Від колядок і вертепів до Різдвяних традицій. 7 січня християни східного обряду відзначають свято Різдва Христового. Це одне з головних і найсвітліших свят року, та навіть у такі важкі часи українці шанують традиції, інформує FREEДОМ.
Святковий стіл, колядки та пісні. Усе це атрибути одного з найголовніших свят — Різдва. Багато років українці відзначають його за юліанським календарем — 7 січня. Однак святкування починається вже 6 січня — Святвечір символізує народження Христа. До нього готуються заздалегідь: прибирають оселю, готують певні страви на вечерю. Історики кажуть, традиції святкування Різдва в різних регіонах України практично не відрізняються.
“Традиції Різдва в регіонах України відрізняються несуттєво, і ми бачимо, що традиції Різдва у Східній Європі, та й у Західній теж досить близькі до українських. Ми бачимо в наших сусідів, починаючи від поляків, словаків, чехів, румунів і так далі, навпаки, схожість з українськими звичаями. Тобто можна сказати, що це не те щоб стандартизовано, але включає загальні символи”, — звернув увагу історик, політолог Олександр Палій.
Святкування в Україні не минають без вертепу з різдвяною зіркою та колядками. Прийнято також поставити на стіл у Святвечір 12 пісних страв, зокрема кутя. Обов’язковий атрибут — дідух. Однак головна традиція – це загальне відчуття радості, розповідають експерти. У 2023 році Різдво в Україні відбувається в умовах війни. Однак, попри намагання Кремля зіпсувати українцям свято, люди все одно намагаються створити святкову атмосферу для себе та дітей. І навіть українські захисники на передовій дотримуються традицій.
“Настрій святковий, попри все це, попри всі військові дії. Є настрій, і очікуються Різдвяні свята”, — поділився військовослужбовець Збройних сил України з позивним “Привид”.
Варто зазначити, що деякий час українці відзначали Різдво 7 січня. Тепер дедалі більше жителів України починає святкувати його разом з усією Європою — 25 грудня.
“Це одне з найяскравіших свят було, яскравіше, ніж Новий рік. Тому що Новий рік фактично до XIX століття ніхто не зустрічав, це вже пізніше за радянських часів Новий рік почали подавати як щось важливе. Що стосується відмінностей святкування Різдва, то в Росії його святкували не дуже, тому що християнізація Росії відбулася дуже пізно, вона була не глибокою, своїх традицій святкування Різдва в Росії дуже мало. Всі основні традиції у Росії, ті які існують, вони взяті з України”, — пояснив Олександр Палій.
Цього року Синод Православної церкви України дозволив проводити богослужіння на честь Різдва Христового 25 грудня. На думку істориків, святкування Різдва в грудні — це не просто відхід від російських традицій, а повернення до витоків, які свого часу змінила радянська влада.
Читайте також: Різдвяну шопку встановили в прифронтовій Костянтинівці (ВІДЕО)