У ФСБ та Служби зовнішньої розвідки РФ ще з радянських часів існували цілі підрозділи у РПЦ. Вони проводять роботу серед вірян, а також впливають на лідерів громадської думки, поширюючи літературу та організовуючи спецоперації. Про це сьогодні, 21 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж.
За його словами, відділ зовнішніх зв’язків РПЦ — це департамент, на 90% афілійований зі співробітниками ФСБ та служби зовнішньої розвідки Росії.
“І зараз цю всю базу… митрополит Кирило на той час був керівником відділу зовнішніх зв’язків РПЦ. Тобто це якраз усі офіцери, які там перебували в рясах, це його підлеглі. Пізніше він став патріархом. Відповідно, він уже з позицією всієї церкви. І мало того, ще закордонна філія, звичайно, керує всім цим процесом. Він сам вів всю цю лінію, починаючи з молодих років. Потім, очолюючи провідні відділи по лінії розвідок та контррозвідок РФ. І, звісно, він сьогодні діє у руслі чітко позиції Путіна. Є сам організатором й ідеологічної діяльності серед росіян і за кордоном. І, відповідно, розвідувальна діяльність з позиції церкви, надаючи й можливості офіцерам там працювати під прикриттям священників чи посадовців церкви, або, використовуючи весь апарат та всю вертикаль священників, що перебувають в Росії, Україні, країнах СНД та інших країнах, включаючи США та Канаду”, — сказав генерал армії.
Також Маломуж розкрив схему, як російська агентура під виглядом церковників скуповує норвезьку нерухомість неподалік тренувальних баз НАТО.
“Це чітке прикриття. Жодна парафія, жодний священник приходу нерухомість там купити не може. Він не має скільки коштів, щоб купити коштом парафіян. Купують зазвичай за кошти всієї церкви. І ось відділ зовнішніх зв’язків визначає усі пріоритети. А зазвичай спецслужби — це офіцери, які чітко визначають, у яких країнах, де, наприклад, бази НАТО, де штаб-квартира НАТО, де військові об’єкти, військово-морські бази. Можливо, центри ухвалення рішень — це міністерства, відомства, якісь закриті інституції. Тобто вони все це аналізують глибоко по кожній країні. Там, де неможливо якимось способом купити по лінії бізнесу, наприклад, засоби масової інформації, якісь, наприклад, створити міжнародні організації, їх там, можливо, немає. Дуже зручно, звичайно, купити нерухомість під церкви. Тут ніхто не заборонятиме. Тим більше свобода релігії в різних країнах є, навіть якщо там мало священників, вони знаходять, наприклад, там десятка два-три парафіян, купують нерухомість”, — розповів він.
За словами Маломужа, низка співробітників або священник виконують розвідзавдання і щодо пошуку інформації, і про технічне забезпечення прослуховування, і комунікації.
“Приходять саме інформатори до священника, наче він церква, а він отримує інформацію, її генерує та передає до центру. Це багатопланово. Не лише технічний контроль чи фотографування, або, наприклад, якісь перехоплення сигналів. Це набагато ширше може бути робота з використанням такого релігійного центру, дуже непривабливого. Спецслужби, зазвичай, країни ставиться лояльно. Наприклад, контррозвідки тієї ж Норвегії чи інших країн. Тому в цій ситуації цей формат він через церкву зараз інтерпретується як пріоритетний. Дуже зручно як по лінії російської розвідки, так і по лінії контррозвідки. Чому контррозвідки за кордоном? Тому що ФСБ взяло на себе функцію в основному контроль РПЦ і відділ зовнішніх зв’язків більше контролювати службу зовнішньої розвідки за окремими напрямками тільки, а то за всіма темами і організаційно, фінансово і стратегічно”, — пояснив генерал армії.
Маломуж наголосив, що в цій ситуації через небезпеку всіх цих структур їх потрібно перевірити у всіх країнах світу.
“Там справді є і реальні, але навіть якщо реально частково використовується чи апаратом, чи священником для такої агентурної роботи”, — резюмував екскерівник Служби зовнішньої розвідки.
Читайте також: Санкції проти російських дезінформаторів запровадила Канада — хто в списку
Як повідомлялося раніше, російська православна церква (РПЦ) скуповує нерухомість у Норвегії. Примітно, що обирають будівлі з “цікавим” видом — на військові бази та тренувальні центри НАТО. З 2015 року РПЦ обзавелася мінімум шістьма новими будинками в різних частинах країни.