські літаки прилітали і бомбардували навіть Київ, я вже не говорю про інші міста України. Сьогодні вони не залітають у наш простір, бо ми гарантовано збиваємо ракети. Звісно, ​​Російська Федерація взялася за дрони-камікадзе, які поки що можуть долати системи протиракетної та протиповітряної оборони. Тобто для нас це черговий виклик у ході війни.

У російських генералів патова ситуація. Путін вимагає від них військових перемог. Вони розуміють, що сьогодні на фронті не можуть їх забезпечити. Відповідно, вони застосовують будь-які сили та засоби для того, щоб створити хаос та паніку серед українського населення. І, мабуть, десь у глибині душі вони сподіваються, що відсоток панічних настроїв має зростати. Але ми вже люди треновані, знаємо куди бігти і ми маємо тривожну валізу. Але у Росії цього не розуміють. Там вони сподіваються, що відсоток панікерів зростатиме. І тому, я думаю, що такі атаки продовжуватимуться. Вони нас тримають у постійній напрузі. Сьогодні атака відбулася у той час, коли люди їдуть на роботу, тобто траси завантажені. Відповідно, це створює напруженість та незручності для життя. Транспорт треба зупиняти, людей треба висаджувати, їм треба йти в укриття.

А ми, навпаки, намагаємося організуватися і всіма силами боротися з цими дронами. Коли коефіцієнт успішності нашої боротьби з дронами перевищить 50%, тоді, я сподіваюся, вони зрозуміють марність цього заходу. Ну а поки що нам доведеться боротися.

Командувач російськими військами в Україні Сергій Суровікін досі обіймає посаду командувача Повітряно-космічними силами РФ, а це, відповідно, авіація та ракети. Він після операції у Сирії по-іншому воювати не вміє. Це ще з тим, що російські військові що неспроможні вирівняти ситуацію на фронті. У них відбувається провал за провалом, вони поступово відступають, і в цьому випадку всі засоби підійдуть. Тому намагаються застосувати все, що є під руками. Поки що вони залишаються ракетні війська. Своїх ракет дуже мало, судячи з того, що вони збирають їх по всьому світу. До речі, Іран готується передати свої балістичні ракети Російської Федерації.

Читайте також: Автор ракетних атак по Україні — чому Путін пішов на кадрові ротації і що відомо про Суровікіна (ВІДЕО)

Денис Попович, військовий оглядач

— Атаки цих дронів будуть частими. Мені здається, що кожне українське місто, більш-менш велике, не застраховане від цих нальотів, не рахуючи ракетних обстрілів, які теж триватимуть.

Я не спостерігаю паніку серед населення після цих ударів. Атмосфера цілком робоча.

Російський військово-промисловий комплекс не готовий до затяжних бойових дій, і санкції вплинули на можливість росіян поповнювати запаси, тому вони змушені звернутися по допомогу ззовні. У цьому випадку це Іран. Вчора були повідомлення про те, що готуються постачання двох видів балістичних ракет із дальністю дії від 300 до 700 кілометрів. Але, на жаль, на сьогоднішній день дуже мало інформації про ці системи. Іран є досить закритою державою. Балістичні ракети — небезпечна мета, складна для перехоплення. Але інформації поки що вкрай мало.

Олексій Кулеба, голова Київської обласної військової адміністрації

— На Київ було дві хвилі атаки. На жаль, удалося відпрацювати не на 100%. Але можна впевнено сказати, що протиповітряна оборона відпрацювала дуже ефективно.

Мирним жителям, які чують повітряну тривогу, треба бути дуже уважними. Їм потрібно обов’язково йти в укриття, тому що ситуація абсолютно непередбачувана.

Вкотре звертаюся до мешканців столиці та Київської області: прошу не викладати у мережу відео та фото наслідків ударів. По них противник може відстежувати, наскільки добре відпрацював дрон.

Антон Геращенко, радник голови МВС України

— Нам потрібно більше систем ППО та ПРО, ствольної артилерії, які б вражали ці дрони. Безпілотники-камікадзе летять на малій висоті і тому їх не завжди бачать наші радари. Усі цивілізовані країни повинні допомогти нам захиститись від нової напасті. Ці дрони збивати простіше, ніж крилаті або балістичні ракети. Але для цього нам потрібно більше зенітної артилерії.

Іранський народ тепер теж відповідає за загибель українців тим, що вони допомагають Путіну вбивати нас.

Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил ЗСУ

— Таким дроном можна потрапити далеко не з будь-якої стрілецької зброї. А здається, що ціль легка. Тому збивається ця мета найбільше тими засобами, що мають радіолокаційне виявлення. Тобто радар може спіймати інформацію і тоді або з винищувача або зенітного ракетного комплексу можна вдарити по дрону. Вони, як і крилаті ракети, створені для того, щоб оминати систему протиповітряної оборони. І ворог має інформацію про те, де є сильні місця нашої ППО, а де — слабкі. Дрони також проводять розвідку, яка шукає слабкі місця. І таким чином вони ще й, крім цього, “промацують” різні напрямки.

Вже близько 80% дронів нами збиваються. Це питання часу та досвіду певних сил, тому що територія України є дуже великою, і наші сили ППО розосереджені по всій території. А дрони запускають із різних напрямків, і вони постійно прокладають нові маршрути. Вони шукають слабкі місця, “промацують” по ходу руху. Ще раз зауважу, нам не вистачає саме вогневих засобів ураження, бо територія України велика.

Прямий ефір